איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  סקר קרקע

  סקר קרקעות מזוהמות מתבצע באתרים בהם התגלה זיהום או נמצא חשד לזיהום קרקע. מטרת הסקר היא לברר את סוגי המזהמים, ריכוז המזהמים, ההיקף המרחבי של הזיהום, הסכנות הטמונות בו והאפשרויות לטיפול ושיקום האתר.

  זיהום קרקע

  זיהום הקרקע בישראל נגרם ברובו עקב פעילות תעשייתית ופעילות משק הדלק. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, עד כה נמצאו בישראל כ- 1250 אתרי קרקעות מזוהמות, וההערכה היא שקיימים אתרי זיהום רבים נוספים. החומרים העיקריים הגורמים לזיהום הם דלק, מתכות, שמנים ותרכובות כלורו-אורגניות. במקרים בהם היכולת של הקרקע לספוח ולספוג כמויות גדולות של דלקים מהסביבה היא גדולה, הזיהומים מתגלים רק בשלב מאוחר כאשר כמות דלקים גדולה כבר דלפה לקרקע.

  קרקע מזוהמת עלולה לסכן את בריאות האדם והסביבה בעקבות החשיפה לחומרים המזהמים, המתרחשת באמצעות מגע ישיר, שאיפת גזי קרקע הנפלטים ממנה, וחלקיקי חול ואבק של האדמה המזוהמת. בנוסף לכך החומרים המזהמים עלולים להגיע אל מקורות מים (בעיקר אל מי תהום).

  סקר הקרקע מתבצע בעזרת סדרת קידוחים , הכוללת גם איסוף ודגימה של גזי קרקע. בתכנון הסקר נבחרות שיטות מדידה, נבחרות דגימות שיועברו לאנליזה במעבדה, נבחרות האנליזות המתאימות לזיהוי המזהמים, שיטת הקידוח ואופן הדגימה מהקרקע.

  שלבים של סקרי קרקע מזוהמת

  סקר הקרקע מורכב ממספר שלבים עיקריים. תחילה מתבצע סקר היסטורי, שמטרתו לאסוף את כל המידע הקיים לגבי הזיהום הפוטנציאלי באתר ופרמטרים שונים המאפיינים את האתר (כגון תשתיות, דליפות, וכד’). בשלב זה נערכת בדיקה מקיפה מול משרדי ממשלה ורשויות, סיור בשטח עצמו, וסקירת תצלומים ומפות של האתר. נערכת סקירה הידרולוגית של מצב מי התהום וחתך גיאולוגי לאפיון שכבות הקרקע.

  בשלב הבא, על מנת לזהות את מוקדי הזיהום בקרקע, מתבצע איסוף של גזי קרקע ואנליזת המרכיבים (כאשר מדובר במרכיבי דלק נדיפים וחצי נדיפים).

  על פי דיגום הקרקע וניתוח תוצאות הדגימות בשיטות אנליטיות במעבדה, ניתן להעריך את היקף השטח המזוהם ולתחום אותו.

  לאחר מכן, מתבצע סקר הקרקע עצמו הכולל את סדרת הקידוחים וקביעת ריכוזי הזיהום.

  מלבד ריכוז המזהמים (דלקים, שמנים ומתכות) נבדקים גם פרמטרים נוספים כגון רמת החומציות של הקרקע, אחוזי חדירות למים, התנגדות חשמלית ועוד. בהתאם לכך, מעריכים את העלויות הצפויות של הטיפול ומשך שיקום הקרקע.

  לבסוף, מותאמת תוכנית שיקום לאתר, ובחירת הטכנולוגיות האופטימליות לטיפול. במצב שבו הזיהום מהווה סיכון לבריאות הציבור מומלץ לערוך חפירה, פינוי והטמנה של הקרקע, או טיפול מקומי.

  כיום המודעות לזיהום קרקעות הולכת וגוברת, וננקטים צעדי רגולציה ואכיפה בנושא. המשרד לאיכות הסביבה מחייב בצעדים הבאים: ביצוע סקר קרקע היסטורי ובדיקת מצב הקרקע הנוכחי, קביעת הבעלות על הקרקע (בעלי הקרקע אחראיים לטיפול בזיהום ומניעתו), הערכת התקציבים הנדרשים לטיפול, והערכת השינויים בערך הכלכלי של הקרקע. בשנת 2008, גובשה הצעת חוק בדבר איסור זיהום קרקע וחיוב בדיקות תקופתיות, המחייב בדיקת קרקעות חשודות וטיפול באלו שנמצאו מזוהמות.

  ביצוע סקר קרקע הוא הכרחי באתרים בהם ניתן היתר רעלים, או כאשר מתגלה זיהום חמור במי התהום ו\או בקרקע. גם בעסקי הנדל”ן והעברת בעלות על קרקע מומלץ לבצע סקר נוכחות מזהמים טרם ביצוע העסקה.

  חברת “איזיטופ” מבצעת סקרי קרקע וסקרים היסטוריים בעזרת מומחים לזיהומי קרקע, ותוך שימוש בשירותי אנליזה במעבדות המאושרות ע”י המשרד להגנת הסביבה.

  נכתב ע”י חברת איזיטופ – פתרונות טכנולוגיים לאיכות סביבה


  דיגום ערמותדיגום קרקעזיהום מי תהוםזיהום קרקעסקר היסטוריסקר קרקעסקרי קרקע

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ