טיפול בשפכים תעשייתיים

טיפול בשפכים תעשייתיים

למדינת ישראל יש מערכת הובלה וטיהור של שפכים ופסולת המחוברת לביוב ובנויה על מנת להתמודד עם הפסולת הביתית. אך מה עושים עם שפכים מאזורי התעשייה והמפעלים? בניגוד לפסולת יומיומית, שפכים תעשייתיים עלולים להיות מסוכנים ומזהמים ולכן דורשים יחס וטיפול מיוחד.

מהם שפכים תעשייתיים?

שפכים תעשייתיים הם חלק מהפסולת של התהליכים שקורים בעולם התעשייה. בדרך כלל השפכים הם הפסולת שבאה במצב צבירה נוזלי או דמוי בוצה תעשייתית אך לעיתים היא גם מוצקה. שפכים אלו יכולים להיות טבעיים במידה והם מגיעים מתעשיית המזון למשל, אך פעמים רבות הם באים ממפעלים כימיים או כתוצאה מניקיון או עבודה עם שמנים בציוד מכני כבד וכך יוצא שקיימים בהם חומרים סינתטיים רבים שיכולים גם להיות מזהמים ולכן מסוכנים.

הצעת מחיר

מסיבה זאת שפכים תעשייתיים מהווים אתגר גדול עבור הרשויות. הזרמתם למקורות מים יכולה להביא לזיהום ושינוי האקלים, כמו למשל פגיעה בחקלאות בה משתמשים במים אלו להשקיה ופגיעה במארג החי במקורות מים אלו. בנוסף לכך הפסולת והחומרים בתוכה עלולה לחלחל לקרקע ולפגום לא רק בשטחים ואדמה אלא גם במי התהום המשמשים לשתייה.

הנזק שנעשה לסביבה לא נוגע רק למאכל או לשתייה אלא גם לבריאות ולסביבה ככלל. לא חסרים סיפורים בארץ ובעולם על זיהום קרקעות, נחלים, אגמים, ימים ואוויר שגרמו למחלות ולאחוזי תמותה גבוהים יותר. כל אלו גרמו למדינת ישראל ולחברה להגנת הטבע ליצור חוקים ותקנות מחמירות הנוגעים לעיסוק בסוג זה של פסולת.

פסולת תעשייתיית

כיצד מטהרים שפכים תעשייתיים?

מכל אותן סיבות, אחת הבעיות הגדולות של התעשייה היא טיהור שפכים תעשייתיים. בגלל החומרים המזהמים והסכנה שהם יוצרים, פסולת תעשייתית לא יכולה להיות מטופלת כמו שפכים רגילים. השפכים הביתיים זורמים דרך מערכות הביוב למתקן לטיהור שפכים בו הם עוברים מספר תהליכים של ניקוי ושינוי כימי כך שיוכלו לשמש לבסוף כמי קולחין, שעוזרים בעיקר בתעשייה החקלאית.

הזרמת פסולת תעשייתית למתקן טיהור שפכים רגיל יכולה לגרום להריסת המתקן או סתימתו. בנוסף היא עלולה לפגום במערכת הביוב ולזהמה. בדיוק מהסיבה הזאת ישנם אתרי פסולת מורשים מוסדרים בהם ניתן לטפל בשפכים תעשייתיים. בטיפול בפסולת תעשייתית יש להעסיק מהנדסים וכימאים שיודעים ומכירים את העבודה והחומרים ויוכלו לדאוג שהפסולת תעבור את הליך הכימי הדרוש על מנת להיות מספיק טהורה ולעבור למערכת הביוב הרגילה בלי לגרום בעיות.

אחד הדברים החשובים ביותר בטיפול בפסולת תעשייתית כזאת הוא להתייחס בקפידה להרכב הכימי של סוגים שונים של פסולת. כמו שהוזכר בהתחלה, השפכים הללו יכולים להיות מסוגים שונים וממפעלים שונים וחשוב לשים לב להבדל ולטפל בכל סוג פסולת בהתאם על מנת שהתהליך יעשה בצורה הכי טובה, יעילה ואפקטיבית, ועל מנת למנוע כשל בתהליך ובתוצאתו.

Logo