איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  פסולת רעילה

  איזיטופ פתרונות טכנולוגיים לאיכות הסביבה מטפלת בפסולת רעילה כולל אפיון הפסולת ושינוע הפסולת לאתרי טיפול מורשים.

  בישראל, קיימת בעיה חמורה של היווצרות פסולת רעילה ומסוכנת הפוגעת בסביבה ומביאה גם את הצורך בשיקום קרקעות מזוהמות. בשל התכונות של פסולת זו, היא עלולה לגרום לתחלואה גדולה ואף למקרים של עלייה בתמותה ונזקים בלתי הפיכים לציבור הרחב ולסביבה.

  מקורות פסולת רעילה

  שימוש בחומרים מסוכנים נעשה בעיקר בענפי התעשייה והחקלאות ומקורותיהם מתחלקים לשני סוגים עיקריים:

  • חומצות מינראליות כמו חומצה חנקתית, חומצה גופרתית, חומצה כלורית וחומצה זרחתית. בחומצות אלו משתמשים בעיקר על-מנת לטפל במתכות שונות, לטפל במינראליים ולהעביר תהליכי חמצון שונים במפעלי תעשייה.
  • קרינה רדיואקטיבית המתרחשת בעיקר באזורי תעשיה בהן נעשות עבודות המתבססות על שימוש בגזים רעילים. השימוש בגזים אלו ללא בקרה גורם לזיהום אוויר גבוה וקרינה רדיואקטיבית.

  טיפול בפסולת רעילה

  מאחר ומדובר בפסולת מסוכנת הנוצרת כתוצרי לוואי מתעשייה וחקלאות, יש צורך בטיפול ופינוי מוסדר תוך שימוש בטכנולוגיות מיוחדות בהתאם חוקי איסוף חומרים מסוכנים.

  הטיפול בפסולת רעילה מתבצע בשלושה שלבים:

  • איסוף הפסולת הרעילה – שלב זה מתבצע במפעל עצמו והפסולת מעוברת למכלים מיוחדים, תוך מיון מדוקדק.
  • טיפול בחומרים מסוכנים – לאחר שהפסולת מוינה והועברה למכלים מיוחדים, היא מועברת לרכבים המותאמים להובלת פסולת מסוכנת. רכבים אלו הם כלי שינוע של חומרים מסוכנים בעלי היתרים ורישיונות מורשים מטעם המשרד לאיכות הסביבה.
  • העברת הפסולת הרעילה לאתרים מורשים בלבד. פסולת רעילה מועברת לאתרי קצה מיוחדים שבהם מתרחש שוב תהליך של מיון ומחזור. חלק מן הפסולת הרעילה מיוצא לצורך שימוש חוזר כחומר גלם בענף התעשייה.

  ייצוא פסולת רעילה

  מהרגע שהפסולת מוינה באתרי הקצה, ניתן לקטלג אותה לשני חלקים:

  • פסולת המיועדת לשימוש חוזר.
  • פסולת המיועדת להטמנה בקרקע או לשריפה.

  מחזור פסולת הוא אינו דבר המתבצע בישראל ויש צורך בייצוא לחו”ל למדינות מורשות בלבד לביצוע של תהליך הנקרא התמרת פסולת. תהליך זה מוזיל עלויות באופן נכבד עבור מפעלים רבים ואזורי חקלאות.

  בשנים האחרונות, קיימת חשיבות גדולה ונרחבת לאכיפת חוקים במשרד להגנת הסביבה בכל הנוגע לטיפול בפסולת רעילה.

  כאשר מדובר בפסולת רעילה, ישנה חשיבות רבה לביצוע פינוי נכון של הפסולת על מנת להימנע מפגיעה אפשרית בקרקע, במקורות המים וכמובן מפגיעה בחי ובצומח שבאזורי התעשייה השונים.

  חברת “איזיטופ” מטפלת בפסולת רעילה, אפיון הפסולת ושינוע הפסולת לאתרי טיפול מורשים.

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ