איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  מחצב הדלק הנסתר של ישראל

  פצלי שמן – מחצב הדלק הנסתר של ישראל

  צֶבי מינסטר, המכון הגיאולוגי ( מתוך אתר משרד התשתיות הלאומיות).

  השימוש בדלק כמקור אנרגיה מבוסס על שריפה של חומרים אורגאניים הבונים נפט ותזקיקים שלו, גז טבעי או פחם. אבל צריך לציין כי חומר אורגאני בתכולה גבוהה יחסית השתמר כשהוא ספוג בסלעים המכונים פצלי שמן.

  מדינת ישראל היא מהבודדות בעולם שהתברכו בקיומם של סלעי פצלי שמן, אם כי איכותם בארץ נחשבת בינונית ולעתים אפילו נמוכה. לפצלי השמן בישראל יש תכולה של עד 25% חומר אורגאני ועל פי רוב הם קבורים תחת כיסוי של סלעים אחרים אך בעומקים לא גדולים במיוחד (עשרות מטרים עד 200 מ’). באמצעות קידוחים אותרו בישראל יותר מ-30 הופעות / מרבצים שבהם כמויות גדולות של פצלי שמן. המרבצים המוכרים כיום משתרעים מהנגב הדרומי ועד לגליל המערבי ודרום רמת-הגולן, והחשובים בהם מצויים בנגב הצפון-מזרחי ובשפלה. הנוסע בדרכים יכול לצפות בפצלי שמן חשופים על פני השטח באזור נבי-מוסא שעל כביש ירושלים-יריחו, וכן באזורי עין בוקק ואורון. על פי המידע שנאסף במכון הגיאולוגי, מתחת לכ-15% משטחה של מדינת ישראל מצויים פצלי שמן, ועתודותיהם נאמדות במיליארדי טונות רבים, המיתרגמים לכמויות נפט עצומות. מהעתודות האפשריות האלה ניתן, תיאורטית, לספק את כל צריכת האנרגיה של ישראל, בקצב הצריכה הנוכחי, במשך מאות בשנים. עם זאת, הכמויות שניתן לנצל בפועל, בכרייה פתוחה, מוערכות להיות רק חלק קטן מהעתודות האפשריות.

  בשנות ה-80 וה-90 השקיעה המדינה, באמצעות חברת פמ”א, סכומי כסף גדולים במחקרים טכנו-כלכליים של פצלי השמן שממצאי חלק מהם חשובים גם למחקר של היום. לאחר סגירת חברת פמ”א בשנת 2000 נפסקה בפועל עיקר הפעילות המחקרית בתחום בישראל, אך עליית מחיר הנפט ותחזיות המחיר אודות השנים הבאות מגבירות את העניין המחודש במקור אנרגיה זה. ואמנם, בשנים האחרונות פנו גורמים לא מעטים למשרד התשתיות הלאומיות בבקשות לזיכיונות להפקת אנרגיה מפצלי שמן על ידי כרייתם, גריסתם ושריפתם, לבדיקות היתכנות של הפקת נפט מפצלי שמן, וגם לניסיונות ראשוניים בטכנולוגיות חדשות. נבחנת גם האפשרות לניצול משולב של פצלי השמן ושל פוספטים מכילי חומר אורגאני הנמצאים מתחתם (וגם של החול המתאים לתעשיות הבנייה המצוי במקומות מעליהם).

  ישראל היא מהיחידות בעולם המנצלות פצלי שמן בפועל, אם כי “על אש קטנה”. ממכרה פתוח במישור רותם שבנגב מובלים כמעט חצי מיליון טון פצלי שמן בשנה לתחנת כוח קטנה בסמוך המייצרת באופן רציף ורווחי (תפעולית) חשמל וקיטור בהספק של כ-13 מגה-וואט. פצלי שמן מנוצלים כיום באסטוניה ובהיקף קטן גם בברזיל, סין ורוסיה. עלות המיצוי של נפט מפצלי שמן בישראל נאמדת כיום בכ-40 דולר לחבית, זול בהרבה מרמות המחיר של חבית נפט גולמי הנסחרת היום בשוק העולמי והיא עשויה גם להיות זולה מהפקה של אנרגיה חשמלית מפחם. ראוי לציין את האפשרות לבצע הגדלה משמעותית (בסדר גודל אחד ואף יותר) של המתקנים הקיימים לשריפת פצלי שמן במישור רותם תוך ביצוע של שיפורים בטכנולוגיה הפועלת בהצלחה כבר כ-18 שנים.

  בשנת 2006, הציעה ועדת מומחים לממשלת ארה”ב ארבע דרכי פעולה שבאמצעותן ניתן להגיע לעצמאות באנרגיה עד 2030, ואחת מהן היא ניצול פצלי שמן. מינהל הקרקעות האמריקני אישר כמה בקשות להקמת מתקנים תעשייתיים ניסיוניים להפקת דלק מפצלי שמן בטכנולוגיות חדשות.

  רוב שיטות ההפקה הנבדקות כיום מוצגות כ”ידידותיות” לסביבה, מאחר שאינן דורשות כרייה פתוחה והרס הנוף. שיטה ניצול חדשנית שנבחנה מבוססת על טכנולוגיות של חימום גוף הסלע באתרו על ידי גופי חימום גדולים, המוחדרים עשרות מטרים ויותר אל מתחת לפני השטח, ומביאים למיצוי הנפט והגז מן הסלע. חברת הנפט “של” הודיעה בשנת 2007 על השלמתו של מתקן ניסיוני בקולורדו, המייצר בדרך זו 1,500 חביות נפט קל ביום וכן גז טבעי. בארה”ב העריכו כי הפיתוחים החדשים עשויים להביא בפועל למיצוי של נפט וגז מפצלי שמן בהיקף ניכר וכלכלי כבר בראשית העשור הבא, ללא צורך בכרייה. יש לציין כי בעיות סביבתיות עלולות להיווצר גם בניצול של פצלי שמן באמצעות הטכנולוגיות החדשות ועל כן נדרש לערוך בדיקות מרובות. נראה שכיום (שלהי 2008) קטנה האופטימיות שפריצת הדרך הטכנולוגית בתחום תיעשה בקרוב.

  הכדאיות הכלכלית הגוברת בשל מחירי הדלק הגבוהים, וכן גם פיתוחים טכנולוגיים חדשים, העשויים לאפשר הפקת אנרגיה תוך פגיעה מזערית בסביבה, יכולים בהחלט להביא להוספת פצלי השמן למאגר מקורות האנרגיה העתידיים של מדינת ישראל. יש בהחלט מקום להמשיך ולייעד שטחים לכרייה פתוחה של פצלי שמן. ייצור מקומי של נפט מפצלי שמן והפקת חשמל מהם עשויים בעתיד לתרום למאזן של משק האנרגיה בישראל.


  TAGS > אדמה מזוהמתזיהום קרקעייעוץ אקולוגיקרקעות מזוהמות

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ