איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  קרקע מזוהמת – מה אומר החוק?

  ערכיי הסף של החומרים המזהמים הם עמוד התווך של מדיניות המשרד להגנת הסביבה למניעה וטיפול בזיהומי הקרקע בישראל. הם מהווים אמצעי מדידה ונקודת ייחוס אשר מאפשרים לפעול בשיטתיות ויעילות לצמצום תופעת זיהום קרקעות. את הטיפול בסוגיית קרקעות מזוהמות ניתן לחלק באופן גס לשתי גישות עיקריות – פעולות שנועדו למנוע את הזיהום ופעולות לצורך טיהור ושיקום אדמה מזוהמת והשבתה לשימוש חוזר כשכבת כיסוי.

  עקרונות הנחיות החוק

  הנחיות החוק מבוססות על מדיניות המשרד להגנת הסביבה והן קובעות דרישות ברורות הנוגעות לפעילות התעשייה, הבנייה וענפים רבים של בתי עסק. דרישות אלו מתמקדות במספר עקרונות:

  • מניעת זיהום קרקעות.
  • דיווח על זיהום קרקע.
  • טיפול מידי בדליפת חומר מזהם לקרקע.
  • סקירת קרקעות המכילות מזהמים.
  • שיקום קרקע מזוהמת.

  המשרד להגנת הסביבה מוציא מדי פעם עדכונים להנחיות המקצועיות בנוגע לערכי הסף, תנאים לקבלה של רישיון העסק, היתר רעלים או היתרי בניה, על פי הדין הקיים ובהתאם לגישה שאומרת – המזהם משלם.

  מי צריך לבצע סקר קרקע?

  ההיסטוריה מלמדת אותנו כי קיימים ענפי תעשייה או תחומי עיסוק מסויימים בעל פוטנציאל גבוה לייצר זיהום קרקע. עובדה זו היא זו שהובילה את המשרד להגנת הסביבה לקבוע קבוצות מיקוד הנדרשות לבצע סקרי קרקע לגילוי מזהמים. שאר המזהמים הפוטנציאליים נדרשים לפעול למניעת זיהום קרקע, ובתנאים מסוימים המצביעים על האפשרות של זיהום, גם הם יצטרכו לעבור תהליך של סקירה.

  על פי גישה זו נקבעו שלוש קבוצות מיקוד וכל אחת מהן דרישות חוק מפורטות:

  • עוסק בפעילות מזהמת בסיכון – ענפים העוסקים בפעילות הגורמת בסבירות גבוהה לזיהומים בקרקעות ולכן חלה עליהם החובה לביצוע סקרים היסטוריים כתנאי לקבלת רישיון עסק.
  • עוסק בפעילות מזהמת – ענפים העוסקים בפעילות הגורמת לזיהומים בסבירות ניכרת. על קבוצה זו חלה החובה לבצע סקר קרקע לפני סגירת העסק ואילו היא לא מחוייבת בסקר היסטורי.
  • עוסק בחומר מזהם – זו היא קבוצת עסקים ותעשיינים רחבה שחלה עליה החובה למנוע זיהומי קרקע וגם לספק מענה לאירועים של שחרור החומר המזוהם.

  יש לציין כי במידע וקיים חשש של סיכון הסביבה או הציבור, המשרד להגנת הסביבה רשאי לחייב את בעלי העסקים מכל אחת משלושת הקבוצות לבצע חקירת קרקע. בנוסף קיים הרצון לעודד את בעלי הקרקעות או המחזיקים בה, לבצע סקרי קרקע באופן וולנטרי ולא רק בעקבות הדרישה של המשרד. הצורך בחקירת קרקע הטוענת טיפול יכול להתעורר ממגוון סיבות כגון בדיקת ייתכנות ורווחיות של פרויקט עתידי או למשל מתן חוות דעת משפטית.

  בעלי הקרקעות ובעלי העסקים והתעשיינים אשר פועלים עליהן ניצבים בפני הצורך בחקירת הקרקע או פעולות טיהור ושיקום כאלה ואחרות לפני תחילת הפעילות העסקית, במהלכה וגם בסיומה בהתאם לקבוצת המיקוד אליה משתייך העסק. להלן הנסיבות הנפוצות ביותר בהן תידרשו להסדיר את ההליכים למניעת זיהום קרקע מול הרגולטור:

  קבלת רישיון עסק

  כחלק מהסדרת הפעילות העסקית המשרד להגנת הסביבה מפרסם את התנאים לקבלת רישיון העסק על פי הסקטורים השונים ובהם הדרישות לביצוע סקר קרקע עליה תתקיים הפעילות.

  היתר רעלים

  חוק החומרים המסוכנים קובע דרישות לערוך סקר קרקע עם סיום הפעילות של העסק. הממצאים של חקירת הקרקע יכולים להוות בסיס לדרישות נוספות של הממונה לביצוע פעולות שיקום האדמה המזוהמת.

  דרישות תכנון ובנייה

  במקרים רבים היתרי הבניה הניתנים על ידי הרשות המקומים יתנו את קבלת האישורים בפעולות סקירה או טיהור הקרקעות. לרוב דרישות אלה נוגעות לפרויקטים שעתידים להיבנות על קרקע שהתקיימה עליה בעבר פעילות שעלולה לגרום לזיהום.


  אדמה מזוהמתדיגום קרקעזיהום קרקעחומרים מסוכניםייעוץ אקולוגיסקר היסטוריסקר קרקעפסולת תעשייתיתקרקעות מזוהמות

  איזיטופ שירותי איכות הסביבה למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   סקרי קרקע וטיפול בקרקעות מזוהמות

   חברת איזיטופ בע”מ מוסמכת ע״י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות כחברה לביצוע דיגום קרקע וערמות מזוהמות לפי תקן ISO-17025 ומתנהלת תחת בקרה של ISO-14001 ו-9001. בנוסף חברת איזיטופ מוסמכת ומסווגת ע”י רשם הקבלנים לביצוע חפירות בסיווג קבלני הייעודי לחפירה “ראשי 200 ג 1”. איזיטופ – החברה המובילה בפתרונות סביבה בקרקעות מזוהמות בסל שירותים מלא ובלעדי הכולל סקרי קרקע, יעוץ, ביצוע ופיקוח ופתרונות טיפול והטמנה לכל רמות הזיהום כולל שינוע.

   פתרונות טכנולוגיים לאיכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה מספקת שירותים סביבתיים ופתרונות אקולוגיים בתחום הגנת הסביבה. בסל שירותי החברה מוצעים שירותי ניהול פרויקטים וביצוע בפועל החל משלב האיפיון ותיחום זיהומי קרקע, סקרי קרקע, שירותי קידוח ודיגום, עבודות חפירה על ידי צוות מקצועים ובאמצעות כלים הנדסיים יעודיים. בכל רחבי הארץ, פינוי טיהור ומיחזור אתרי פסולת. ברשות איזיטופ עומד מערך הובלות בפריסה ארצית. תוך ניצול קווי תנועה והובלה חוזרת המוזיל באופן משמעותי את עלות ההובלה ללקוח, ומצמצם באופן ניכר את זיהום האוויר ונפח תנועה מיותר בכבישים העמוסים. איזיטופ מובלת ומנוהלת על ידי צוותים מקצועיים ומנוסים. כמוכן הצוותים מנוהלים ומבוקרים על ידי בקרת איכות מוקפדת, תקינה, מחמירה ומפוקחת.

   איזיטופ – שירותי איכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה – מספקת סל שירותים סביבתיים נחוצים החל מרמת ליווי ויעוץ סביבתי, שירותי דיגום בהסמכה. איזיטופ הינה חברה המתמחה בטיפול ביולוגי INSTU ,ONSITE ,EXSITU קרקעות ובוצות מזוהמות, ביצוע שיקום וטיהור קרקעות מזוהמות ושרותי הנדסת סביבה. החברה מאושרת ע”י המשרד להגנת הסביבה לטיפול ותפעול אתר ייעודי לטיפול ביולוגי בקרקעות מזוהמות. לרשות איזיטופ עומדים תאי טיפול בקרקעות מזוהמות בשטח טיפולי הגדול ביותר בארץ, כולל שטחי אחסון ובקרה שיכולים להכיל בו זמנים עשרות אלפי טונות של קרקעות או בוצות לטיפול ביולוגי או אחר. איזיטופ מטפלת בקרקעות מזוהמות באמצעות יישום טכנולוגיות מתקדמות וייחודיות שפותחו על ידי אנשי החברה ומישמת בהצלחה טכנולוגיות אלו בקרקעות ובוצות מזוהמות בכל רמות הזיהום, כך שניתן יהיה להשיב אותה או להטמין אותה באתר פסולת יעודי.

   שאלות ותשובות נפוצות - אתם שואלים אנחנו עונים

   מתי צריך לעשות סקר היסטורי?

   .מתי צריך לעשות סקר היסטורי?
   המשרד להגנת הסביבה דורש לעשות סקר היסטורי במקרים בהם יש חשד לזיהום בקרקע, לדוגמא בסמיכות לאזורי תעשייה תחנות דלק וכ'ו.

   מה זה סקר היסטורי?

   סקר היסטורי הוא הליך מקיף הבוחן את הקרקע ואת אתרי הזיהום הפוטנציאליים בסביבת האתר. הסקר כולל שימושים נוכחיים וקודמים בקרקע, גובה מי תהום ועוד.

   מה אתם עושים עם קרקע מזוהמת?

   קרקע מזוהמת דורשת טיפול, הטיפול יכול להיות באתר או מחוצה לו, ישנם מספר סוגי טיפול, לדוגמא טיפול קלאסי של קרקע מזוהמת בדלקים הוא טיפול ביולוגי הכולל יצירת אקלים מיטבי והוספת חומרי תזונה לחיידקים מפרקי דלקים באתר ייעודי אליו מפונת הקרקע המזוהמת

   מה זה מסמך סביבתי להיתר בניה?

   מסמך סביבתי להיתר בניה הינו מסמך הסוקר את ההיבטים הסביבתיים של אזור מסוים על מנת שהרשות תאשר בניה במקום

   שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ