איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  סקר קרקע או תכניות בנייה – מה קודם?

  ענף הבנייה בארץ נמצא בתנופה מתמדת במטרה לספק אזורי מגורים לתושבי המדינה. מתוך הצורך במבני מגורים מתקבלות מדי יום החלטות הרות גורל של שימוש בקרקעות לצורכי בנייה. יש חשיבות עליונה בעריכת סקר קרקע מורחב באדמה שבה עתידים לבנות ולהקים שכונות המיועדות למגורים ואף למסחר. עם זאת ישנם מקרים שבהם ניתנים אישורים מהמועצה הארצית לבנייה עבור תכניות בנייה ללא עריכה של סקר קרקע מקדים ובשעת הצורך, כאשר מתחילה העבודה, מתגלים זיהומי קרקעות ממקורות שונים.

  זיהום קרקעות

  ישנם אתרים בארץ אשר מוכתרים כמזוהמים, בין אם מדובר בזיהום קרקע או זיהום מים. זיהום זה נובע מאחזקה לקויה של חומרים מסוכנים, שיטות פסולות לסילוק אשפה ואחסון פגום של חומרי תעשייה ממקורות כמו תחנות דלק, מפעלי תעשייה ביטחונית, מוסכים, מעבדות וכו’. כתוצאה מטעויות אלו נפגמת הקרקע ופוגעת בצומח, במי התהום ובבעלי החיים הנמצאים בסביבה. ברוב המקרים הזיהום מתגלה אחרי שנים כאשר מצטברת כמות גדולה של חומרים מזהמים בקרקע ואז קם הצורך הקריטי בטיפול ושיקום קרקעות מזוהמות.

  סקר קרקע

  על מנת להבין היטב מה טיבה של הקרקע המועדת לבנייה יש לערוך לפני אישור תכניות הבנייה סקר קרקע מקיף אשר יבדוק היטב היכן הקרקע מזוהמת, מהן החומרים המזהמים ובאיזו דרך יש לפעול על מנת לשקם את הקרקע ולהכשירה לשימוש עתידי. הסקר שנערך מוגש כדו”ח מפורט למשרד להגנת הסביבה אחרי עריכת סקר היסטורי הכולל דיגום קרקעסקר גזי קרקע וסקר מי תהום על ידי מעבדה מוסמכת כדי לתכנן ולבצע את הטיפול הדרוש לאדמה המזוהמת.

  אישור תכניות בנייה

  ברחבי הארץ הופשרו קרקעות המיועדות לבנייה, פירוש הדבר כי מפעלי תעשייה ומקורות מסחר רבים יועתקו ממקומם לצורך ענף הבנייה. באתרים אלו היה שימוש נרחב בהטמנה של חומרים רעילים במשך שנים רבות אשר חלחל וגרם לזיהום קשה ורחב היקף. כך, לדוגמא ניתן לראות את תכניות הבנייה בשטחים של המפעל הביטחוני תע”ש ברמת השרון. במקרה זה ניתנו הרשאות לתכניות בנייה לקבלנים על מנת לבנות באזור זה כ – 23,000 יחידות דיור. התכניות הוגשו לפני ייעוץ סביבתי וקיום סקר קרקע ורק לאחר מכן נתגלה כי הקרקע בעלת דרגת זיהום גבוהה מאוד אשר תסכן את כל הסובבים שיחיו שם.

  כדי לטפל בזיהום זה יש לחלק את השטח כולו למקטעים ולערוך שיקום קרקע וטיפול לאזור בחלקים. בכל פעם שתסתיים עבודה על מקטע מסוים, הוא ייחסם כדי למנוע חלחול לקטע הבא ורק אז תחל העבודה על מקטע נוסף. כך תבוצע עבודת השיקום עד שכל האזור יוכרז נקי מזיהומים. העלות הכספית של ניקוי השטח מזיהום קרקע מעורכת בכ – 500 מיליון שקלים וזמן הטיפול עומד על עשרות של שנים מאחר וזהו זיהום הנמשך יותר מ – 20 שנה.

  במקרה זה, סקר היסטורי היה צריך להיות מבוצע כצעד ראשוני, הרבה לפני הגשת תכניות בנייה לאישור המועצה לתכנון ובנייה. הסקר היה מגלה בוודאות מירבית מהו הזיהום ומקורו ומהי הדרך הטובה ביותר לטפל בו על מנת לאשר את תכניות הבניה למגורים מבלי לסכן חיי אדם.


  אתרי בנייהדיגום קרקעזיהום מי תהוםזיהום קרקעחפירת קרקע מזוהמתטיהור קרקעטיהור קרקע מזוהמתטיפול באדמה מזוהמתטיפול בקרקעות מזוהמותסקר גזי קרקעסקר היסטוריסקר קרקעקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ