איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  סקר קרקע למכירה

  מתכננים לרכוש קרקע לבניית בית פרטי, לצורכי הקמת משק חקלאי או לכל מטרה אחרת? רגע לפני שאתם חותמים על החוזה, כדאי לוודא שהשטח שמיועד לבנייה או פיתוח אינו מזוהם וכשיר לשימוש פרטי או עסקי.

  מהו שטח מזוהם?

  קרקע מזוהמת הינה מתחם שטח שנגרם לו נזק סביבתי על ידי מפגע תעשייתי, דלקים, גזים ורעלים כימיים נוספים. נכון להיום, על פי המידע של משרד לאיכות הסביבה, התגלו בישראל כ– 15000 יחידות שטח מזוהמות, חלקן ממוקמות במרכז הארץ, באזורי הבנייה המבוקשים ביותר. הטיפול בקרקעות מזוהמים מורכב ומשתנה בהתאם למקור הזיהום, כאשר תהליך הטיהור לרוב יקר מאוד ולעתים עולה יותר מהמחיר של הקרקע עצמה.

  בין שלל הגורמים לזיהום קרקעות, דלק הינו המקור השכיח ביותר. אליו מצטרפים רעלים הנפלטים ממפעלים כימיים ומטלורגיים, פסולת תעשייתית, בסיסי צה“ל, בריכות חמצן לפילטור המים, מי שפכים ועוד.

  התמודדות עם גילוי של קרקע מזוהמת

  למרות שהמודעות לאיכות הסביבה עולה בשנים האחרונות גם בענפי הבנייה והפיתוח, נושא זיהום הקרקעות עדיין אינו מוכר לרוב שמאי מקרקעין ולרבים מרוכשי מגרשי בנייה או שטחים לפיתוח בישראל. למעשה, ישנם לא מעט מקרים בהם גילו היזמים את העובדה שהמתחם מזוהם רק לאחר רכישת האתר, כבר במהלך הפיתוח. אומנם על פי החוק, המוכר מחויב לדווח לקונה על בעיות בקרקע בתנאי שיש לו מידע מוקדם, הערכת התקינות הסביבתית של השטח נמצאת בתחום האחריות של הקונה, כך שהרוכשים שלא היו מודעים לקיום הבעיה לפני הקנייה נאלצים להתמודד עם נזק כלכלי רב, המגיע לעתים למאות אלפי שקלים.

  מהו סקר קרקע וכיצד הוא מתבצע?

  כאשר עולה החשד כי הקרקע מזוהמת, כל פעילות הפיתוח מופסקת באופן מידי ועל הבעלים לבצע פינוי השטח ולערוך סקר קרקע – תהליך חקירה ייסודי המורכב ממספר שלבים, כאשר מטרתו זיהוי וניתוח מקורות הזיהום, קביעת רמת הסכנה ומציאת אסטרטגיה לטיפול במפגע.

  סקר קרקע לרוב מתחיל בביצוע סקר היסטורי ולאחר מכן מתבצעת לקיחת דגימות קרקע או סקר גז קרקע באמצעות כלים טכנולוגיים מתקדמים לזיהוי נקודות הזיהום ומצלמות לתיעוד ריכוזי המפגע. במהלך הניתוח נאספים הנתונים על סוגי הזיהום, היקפם ורמת הסכנה האקולוגית. בהמשך לסקר הקרקע מוצעים הפתרונות לטיהור ולשיקום הקרקע, ומפרט של עלות ההשקעה הנדרשת ומשך הזמן של הטיפול.

  כיצד ניתן להימנע מהנזקים הטמונים בגילוי מאוחר של קרקע מזוהם?

  ראשית כל, על רוכשי הקרקעות, היזמים והמפתחים העסקיים להיות מודעים לאפשרות כי הקרקע שמוצעת למכירה מזוהמת ותידרש השקעה בטיהורה ובשיקומה. כיום, משקיע המשרד לאיכות הסביבה מאמצים רבים לאיתור ומיפוי קרקעות החשודות בזיהום הסביבתי. ניתן לעיין בממצאים באתר האינטרנט של המשרד, המציג מפה מפורטת שמציינת את האתרים הבעייתיים. כמו כן, מומלץ להיעזר בשירותי שמאי מקרקעין אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחום ויודעים להתמצות בהיבטים הטכניים, הכלכליים והמשפטים של הנושא.

  בנוסף, בימים אלה עסוקים הגופים הרלוונטיים במשרד לאיכות הסביבה בהגדרת חקיקה אשר תבהיר נהלים משפטיים למניעת זיהום סביבתי, כללי הענשה של הגורמים האחראים לזיהום והסדרת תהליכי הטיפול באתרים המזוהמים.


  TAGS > אדמה מזוהמתדיגום אקטיבידיגום ערמותדיגום קרקעזיהום מי תהוםזיהום קרקעייעוץ אקולוגיסקר גזי קרקעסקר היסטוריסקר קרקעסקרי קרקעקרקעות מזוהמות

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ