איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  פסולת תעשייתית

  מה מוגדר כפסולת תעשייתית, אילו סוגי פסולת מייצרים ענפי תעשייה שונים, כמה פסולת תעשייתית מיוצרת בישראל וכיצד מטפלים בה.

  המפעלים בישראל מייצרים מדי יום כמויות אדירות של פסולת תעשייתית מוצקה וגם בוצה תעשייתית. מקורה של הפסולת בתהליכי הייצור ועיבוד חומרי הגלם במפעלים וגם באריזות של התוצרת. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2012 ענפי התעשייה והחשמל בישראל יצרו קרוב ל-3.7 מיליון טון פסולת. להלן תרשים אשר מדגים את החלוקה של הפסולת התעשייתית על פי ענפי התעשייה השונים:

  סוגי פסולת תעשייתית

  מספר מוסגים שבהם משתמשים כאשר מתייחסים לפסולת תעשייתית שמסיעים להבין אילו חומרים יש בה ולסווג אותם לקטגוריות שונות אשר מטופלות באופן שונה.

  פסולת רגילה

  פסולת שמקורה בחומרים אורגניים רקבוביים. למשל: עץ, קרטון ונייר, מתכות ברזליות ואל-ברזליות, אלומיניום, מוצרי גומי ופלסטיק, שמנים, טקסטיל, זכוכית, פסולת גינון, פסולת בניין והריסות.

  פסולת יבשה

  פסולת מוצקה שאינה מכילה חומר רקבובי אורגני (הומוס), פסולת בניה או חומרים מסוכנים.

  פסולת מעורבת

  פסולת תעשייתית או חקלאית מוצקה שכוללת בתוכה גם חומרים אורגניים וגם פסולת יבשה. להלן הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המתייחסים לכמויות ייצור פסולת מעורבת בענפי התעשייה והחשמל ב-2012, כמויות הפסולת שהוטמנה, פונתה לתחנות מעבר או למחזור.

  פסולת מסוכנת

  פסולת תעשייתית שמכילה תרכובות כימיות. לדוגמה: חומצות, בסיסים, מלחים, ממסים, שמנים או זרזים כימיים משומשים. להלן סטטיסטיקת הכמויות של פסולת מסוכנת מענפי תעשייה שונים: תעשיית מתכות בסיסיות, ייצור מוצרי נפט מזוקק, ייצור כימיקלים ותרופות, כרייה, חציבה וייצור מוצרים על בסיס מינרלים אל-מתכתיים, תעשיית מחשבים, מכשור אלקטרוני, אופטי וחשמלי, ייצור מכונות וציוד, כלי תחבורה והובלות ועוד.

  תערובות כימיות ופסולת כימית אחרת

  פסולת תעשייתית כימית מעורבת ללא מפרט, חומרי נפץ, משקעים כימיים, בוצות משפכי תעשייה.

  פסולת רפואית וביולוגית

  פסולת מידבקת מבתי חולים, מרפאות, מעבדות, חברות תרופות ומוסדות העוסקים במחקר רפואי.

  פסולת מינרלית

  פסולת בניין והריסות, אסבסט, פסולת המכילה מינרלים שונים, קרקעות מזוהמות ופסולת חפירה.

  בוצה תעשייתית

  תוצר לוואי של תהליכי הטיפול בשפכים בתעשייה שמכיל חומרים מסוכנים.

  טיפול בבוצה >

  טיפול בפסולת תעשייתית

  בגישה הנפוצה לטיפול בפסולת במשך תקופה ארוכה התמקדה בתהליכי הטמנת פסולת. בתהליך זה פסולת נאספת מפונה ומוטמנת כפי שהיא וללא כל טיפול, דבר שגורם לתופעות זיהום קרקע ודלדול במשאבים הטבעיים.

  בתקופה האחרונה התפתחה גישה אחרת של התמודדות עם פסולת תעשייתית ופסולת בכלל והיא מסומנת בארבעת ה-R המפורסמים:

  • הפחתה ביצירת פסולת – Reduce
  • שימוש חוזר בפסולת – Reuse
  • מחזור פסולת – Recycle
  • התמרה והפקת אנרגיה מפסולת – Recovery

  * התמונה מהאתר: csrno.ca

  מחזור פסולת תעשייתית

  בישראל ענפי תעשייה רבים מפנים את הפסולת למחזור. בתחומי אספקת חשמל, גז ומיזוג אוויר, הדפסה ושכפול של חומר תקשורתי מוקלט נרשמים אחוזים מאוד גבוהים של מחזור הפסולת, מעל 90%. ענפי ייצור טקסטיל והלבשה, מוצרי גומי ופלסטיק, תעשיית מתכות בסיסיות, מפעלים בתחום תחזוקה שונים גם הם ממחזרים קרוב למחצית מכמות הפסולת. בענפים של כרייה וחציבה, ייצור מוצרי מזון, משקעות וטבק, מוצרי עור, מפעלי נייר ומוצרי נייר, ייצור מוצרי נפט, כימיקלים ותרופות, מוצרי מתכות בהרכבה, מחשבים, מכשור אלקטרוני ואופטי, מכונות ציוד, כלי תחבורה והובלה ובענף ייצור רהיטים נרשמים בערך 20%-40% מחזור פסולת תעשייתית.

  חברת איזיטופ – מומחה לטיפול בפסולת בכל הסוגים

  במסגרת שירותיה, חברת איזיטופ מבצעת עבודות טיפול בפסולת תעשייתית תוך שימוש בכלים מכנים הנדסיים מתקדמים, ומעסיקה צוות מקצועי ומיומן המבצע את העבודה לפי הנחיות ואישורים של משרד להגנת הסביבה. בנוסף, מספקת החברה שירותי גריסה וניפוי של הפסולת באתר עצמו, פינוי פסולת לאתרים מורשים ומחזור פסולת.


  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ