איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  קרקע מזוהמת – מי משלם?

  קצב הקצעת קרקעות לבנייה במדינת ישראל הולך וגדל בתקופה האחרונה וזאת לאור הביקוש העצום לרכישת דירות מגורים. חלקות קרקע רבות מוסבות מאזורי תעשייה, חופים ואתרים שונים למקומות מיועדים לבנייה, אך בעת תהליכי שינוי ייעוד קרקע לא פעם מתגלות הפתעות לא נעימות דוגמת קרקע מזוהמת הדורשות ביצוע פעולות שיקום וטיהור במטרה להפוך את המקום לראוי ובטוח לבנייה.

  השאלה הגדולה העומדת בפתח היא מי נושא באחריות של הטיפול בקרקעות המזוהמות? האם על המדינה לשאת במחיר טיהור הקרקעות או שמא על הקבלנים המיועדים לבנות באתרים השונים לשלם את מחיר השיקום?

  אתרים בעלי קרקע מזוהמת

  המשרד להגנת הסביבה מעדכן את נתוניו בכל עת ומתריע על הימצאותם של כ–2,000 אתרים ברחבי הארץ שבהם קיימת סכנה של זיהום קרקע וזיהום מים. זיהום זה נגרם כתוצאה מאחסון לקוי של חומרים מסוכנים ואמצעים מיושנים של פינוי והטמנת פסולת תעשייתית. האתרים הללו כוללים בין היתר תחנות דלק, מפעלי תעשייה, בסיסים צבאיים, אגני חמצון, אגני שיקוע, אתרי פסולתמט”שים ועוד.

  העלות הכלכלית של הפיכת הקרקעות המדוברות לקרקעות בטוחות לבנייה עומדת על כ–10 מיליארד שקלים. כיום, בעת רכישת קרקע במכרזים אין מידע בנוגע לאיכותה, כלומר, האם היא מזוהמת וזקוקה לטיפול אגרסיבי שידרוש שיקום מקיף. רק אחרי הרכישה ניתן לבצע בדיקה מעבדתית שתקבע את רמת הבטיחות ומי שיצטרך לשאת במחירי השיקום הגבוהים יהיו הקבלנים ובעלי הקרקעות הנוכחיים שבסופו של דבר יעלו גם מחירי הדירות על מנת לכסות את העלויות של שיקום הקרקע.

  בדיקת קרקע מזוהמת

  חוק שיקום קרקעות

  בכנסת ישראל מנוסחת כיום הצעת חוק העונה לשם “חוק שיקום קרקעות מזוהמות” שתפקידה העיקרי הוא לתת מענה מרבי לבעיית הזיהום עבור קרקעות הנמצאות בבעלות המדינה. חוק שיקום קרקעות מזוהמות כולל את הסעיפים הבאים:

  • הקמה של קרן ממשלתית המיועדת לשיקום הקרקעות אשר תעזור מבחינה כספית לבעלי הקרקעות השונים לטפל בזיהומים באמצעות חברות מקצועיות.
  • איסור זיהום קרקע באופן כללי ועריכת דיגום קרקע תקופתי לאיתור מזהמים.
  • רישום מרוכז בטאבו אצל רשם המקרקעין לגבי הימצאותן של קרקעות מזוהמות.
  • הטלת האחריות על שיקום הקרקע וטיהורה על בעל הקרקע בעבר או המחזיק בה כיום.

  הצעת החוק הזו תאפשר טיפול נרחב שימנע בעתיד את זיהום מי התהום, יצמצם את חשיפת הציבור לסכנות בריאותיות וישפר את איכות מי השתייה.

  תהליך שיקום קרקעות

  התהליך של שיקום קרקעות מזוהמות כולל שלושה שלבים עיקריים:

  • סקר היסטורי של הקרקע החשודה כמזוהמת. סקר קרקע וגז קרקע לאיתור ואפיון מזהמים.
  • חפירות קרקעות מזוהמות בליווי מפקח מוסמך אשר יכללו תיחום אזורי עבור כל מוקד חפירה.
  • טיפול ביולוגי שבו מיקרו-אורגניזמים טבעיים ממחזרים זיהומים שונים. הכנסה של מי חמצן אל תוך הקרקע, תהליך הגורם לפירוק טבעי של שאריות הזיהום ומעודד פעילות בקטריאלית במקום.
  • פינוי והטמנת אדמה מזוהמת באתרים ייעודיים מורשים.

  תיחום קרקע מזוהמת


  אדמה מזוהמתזיהום מי תהוםזיהום קרקעטיהור קרקעטיהור קרקע מזוהמתטיפול באדמה מזוהמתטיפול ביולוגיטיפול בקרקעות מזוהמותניקוי קרקע מזוהמתסקר קרקעסקרי קרקעקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ