איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  סקר קרקע לבנייה

  סקר קרקע בצפון  |  סקר קרקע במרכז |  סקר קרקע בדרום

  ביצוע סקרי קרקע באתר המיועד לבנייה לרבות סקר היסטורי, סקר גז קרקע ודיגום קרקע לאיתור זיהומים.

  פיתוח הערים והתרחבות הישובים לא פעם מביאים לשינוי ייעוד הקרקע והפיכתה לקרקע לבניה, אלא שלעתים האתר שבו מתכוונים לבנות שכונת מגורים חדשה עבר תהליך של זיהום שמקורו בפעילות המזהמת של התעשייה, אתרי פסולת, תחנות דלק, הימצאות של פסולת רעילה ומזהמים כתוצאה מתאונות ואירועי חומרים מסוכנים. האתרים הללו ברבות הימים הופכים לאתרים לבנייה חדשה וצומחת בנופי ארצנו ואילו מצבם האקולוגי עלול ליצור מצב של פגיעה בבריאות התושבים ואיכות הסביבה.

  על-מנת לאשר את האתרים הללו ולהפוך אותם למקומות שניתן יהיה לבנות בהם, יש לעבור תהליך שלם של בדיקת הקרקע המיועדת לבניה לאיתור זיהומים.

  סקרי קרקע

  לפני קבלת היתרי הבנייה באתר יש לבצע סקר קרקע על-מנת לקבל תמונה מקיפה ביותר על האדמה עליה עומדים לבנות. הסקר מורכב משלושה שלבים:

  סקר היסטורי

  המטרה של הסקר ההיסטורי היא לאתר אירועים שאולי גרמו לזיהום האדמה בעבר. הסקר עצמו הוא מקיף מאוד ועשוי לכלול את האלמנטים הבאים:

  • איסוף ובדיקה של מפות ומסמכים היסטוריים – רישומים במנהל מקרקעין, תיקי שטח, מפות ומסמכים שהוגשו למוסדות רגולטוריים עבור יחידות רישוי עירוניות, היתרי בניה, מחלקת כיבוי אש, מחלקות הנדסה, איכות הסביבה, חברות ביטוח ועוד.
  • סיור בשטח האתר עצמו.
  • פגישות עם בעלי הקרקעות בין אם בעבר או בהווה. בדיקת “שכנים” לנכס עצמו ופגישות עם רשויות מקומיות ומחלקות הנדסה.
  • למידה של סוג הקרקע באתר המיועד.
  • השגת מידע לגבי הפעילויות אשר בוצעו באתר ועלולות לגרום לנז’ סביבתי כגון הטמנה של חומרים מסוכנים, שפיכה של דלקים ושמנים ועוד.
  • במידה ונמצא זיהום פוטנציאלי בקרקע יהיה צורך בבדיקות קרקע נוספות לאיתור סוג הזיהום ורמתו.

  סקר גזי קרקע

  סקר גזי קרקע נערך על-מנת לזהות מהם מוקדי הזיהום באדמה. הסקר הוא ניתוח הממצאים של איסוף גזי קרקע המכלים בעיקר מרכיבי דלק נדיפים וחצי נדיפים.

  ניתן לערוך סקר גזי קרקע בשתי שיטות:

  • סקר גז קרקע אקטיבי שבו שואבים גז החוצה אל תוך מיכל או מכשיר מדידה על-מנת לקבל אינדיקציה כמותית על המזהמים הנמצאים באדמה.
  • סקר גז קרקע פסיבי שבו קוברים באזור חומר סופח והאדים המזהמים נספחים אליו. בדיקה זו אורכת זמן יותר ממושך אך היא מקיפה מאוד.

  ביצוע סקרי גז קרקע נדרשים לעתים גם עקב סוג הבנייה המתוכננת, למשל במקרים של בניית חניון תת קרקעי. לתוצאות הבדיקות תהיה השפעה על דרישות התכנון והבנייה כגון פעולות איטום נוספות ומערכות אוורור.

  דיגום קרקע

  דיגום קרקע הוא השלב האחרון הכולל סדרה של קידוחים, הוצאת קרקע בעומקים שונים וניתוח הממצאים כדי לקבוע את ריכוזי הזיהום בקרקעות. הבדיקות נעשות על-ידי מעבדות מוסמכות אשר מחפשות ריכוזים של פחמימנים ומתכות, אחוזי חדירות למים, התנגדות חשמלית, אחוזים של חומציות קרקע ועוד.

  לאחר ביצוע כל שלבי סקר הקרקע צריך לבחון את התוצאות אשר יקבעו את המשך התהליך. במידה ובסקר הקרקע לא נמצאו מזהמים כלשהם יהיה אפשר להגיש דו”ח מפורט לרשויות על-מנת לקבל היתרי בנייה.

  אם יתגלו זיהומים באתר הבניה יהיה צורך בביצוע פעולות טיהור הקרקע ושיקומה על מנת שניתן יהיה לבנות בה.

  טיפים

  • כדאי לערוך את סקר הקרקע זמן רב לפני הגשת הבקשה להיתר הבנייה מאחר וזהו תהליך ארוך ולא תמיד ניתן לצפות מה יהיו תוצאותיו, הפעולות הדרושות, כמה זמן יידרש להשלמת התהליך ואם יהיו עלויות נוספות שיידרשו על מנת לקבל את אישורי הבניה על הקרקע.
  • יש לקחת בחשבון כי רשויות מקומיות רבות דורשות סקר קרקע ראשוני.
  • צריך לזכור כי כל קרקע היא שונה ונבדלת מאחרת. לא ניתן להשוות בין קרקעות ולקבוע אמות מידה אחידות לאתרים שונים.

  אדמה מזוהמתדיגום קרקעזיהום מי תהוםזיהום קרקעסקר גזי קרקעסקר היסטוריסקר קרקעסקרי קרקעקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ