איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  שיקום נחל צין

  נחל צין הינו אחד מנחלי האכזב היפים ביותר הקיימים בנגב. הוא זורם מצפון למכתש רמון ונשפך דרומה לים המלח. מידי שנה הנחל מוצף משטיפונות החורף ומותיר מראה מרהיב של שיפולי מים וצמחייה מקומית ייחודית. בתוך תחומי קו הנחל עובר צינור נפט המחבר ישירות את אשקלון אל אילת הנקרא קצא”א. קו זה שימש גם להעברת דלק סילוני בין ים סוף לים התיכון. בעקבות ליקויים חמורים אשר התגלו במעטפת של קו צינור הנפט, הוחלט להפסיק את השימוש בו במטרה לשדרגו.

  במהלך עבודות השדרוג של קו הצינור, פגע מחפרון באופן קשה בצינור. עוצמת הפגיעה גרמה לפיצוץ ולדליפת ענק של דלק סילוני הישר אל שמורת הטבע של נחל צין. מבנה הקרקע בשמורה גרם לדלק הסילוני לחלחל פנימה אל השכבות העמוקות ביותר והותיר קרקע מזוהמת בדרגה גבוהה. אסון טבע מסוג זה הינו אחד האסונות הכבדים ביותר שידעה מדינת ישראל וכעת עלה הצורך בפתרון מידי ומהיר על מנת לעצור את התפשטות מימדי האסון ולטפל ביעילות כדי להגיע למצב של שיקום הקרקע.

  טיפול ראשוני באסון נחל צין

  תוואי השטח של נחל צין מורכב מאוד ועל מנת להיכנס אליו היה צורך בביצוע מספר פעולות מקדימות:

  • סגירה מוחלטת של האסור למטיילים.
  • סגירה של המגופים בצורה ידנית.
  • בנייה של חציץ חדש במורד הנחל על מנת למנוע המשך זרימה והתפשטות הזיהום.
  • חפירה של בורות אגירה עבור הדלק הסילוני.

  מומחים מטעם המשרד להגנת הסביבה קבעו כי הפעולות הנדרשות לביצוע בשמורת הטבע של נחל צין יהיו חפירת קרקע מזוהמת ותהליך מבוקר של פינוי הקרקע אל אתרי פינוי מורשים הנמצאים באזור תוך הובלה מוסדרת של החול והאדמה.

  שיקום נחל צין

  הדליפה בצינור הנפט גרמה לאסון אקולוגי רחב מימדים כאשר לא רק תוואי הנחל הושפע אלא גם הצמחייה אשר התייבשה ובעקבות תהליך זה גם פגיעה בבעלי החיים הנמצאים באזור. על מנת להחזיר את הקרקע למצב ראוי לשימוש אשר אינו מסוכן נדרשו מאמצים רבים ושיתוף פעולה מסיבי ממספר גורמים.

  חברת “איזיטופ” וחברת SGE עבדו בשיתוף מלא של המשרד להגנת הסביבה על מנת להביא לעצירת הזיהום והשיקום של נחל צין לאחר פיצוץ קו הצינור אשר הוליך דלק סילוני. חברת “איזיטופ” ביצעה פעולות אינטנסיביות בשטחי הטיפול של השמורה כדי למזער את הנזק העצום שנגרם אשר כללו:

  • חפירת קרקע מזוהמת של 26,500 טונות אדמה להפחתת ריכוז המזהמים.
  • פינוי הקרקע שנחפרה אל מטמנות ייעודיות להמשך טיפול.
  • טיפול ביולוגי נקודתי בעזרת מיקרו-אורגניזמים הממחזרים את הזיהום הסביבתי והופכים אותו לתוצר לא רעיל.

  סימניו של האסון האקולוגי בנחל צין עדיין נראו בשטח גם לאחר הטיפול האינטנסיבי ושיקום שני נערך בפעם נוספת, מספר חודשים לאחר הטיפול הראשוני. השיטפונות בעונת החורף מידי שנה הם אלו אשר הראו את גודל האסון ובטיפול השני נחפרו עוד כ – 7,200 טונות של קרקע מזוהמת אשר הראתה, לאחר דיגום קרקע ועריכת סקר מי תהום כי ישנו דלק סילוני באזור.


  אדמה מזוהמתאירוע חומ״סדיגום קרקעהובלת קרקע מזוהמתזיהום מי תהוםזיהום קרקעחפירת קרקע מזוהמתטיפול באדמה מזוהמתטיפול ביולוגיטיפול בקרקעות מזוהמותייעוץ אקולוגיניקוי קרקע מזוהמתקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ