איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  טיפול בשפכים תעשייתיים

  למדינת ישראל יש מערכת הובלה וטיהור של שפכים ופסולת המחוברת לביוב ובנויה על מנת להתמודד עם הפסולת הביתית. אך מה עושים עם שפכים מאזורי התעשייה והמפעלים? בניגוד לפסולת יומיומית, שפכים תעשייתיים עלולים להיות מסוכנים ומזהמים ולכן דורשים יחס וטיפול מיוחד.

  מהם שפכים תעשייתיים?

  שפכים תעשייתיים הם חלק מהפסולת של התהליכים שקורים בעולם התעשייה. בדרך כלל השפכים הם הפסולת שבאה במצב צבירה נוזלי או דמוי בוצה תעשייתית אך לעיתים היא גם מוצקה. שפכים אלו יכולים להיות טבעיים במידה והם מגיעים מתעשיית המזון למשל, אך פעמים רבות הם באים ממפעלים כימיים או כתוצאה מניקיון או עבודה עם שמנים בציוד מכני כבד וכך יוצא שקיימים בהם חומרים סינתטיים רבים שיכולים גם להיות מזהמים ולכן מסוכנים.

  מסיבה זאת שפכים תעשייתיים מהווים אתגר גדול עבור הרשויות. הזרמתם למקורות מים יכולה להביא לזיהום ושינוי האקלים, כמו למשל פגיעה בחקלאות בה משתמשים במים אלו להשקיה ופגיעה במארג החי במקורות מים אלו. בנוסף לכך הפסולת והחומרים בתוכה עלולה לחלחל לקרקע ולפגום לא רק בשטחים ואדמה אלא גם במי התהום המשמשים לשתייה.

  הנזק שנעשה לסביבה לא נוגע רק למאכל או לשתייה אלא גם לבריאות ולסביבה ככלל. לא חסרים סיפורים בארץ ובעולם על זיהום קרקעות, נחלים, אגמים, ימים ואוויר שגרמו למחלות ולאחוזי תמותה גבוהים יותר. כל אלו גרמו למדינת ישראל ולחברה להגנת הטבע ליצור חוקים ותקנות מחמירות הנוגעים לעיסוק בסוג זה של פסולת.

  טיפול בשפכים תעשייתיים

  כיצד מטהרים שפכים תעשייתיים?

  מכל אותן סיבות, אחת הבעיות הגדולות של התעשייה היא טיהור שפכים תעשייתיים. בגלל החומרים המזהמים והסכנה שהם יוצרים, פסולת תעשייתית לא יכולה להיות מטופלת כמו שפכים רגילים. השפכים הביתיים זורמים דרך מערכות הביוב למתקן לטיהור שפכים בו הם עוברים מספר תהליכים של ניקוי ושינוי כימי כך שיוכלו לשמש לבסוף כמי קולחין, שעוזרים בעיקר בתעשייה החקלאית.

  הזרמת פסולת תעשייתית למתקן טיהור שפכים רגיל יכולה לגרום להריסת המתקן או סתימתו. בנוסף היא עלולה לפגום במערכת הביוב ולזהמה. בדיוק מהסיבה הזאת ישנם אתרי פסולת מורשים מוסדרים בהם ניתן לטפל בשפכים תעשייתיים. בטיפול בפסולת תעשייתית יש להעסיק מהנדסים וכימאים שיודעים ומכירים את העבודה והחומרים ויוכלו לדאוג שהפסולת תעבור את הליך הכימי הדרוש על מנת להיות מספיק טהורה ולעבור למערכת הביוב הרגילה בלי לגרום בעיות.

  אחד הדברים החשובים ביותר בטיפול בפסולת תעשייתית כזאת הוא להתייחס בקפידה להרכב הכימי של סוגים שונים של פסולת. כמו שהוזכר בהתחלה, השפכים הללו יכולים להיות מסוגים שונים וממפעלים שונים וחשוב לשים לב להבדל ולטפל בכל סוג פסולת בהתאם על מנת שהתהליך יעשה בצורה הכי טובה, יעילה ואפקטיבית, ועל מנת למנוע כשל בתהליך ובתוצאתו.


  אתרי פסולתבוצה תעשייתיתבוצותהובלת פסולתהטמנת פסולתזיהום מי תהוםזיהום קרקעטיהור קרקעפינוי פסולתפסולת תעשייתית

  מידע נוסף בנושא

  ניטור ודיגום של השפכים התעשייתיים על ידי מומחים

  לצורך קבלת החלטות בנוגע לטיפול בשפכים, חשוב לבצע דיגום של השפכים בהתאם להוראות המתקבלות מהגורמים הרלוונטיים. דיגום שלא על פי הנהלים עלול להוות עברה פלילית ותביעה שתוגש על ידי הרשויות השונות.  לכן, חשוב תמיד לפנות אך ורק אל אנשי מקצוע בתחום אשר מוסמכים על ידי המשרד להגנת הסביבה, כמו חברת איזיטופ- פתרונות אקולוגיים. כך תוכלו להיות בטוחים כי התנהלות בטיפול עם השפכים תהיה בסטנדרטים הגבוהים ביותר, על פי התקנים והוראות המשרד.

  שפכים תעשייתיים – מה הבעיה איתם?

  שפכים תעשייתיים הם למעשה רק 15% מתוך כלל השפכים שמוזרמים למערכת הביוב בישראל, אך  למרות זאת הם מקבלים תשומת לב רבה מצד הגופים רגולטורים השונים, וזאת בגלל פוטנציאל הנזק והזיהום הגבוהים שיש לאותם שפכי תעשייה בלי קשר לחלק היחסי שלהם בשפכים שיש בישראל. הטיפול בשפכים דורש השקעה של הרבה מאוד משאבים, וזאת כדי להצליח בטיפול בריכוז המזהמים הללו ולמנוע מהם לפגוע בסביבה. ישנם כמה טיפולים שכל בעל עסק או תעשייה מזהמת צריכים לבצע לשפכים על מנת לצמצם ולהפחית את דמי הטיפול בשפכים:

  • שינוי בתהליך הייצור או הפרדה של תוכן השפכים, כאשר המטרה היא צמצום הכמות של השפכים התעשייתיים אותם הוא מייצר.
  • הקמת מתקן קדם לצורך טיפול בשפכים בשטח של בית העסק או המפעל, מתוך מטרה להפחית את הריכוז של המזהמים בתוך השפכים.
  • פינוי השפכים למתקן שמוסדר על פי חוק ומציע מחזור, סילוק או הטמנה של השפכים.

  שפכים תעשייתיים

  שפכים תעשייתיים הם שפכים המכילים חומרים מזהמים רבים, שמנים מינרלים ואפילו מתכות כבדות, שאם יתנקזו אל מקור סביבתי כמו הים, נחלים, אגמים ואפילו יספגו באדמה- הם עלולים להשפיע לרעה באופן משמעותי כל הסביבה ולפגוע במאזן האקולוגי.  בגלל ההשפעות השליליות של שפכי תעשייה, המשרד להגנת הסביבה קבע כי כל עסק או תעשייה שיש להם שפכים מזוהמים, יחויבו לדאוג לפתרון כך שהשפכים שלהם לא יזהמו את הסביבה. כדי למצוא פתרונות מתאימים, העסקים הנ"ל צריכים לפנות אל חברות המעניקות ייעוץ סביבתי ופתרונות אקולוגיים.

  טיפול בשפכי תעשיה- פנו אל המקצוענים

  חברת איזיטופ פתרונות אקולוגים מעניקה מענה לכל חברה או מפעל בתחום, ותשמח לסייע לייעל את התנהלותה האקולוגית ואף לסייע לה לחסוך במשאבים באמצעות חינוך לשימוש חוזר. מעוניינים לבצע טיהור בשפכי התעשייה על מנת לשמור על החוק ועל הסביבה? פנו אל צוות המומחים של החברה ונשמח לסייע.

  טיפול בשפכים תעשייתיים –  מודעות לאיכות הסביבה

  בכל מה שקשור לנושא של שמירה על איכות הסביבה, יש היום מודעות גבוהה הרבה יותר מכפי שהיה בעבר. היום אנשים כבר יודעים שהפסולת שהם מייצרים משפיעה לרעה על העולם, וככל שנעשה שימוש בחומרים בלתי מתכלים הרי שהסביבה מושפעת ממנה לרעה ומזדהמת עוד יותר. עם זאת, בעקבות עליית המודעות אנחנו אכן רואים כי חברות רבות וגם אנשים פרטיים מקפידים מאוד על מחזור ועל הפרדה של פסולת, מה שמשפיע לטובה על הסביבה, הניקיון שלה והמאזן האקולוגי בכלל. אז איך מתבצע טיפול בשפכים תעשייתיים? הטיפול בשפכים הוא תהליך שמורכב מהפרדה של חומרים הנמצאים בתוך מי הביוב. מדובר בתהליך אשר נעשה באמצעים כימיים, ביולוגיים ופיזיים כאשר המטרה היא להפריד ממי השפכים מוצקים שיוכלו לשמש אחר כך למטרות חקלאות, כמו גם להפריד את המתכות הכבדות והחומרים הרעילים על מנת שלא יזהמו את הנחלים, ולא ירעילו אדמות חקלאיות בהשקיה ועוד.

  טיפול בשפכים תעשייתיים בצורה מקצועית

  בכל מפעל בענפי התעשייה השונים, במהלך תהליך היצור נפלטים נוזלים שמעורבים בהם חומרים שונים, שעלולים להשפיע על הסביבה ואף לזהם אותה. אלו יכולים להיות שמנים מינרליים בתחנות דלק, במוסכים או באזורי תעשייה שונים, או לחילופין גם שמנים אורגניים אשר נוצרים בתעשיית המזון, כמו גם נוזלים נוספים בתעשיות אלקטרוניות ועוד. כל אלו זורמים בתוך מי השפכים ולמעשה הולכים לאיבוד יחד עם מי הביוב. הם עלולים להגיע לים או למקורות מים נוספים, או אפילו לחלחל אל מי התהום, לזהם אותם ולהשפיע על איכותם לרעה. לכן, טיפול בשפכים תעשייתיים הוא טיפול שלמעשה תורם בשני מישורים:

  1. ייצור אנרגיה רבה יותר מאותם חומרים, כאשר מייצרים שוב חומר חדש מחומר שכבר עשו בו שימוש ראשוני.
  2. שומרים על איכות הסביבה – השימוש במי השפכים והטיהור שלהם מוביל לשמירה על איכות הסביבה היות ובסיומו של התהליך הופכים חומרים שונים להיות חומר גלם חדש. כך יורד במידה רבה הנפח של השפכים התעשייתיים.

  למה חשוב לטפל בשפכים?

  שמירה על איכות הסביבה ומניעת זיהומים באזורים השונים בארץ הוא מטרה חשובה, אבל דורשת אמצעים שלעיתים מחמירים על מנת להצליח לבצע אותה. אחד האלמנטים המזהמים ביותר את הסביבה (ויעידו על כך נחל הקישון והירקון) הוא מי השפכים, הן הביוב והן שפכים תעשייתיים. מעוניינים לטפל בצורה הטובה ביותר על פי חוק בשפכים שמפעלכם מייצר? פנו אל חברת איזיטופ, והצוות שלנו ישמח לסייע בבקרה, פיקוח ומתן פתרונות והצעות לייעול ושיפור.

  טיפול בשפכים – מה זה אומר?

  בניגוד לדעה הרווחת, טיפול בשפכים הוא פעולה לא פשוטה כלל ואף מורכבת. התהליך מורכב מהפרדה של חומרים המרכיבים את מי הביוב, והוא משלב תהליכים ביולוגיים, פיזיים וגם כימיים כאשר המטרה היא ליצור סביבה נקייה מהפסולת הנוזלית שמכונה בשפה המקצועית – שפכים, וכן מהפסולת המוצקה. התוצאה הסופית של הטיפול בשפכים היא מוצקים שונים שנוצרים וממוצים ממי השפכים, כמו גם הפרדה של חומרים רעילים כמו שמנים שונים, מתכות כבדות וחומרים רעילים נוספים. לעיתים ניתן להשתמש במיצוי המוצקים של השפכים כדשן לחקלאות במידה והוא אורגני ונקי מחומרים רעילים. עם זאת, הטיפול בשפכים לא מסתכם במי הביוב בלבד, ומדובר סוגי שפכים נוספים. שפכי התעשייה הם לרוב נחשבים רעילים במיוחד, ולכן הם מבוקרים ומפוקחים הרבה יותר מבעבר, כאשר היה נהוג פשוט לנקז אותם לים או למקורות מים שונים. כיום כל מפעל או מתחם ייצור חומרים כאלה ואחרים  נמצא בפיקוח צמוד בכל הנוגע לטיפול בשפכים ובחומרים שהוא איננו זקוק להם עוד.

  טיפול בשפכים

  המודעות לחשיבות הרבה שבשמירה על האקולוגיה עולה משנה לשנה, כאשר כיום הרבה יותר אנשים חושבים על זה ומשקיעים זמן ומחשבה לצורך שיפור העניין, ואף נחקקו חוקים ותקנות בנושא. כך, יש היום הרבה יותר אזרחים שמקפידים על מיחזור ועל הפרדה של פסולת, על שימוש במוצרים מתכלים, ממוחזרים או ניתנים למיחזור ועוד פעולות שונות המבטיחות שמירה על איכות הסביבה. עם זאת, פעולות האזרחים הפרטיים אינן מספיקות וגם על ענפי התעשייה קיימת אחריות משמעותית לשמירה על איכות הסביבה ולמנוע זיהומים מסוכנים שמקורם בתעשיות השונות. לדוגמה, טיפול בשפכים הוא אחד האלמנטים הכי חשובים לשמירה על הסביבה בענפי התעשייה.

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ