איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  סקר מי תהום

  סקר קרקע בצפון  |  סקר קרקע במרכז |  סקר קרקע בדרום

  חברת איזיטופ מבצעת סקר מי תהום ופעולות שיקום וטיהור המים המזוהמים.

  זיהום מי תהום

  זיהום מי תהום מתרחש כאשר מזהמים משתחררים לקרקע ואז מחלחלים אל תוך מי התהום. החומר המזהם יוצר פלומה מזוהמת בתוך האקוויפר. זרימת המים ופיזורם בתוך האקוויפר מרחיבה את שטח הפיזור של המזהמים. גבול הפלומה המזוהמת עלול להגיע אל בארות מי תהום או לתוך מים עיליים כגון מעינות ונחלים ובכך לסכן בני אדם ובעלי חיים העושים שימוש בהם.

  ניתן לנתח את תנועתה של הפלומה המזוהמת, או חזית הפלומה, באמצעות מודל התפרסות המזהמים במי התהום אשר עושה שימוש במאפייני הקרקע, גאולוגיה באתר, נתונים הידרוגאולוגיים והידרולוגיים ומאפייני המזהמים.

  מקורות הזיהום

  זיהום יכול להתרחש כתוצאה של פעילות מערכות תברואה באתר, מטמנות או אתרי פסולת, שפכים ממפעלי טיהור שפכים או מפעלי תעשייה, ביוב דולף, דליפות או אי תקינות מערכות של תחנות דלק או שימוש בדישון או הדברה בחקלאות. זיהום יכול להתרחש גם מפני מזהמים טבעיים, כגון ארסן או פלואוריד. שימוש במי תהום מזוהמים גורם מפגעי בריאות הציבור, הרעלה או תחלואה.

  כיצד מאתרים מי תהום?

  לאיתור מדויק וקביעת העומק, כמות, ואיכות מי התהום משתמשים במספר טכניקות. השטח חייב להיבדק ביסודיות כדי להבין ולקבוע את תכונותיו ההידרולוגיות והגאולוגיות אשר חשובות בתכנון ושימוש עתידי של הקרקע ומי התהום. הסביבה עשויה לספק רמזים להידרולוג על הימצאות של מי תהום רדודים. כמויות גדולות של מי תהום לא עמוקים לרוב יימצאו בעמקים ולא תחת גבהות. נוכחות של צמחיה ועצים גם היא יכולה לרמז על הימצאות מי תהום בעומק מתון מתחת לפני הקרקע. נחלים ומעיינות או מקורות מים נוספים על פני השטח יכולים להעיד על נוכחות מי תהום באזור, אם כי לא בהכרח בכמויות גדולות או באיכות טובה מספיק.

  גאולוגיה היא המפתח

  סלעים הם רמזים חשובים יותר מכל. כצעד ראשון באיתור תנאים להימצאות מי תהום, הידרולוגים מכינים מפות גאולוגיות וחתכים המראים את הפיזור ומיקומם של סוגי סלעים שונים על פני השטח ומתחת לקרקע. חקר סוגי הקרקע והסלעים מעלה אפשרויות לאיתור האקוויפרים. סלע סדוק או שבור עשוי להכיל פתחים גדולים מספיק כדי לשאת כמויות גדולות של מים. סוגים וכיוון של השברים מרמזים על הימצאותן של כמויות מי התהום.

  לאחר מכן, הידרולוגים צריכים לברר מידע אודות הבארות בשטח. מיקומם, עומק המים בהם, כמות המים הנשאבת וסוגי הסלעים גם הם מספקים מידע על מי תהום. הבארות נבדקים על מנת לקבוע את כמות המים העוברת דרך האקוויפר, נפח המים שיכולים למלא באר, ואת ההשפעות של שאיבה על רמות המים באזור. סקר כימי של המים מספק מידע על איכות המים באקוויפר.

  סקר מי תהום

  ממצאים של סקר קרקע היסטורי ותוצאות סקר הקידוחים עלולים לרמז על כך שמזהמים חדרו מהתווך הלא רווי למי התהום, אם השטח הנבדק נמצא מעל אקוויפר. על מנת לערוך סקר מי תהום מתבצעת התקנה של בארות ניתור שבאמצעותם מאפיינים את מפלס המים מתחת לקרקע, בודקים את כיוון זרימת המים ומבצעים דיגום מי תהום אשר נשלח למעבדה מוסמכת לאיתור וקביעת ריכוזי מזהמים.

  שיקום וטיהור ביולוגי של מי תהום

  הימצאות זיהום במי תהום בתוצאות הסקר מחייבת תכנון וביצוע של פעולות טיהור קרקע ושיקום מי תהום. במסגרת התהליך יש להגיש תכנית שיקום מי התהום לאישורה של רשות המים.

  טיהור מי תהום עושה כיום שימוש בטכנולוגיות הכוללות טיפול ביולוגי אשר מהווה כלי יעיל וחשוב בטיפול והסרה של מזהמים ממי התהום. טיולים ביולוגיים מתבצעים במספר רב של שיטות, בינהן: Bioslurping, ביואוגמנטציה (Bioaugmentation), אוורור ביולוגי (Bioventing), התזה ביולוגית (Biosparging), טיפול צמחי (Phytoremediation) ועוד.


  אדמה מזוהמתדיגום קרקעזיהום מי תהוםזיהום קרקעטיהור קרקעטיהור קרקע מזוהמתניקוי קרקע מזוהמתסקר היסטוריסקר קרקעסקרי קרקעקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ