איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  סקר קרקע

  ביצוע סקר קרקע היסטורי, דיגום קרקעות מזוהמות, סקר גז קרקע במעבדה מוסמכת והגשת דוחות מפורטים למשרד להגנת הסביבה.

  איזיטופ ושלוחותיה מבצעות סקרי קרקע לאפיון זיהומי קרקע ע”י צוות מומחים, כולל בדיקות גזים בקרקע, ביצוע סקרים הסטוריים והגשת דוחות מפורטים למשרד להגנת הסביבה. ייצוג הלקוח מול המשרד להגנת הסביבה. ליווי בהיתרי בנייה תוך ביצוע (במידה ונדרש) הטיפול עצמו, כולל פתרון קצה באתר הטמנה מאושר.

  סקר קרקע

  סקר קרקע מזוהמת

  לאחר סיום ביצועו של סקר היסטורי על אתר כלשהו, במקרים בהם מסקנות הסקר מעידות על חשד לזיהום, השלב המתחייב הבא הינו ביצוע סקר קרקע. סקר הקרקע מתחיל בסקר פיזי בשטח האתר והכנת תכנית דיגום המוסכמת על המשרד להגנת הסביבה ובהתאם לקווים המנחים המצוינים בפרוטוקול ביצוע סקר קרקע המוסכמים על המשרד להגנת הסביבה.

  לאחר מכן, מבוצע דיגום קרקע ובמקרה הצורך גם דיגום גזי קרקע באתר והדגימות מועברות לאנליזה במעבדה מוסמכת לקביעת ריכוזים ופרמטרים שונים של המזהם בקרקע.

  לפי תוצאות בדיקות המעבדה, ובתיאום עם המשרד להגנת הסביבה, נקבעים האזורים באתר הנחשבים למזוהמים לפי ערכי הסף עבור שימוש הקרקע הרלוונטי והמרחק ממי התהום ומבוצע דיגום משלים לצורך תיחום הזיהום והערכת כמות הקרקע הכוללת הזקוקה לטיפול.

  לאחר הגשת דוח סקר הקרקע הסופי, מתחיל תהליך תכנון וביצוע הטיפול שנדרש לבצע בקרקע המזוהמת.

  קידוח ודיגום קרקע מזוהמת

  סקר קרקע בתחנות דלק

  המשרד להגנת הסביבה חקק תקנות אשר נועדו למנוע זיהום קרקעות ומקורות מים על ידי תחנות דלק תשתיות דלקים ומחייב תחזוקה ובדיקות תקינות תקופתיות של המערכות לרבות בדיקת אטימות המכלים, התקנת אמצעים לגילוי דליפות וניטור חודשי. על פי חוק רישוי עסקים הגורם המאשר רשאי להתנות את מתן האישור לרישיון עסק של תחנת תדלוק בביצוע סקר קרקע.

  סקר קרקע לבתי עסק ומפעלים

  תעשיינים ובעלי עסקים נדרשים לפעול בשקיפות מלאה ובכפוף לחוקים ותקנות המתייחסים למניעה וטיפול בזיהומי קרקע ומפגעי איכות הסביבה. חברת איזיטופ מעניקה שירותי איכות הסביבה למגזר העסקי ולתעשייה ובמסגרתו עורכת עבור חברות ומפעלים סקרי קרקע מקיפים לאיתור זיהומים בהתאם לדרישות של המשרד להגנת הסביבה, מבצעת פעולות של טיהור ושיקום קרקעות בטכנולוגיות מתקדמות.

  סקר קרקע לבנייה

  ביצוע סקרי קרקע באתר המיועד לבנייה לרבות סקר היסטורי, סקר גז קרקע ודיגום קרקע לאיתור זיהומים.

  פיתוח הערים והתרחבות הישובים לא פעם מביאים לשינוי ייעוד הקרקע והפיכתה לקרקע לבנייה, אלא שלעתים האתר שבו מתכוונים לבנות שכונת מגורים חדשה עבר תהליך של זיהום שמקורו בפעילות המזהמת של התעשייה, אתרי פסולת, תחנות דלק, הימצאות של פסולת רעילה ומזהמים כתוצאה מתאונות ואירועי חומרים מסוכנים. האתרים הללו ברבות הימים הופכים לאתרים לבנייה חדשה וצומחת בנופי ארצנו ואילו מצבם האקולוגי עלול ליצור מצב של פגיעה בבריאות התושבים ואיכות הסביבה. על-מנת לאשר את האתרים הללו ולהפוך אותם למקומות שניתן יהיה לבנות בהם, יש לעבור תהליך בדיקת הקרקע המיועדת לבנייה לאיתור זיהומים.

  קידוחי ניסיון

  קידוחי ניסיון הם קידוחים המבוצעים בקרקע בשטח מסוים והם נעשים בהזמנה מראש על מנת לעשות הערכה של מצב הקרקע וכיצד ניתן לתכנן מעליה את פרויקט הבנייה הנדרש. קידוחי הניסיון מתבצעים על ידי חברה חיצונית, לבחירת הלקוח או בעל השטח, שלאחר מכן מעבירה את המידע ליועצי קרקעות. לאחר הקידוח והעברת הממצאים, על יועצי הקרקעות להחליט על סוג הביסוס הנדרש לשטח דבר אשר יאפשר את תהליך התכנון והבנייה. הביצוע של קידוחים מסוג זה בשילוב עם חוות הדעת של יועץ קרקעות מומחה לפני השלמת העסקה לקניית השטח, עשוי למנוע עוגמת נפש רבה כמו גם כמות לא מבוטלת של כסף.

  קידוחי SPT

  קידוחי SPT נעשים לרוב במסגרת קידוחי ניסיון על מנת לבדוק את הקרקע ולהבין אילו תשתיות היא יכולה להכיל. קידוחי SPT נועדו כדי לזהות את הצפיפות שבקרקע והם נפוצים וחשובים במיוחד כחלק מהבדיקה של השטח הנבחר עבור קידוחי ניסיון. ביצוע קידוחי SPT דורש מיומנות ומקצועיות רבה. ברשותה של חברת “איזיטופ” מומחים המבצעים את העבודה ומוכשרים בצורה יסודית על מנת להבין את הכלים בהם הם משתמשים עד הסוף ולהשיג את התוצאות האמינות והמדויקות ביותר.

  סקר קרקע בקניון הדרים נתניה

  חברת איזיטופ ביצעה סקר קרקע במתחם קניון הדרים בעיר נתניה.

  איזיטופ בע”מ מוסמכת ע״י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות כחברה לביצוע דיגומי קרקע וערמות לפי תקן ISO-17025.

  דיגום קרקע במט”ש קצרין

  צוות איזיטופ בשטח מבצע קידוח ודיגום לבדיקות קרקע במט”ש קצרין ברמת הגולן.

  סקר קרקע – מהו?

  סקר קרקעות מזוהמות מתבצע באתרים בהם התגלה זיהום או נמצא חשד לזיהום קרקע. מטרת הסקר היא לברר את סוגי המזהמים, ריכוז המזהמים, ההיקף המרחבי של הזיהום, הסכנות הטמונות בו והאפשרויות לטיפול ושיקום האתר.

  סקר הקרקע מתבצע בעזרת סדרת קידוחים , הכוללת גם איסוף ודגימה של גזי קרקע. בתכנון הסקר נבחרות שיטות מדידה, נבחרות דגימות שיועברו לאנליזה במעבדה, נבחרות האנליזות המתאימות לזיהוי המזהמים, שיטת הקידוח ואופן הדגימה מהקרקע.

  סקר הקרקע מורכב ממספר שלבים עיקריים. תחילה מתבצע סקר היסטורי, שמטרתו לאסוף את כל המידע הקיים לגבי הזיהום הפוטנציאלי באתר ופרמטרים שונים המאפיינים את האתר (כגון תשתיות, דליפות, וכד’). בשלב זה נערכת בדיקה מקיפה מול משרדי ממשלה ורשויות, סיור בשטח עצמו, וסקירת תצלומים ומפות של האתר. נערכת סקירה הידרולוגית של מצב מי התהום וחתך גיאולוגי לאפיון שכבות הקרקע.

  סקר קרקע למכירה

  מתכננים לרכוש קרקע לבניית בית פרטי, לצורכי הקמת משק חקלאי או לכל מטרה אחרת? רגע לפני שאתם חותמים על החוזה, כדאי לוודא שהשטח שמיועד לבנייה או פיתוח אינו מזוהם וכשיר לשימוש פרטי או עסקי.

  קרקע מזוהמת הינה מתחם שטח שנגרם לו נזק סביבתי על ידי מפגע תעשייתי, דלקים, גזים ורעלים כימיים נוספים. נכון להיום, על פי המידע של משרד לאיכות הסביבה, התגלו בישראל כ– 15000 יחידות שטח מזוהמות, חלקן ממוקמות במרכז הארץ, באזורי הבנייה המבוקשים ביותר. הטיפול בקרקעות מזוהמים מורכב ומשתנה בהתאם למקור הזיהום, כאשר תהליך הטיהור לרוב יקר מאוד ולעתים עולה יותר מהמחיר של הקרקע עצמה.

  הנחיות המשרד להגנת הסביבה לביצוע סקר קרקע

  הנחיות מקצועיות לביצוע סקר קרקע

  סקר קרקע הוא בדיקה פיזית של הקרקע אשר מתבססת על מידע קודם שנאסף בשלבים הראשונים של הליך הסקירה והחקירה של הקרקע. מטרתו של סקר הקרקע מקצועי הוא לאפיין באופן מלא את הקרקע ואת הסיכון הנשקף מהמזהמים המצויים בה לסביבה ולבריאות הציבור.

  להורדת הנחיות מקצועיות לביצוע סקר קרקע >>

  הנחיות לביצוע סקר היסטורי

  אפיון האתר, באמצעות עריכת הסקר ההיסטורי, מהווה גם בסיס מקצועי להליכים שונים בעלי משמעות מקצועית ומשפטית, לרבות הליכי תכנון ובניה כגון קביעת ייעוד ושימושי קרקע וכן הליכי מכירה ומיזוג של חברות ונכסים, בין היתר, במסגרת בדיקות נאותות.

  להורדת הנחיות ביצוע סקר היסטורי >>

  הנחיות לביצוע סקר גז פאסיבי

  השיטה הפאסיבית לדיגום ואיפיון גז קרקע באמצעות הדוגמים שלעיל הוכחה כיעילה לזיהוי מזהמים אורגניים נדיפים (VOC) ומזהמים או ירגנ ים חצי- נדיפים (VOC-S) בטווח ריכוזים רחב ובקרקעות בעלות מרקם שונה, כולל קרקעות בעלות מוליכות (Permeability) נמוכה (כגון קרקעות חרסיתיות, קרקעות טין וקרקעות דחוסות).

  להורדת הנחיות לביצוע סקר גז פאסיבי >>

  הנחיות לביצוע סקרי גזי קרקע בשיטות אקטיביות

  ההנחיות מתארות את הפרוצדורות לדיגום גז קרקע אקטיבי בשיטת 15-TO במטרה לקבל ממצאים אמינים ועיקביים המייצגים את תנאי האתר. בשיטה זו יש להכניס נפח מדוד של גז קרקע למכל דיגום: קניסטר מנירוסטה שעבר פאסיבציה והנתון בתת-לחץ או מכלי דיגום אחרים.

  להורדת הנחיות לביצוע סקרי גזי קרקע בשיטות אקטיביות >>

  הנחיות מקצועיות לדיגום אוויר תוך מבני לבחינת חדירת גזי קרקע למבנה

  ביצוע דיגום אוויר תוך מבני לבחינת נוכחות גזי קרקע במבנה. ההנחיות מתייחסות להיבטים הטכניים הנוגעים לביצוע הדיגום הנדרש לפי ההנחיות המקצועיות למיגון מבנים מפני חדירת גזי קרקע.

  להורדת הנחיות לדיגום אוויר לבחינת חדירת גזי קרקע >>


  אדמה מזוהמתזיהום מי תהוםזיהום קרקעסקר קרקעסקרי קרקעקרקעות מזוהמות

  מידע נוסף בנושא

  הטיפול בזיהום הקרקע על ידי מומחים

  הטיפול בזיהום הקרקע הן בטיפול ביולוגי והן בטיפול בכל קרקע מורכבת אחרת, הטיפול מורכב שאמור להיעשות על ידי גורמים מקצועיים מורשים ובעלי ניסיון בתחום על מנת לעשות עבודה יסודית ומסודרת אשר תבטיח שבסיומה הקרקע תהיה נקייה מזיהומים. איזיטופ – פתרונות אקולוגים היא חברה המתמחה בתחום מזה שנים רבות, והיא תשמח להעניק שירות ולסייע לכל מי שזקוק לבדיקה וטיפול בקרקע מזוהמת.

  מה גורם לזיהום הקרקעות?

  זיהומי קרקע נובעים בעקבות אחזקה לקויה של חומרים מסוכנים שונים, שיטות פסולות ולא מתאימות לסילוק פסולת וכך גם אחסון לא נכון של חומרי תעשייה המגיעים ממקורות שונים כמו תחנות דלק, מוסכים, מעבדות, התעשייה הביטחונית ועוד. הבעיה העיקרית היא שהזיהום לא נראה מיד כאשר ישנה פעילות לא תקנית באזור- רק לאחר שנים כאשר מצטברת כמות גדולה של חומרים הגורמים לזיהום הדבר מתגלה. במצבים מהסוג הזה יש צורך בטיפול יסודי בקרקע ושיקום יסודי שלו.

  סקר קרקע – במה למעשה מדובר?

  לפני שמתחילים בביצוע עבודות בניה, בודקים מה טיבה של הקרקע. למעשה הבדיקה אמורה להיעשות אפילו לפני שמתקבלים האישורים לתוכניות הבנייה- סקר קרקע בודק מה הם האזורים המזוהמים ומאלו חומרים נגרם הזיהום, וכך גם נקבעות דרכי הפעולה והשיקום של הקרקע על מנת להתגבר על הבעיות. את הסקר מגישים בפורמט של דוח מפורט למשרד להגנת הסביבה. הסקר כולל גם סקר היסטורי של הקרקע, דיגום של הקרקע, סקר מי תהום וסקר גזי קרקע. כל זה אמור להיעשות על ידי מעבדה מוסמכת שפועלת מטעם המשרד להגנת הסביבה.

  סקר קרקע מקצועי

  זה לא סוד שקיימת מצוקה קשה בכל מה שקשור לפתרונות מגורים במדינת ישראל, וזו הסיבה להפשרת קרקעות מואצת המיועדות לבניית מבני מגורים או מבני מסחר. חשוב לדעת שלפני שמתחילים לעשות שימוש בקרקעות לצרכי בנייה, חובה לוודא כי הקרקע בטוחה ללא זיהומים כאלה ואחרים. על מנת לבדוק את זה, יש לעשות סקר קרקע מורחב, כאשר המטרה שלו היא להבטיח כי הקרקע הינה בטוחה לגמרי למגורים או לעבודה מעליה ללא כל חומרים מזהמים שעלולים לפגוע בבריאות. עם זאת, ישנם בכל זאת מקרים אשר בהם המועצה הארצית מאשרת להתחיל בביצוע עבודות הבנייה מבלי לערוך סקרי קרקע, אך במקרים רבים במהלך הבניה מתגלים הליקויים והזיהומים, והעבודה נעצרת.

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ