איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  טיהור נחל צין

  פרויקט טיהור קרקע מזוהמת כתוצאה מפיצוץ צינור ודליפת דלק בנחל צין שבדרום הארץ.

  אזור הנגב שוכן בדרום הארץ ומשתרע על פני 13,000 קמ”ר ומהווה כ-60% משטח ישראל. נחל צין השוכן באזור זה הוא אחד מנחלי האכזב הגדולים בנגב, אורכו כ-120 ק”מ והוא מאופיין בסלעי משקע מסוגים שונים כגון: קרבונט, קירטון, חוואר וצור ואפיקו מורכב מחלוקים בני גדלים שונים. הנחל הוא דוגמא מרשימה לתהליכים הגיאולוגיים שעיצבו את האזור. ההשערה המקובלת כיום היא שחלקו העליון של הנחל הוא אפיקו הקדום של נחל בשור.

  עם הרמת האזור לפני 35-70 מליון שנה והיווצרות הבקע הסורי-אפריקאי חל תהליך של שביית נחלים ששינה את זרימת הנחל מהים התיכון מזרחה לכיוון טרנספורם ים המלח הקרוי בשפת היום יום השבר הסורי אפריקאי. במורד הנחל ישנם מספר מעיינות כגון: עין צין ועין עקרבים, נאות מדבר אלה בעלי חשיבות גבוהה ומשמשים כמקור מים לבעלי החיים ולצמחייה המתמקדים באזור. מקור הנביעות הם מי התהום הקיימים מתחת לפני הקרקע בעומקים גבוהים יחסית.

  בשנת 1956 בכדי להבטיח הספקה סדירה של דלק לישראל הונח צינור הדלק הראשון בין אילת ובאר שבע להעברת דלק מים סוף לים התיכון. מאוחר יותר כאשר גדלה הצריכה וסיני הייתה תחת שליטתנו הונח בנוסף, קו “16 המחבר בין אילת לחיפה. אורכו של קו זה הוא 150 ק”מ וחלקו עובר באפיק נחל צין. עד היום, קו זה שימש להעברת דלק סילוני מים תיכון לים סוף ובחזרה. עקב תקלות במעטפת הצינור ואי עמידה בדרישות המשרד להגנת הסביבה הופסקה הזרימה בצינור והחלו עבודות שדרוג של הקו. בסוף יוני, פגע מחפרון בצינור הדלק ויותר ממיליון וחצי ליטרים של דלק סילוני החלו זורמים באפיק הנחל. תוואי השטח הבעייתי לא אפשר כניסה מיידית אל אזור הדליפה. הפעולות ראשוניות ננקטו כגון: סגירת האזור למטיילים, סגירת מגופים ידנית, בניית חציץ במורד הנחל למניעת המשך הזרימה וחפירת בורות אגירה לאיסוף הדלק הנוזלי.

  אופיו הגיאולוגי של הנחל הכתיב את אופן הטיפול בזיהום ומומחים הגיעו למסקנה כי הפעולה הנדרשת היא חפירה ופינוי של הקרקע אל אתרים מורשים בכדי למנוע את הישארות הזיהום. ההשלכות הסביבתיות לדליפה הן רבות, החל מפגיעה בצומח שהתייבש ומת ופגיעה בבעלי החיים המתבססים עליו, ועד לסחיפת הזיהום אל עבר מי התהום ואל נאות המדבר במורד הנחל עקב גשמים והשיטפונות האופייניים למקום. הקרקע שנחפרה הועברה בין היתר לאתר אפעה המתופעל ע”י חברת איזיטופ- פתרונות טכנולוגיים לאיכות הסביבה, האתר מקבל קרקעות מזוהמות בדלקים ומפחית את ריכוז המזהם עד לרמה בה ניתן להשתמש בה שוב כקרקע לכיסוי במטמנות. הפחתת ריכוזי המזהם נעשה באמצעות טיפול ביולוגי לאורך זמן ע”י חיידקים “זוללי” נפט. יתרונות הטיפול בראש ובראשונה הם הפחתת נפח הפסולת המוטמנת, הפחתת רמת הזיהום והאפשרות לשימוש חוזר בקרקע.

  באמצע ספטמבר בזמן פעולות הכיסוי של קו “16, 200 מטרים ממקום הדליפה הראשון נפגע הצינור בפעם השנייה. אנשי המשרד להגנת הסביבה נוכחים במקום מאז בכדי לפקח על הפעולות הננקטות לעצירת הדליפה. בעקבות האירוע המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע וזמן התגובה. הדליפות פגעו באזור באופן קשה ועד הגשמים הראשונים לא נדע את השפעתן המלאה.

  כתבו: ליטל נוי ומיכל דבח


  TAGS > זיהום מי תהוםזיהום קרקעטיהור מי תהוםטיהור קרקעטיפול באדמה מזוהמתטיפול בקרקעות מזוהמותקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ