איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  טיפול בקרקע מזוהמת בעזרת צמחים – מחקר ישראלי חדש

  החשיבות של צמחים מבחינה אקולוגית היא עצומה. הצמחים הם ספק החמצן של העולם ובזכותם, קרקעות בכל רחבי העולם הופכות יותר פוריות. וכעת, מסתבר כי יתכן שכבר בקרוב צמחים יצליחו לנקות את העולם שלנו, באופן שאף שואב אבק או סמרטוט ספונג’ה לא יהיו מסוגלים. מחקר מבטיח שערכו חוקרים ישראלים מגלה איך הצמחים יוכלו לנקות קרקעות שזוהמו בחומרים מסוכנים כגון מתכות כבדות.

  זיהום האוויר יורד ומה לגבי הקרקע?

  ישראל ידועה בתור מדינה שיש לה שאיפות להיות מקום נקי יותר, מבחינה אקולוגית סביבתית. הרבה מחשבה ומשאבים הושקעו על מנת ליצור חשמל נקי יותר, מבלי להשתמש בדלקים שמזהמים את האוויר. אפשר לראות היטב את הפופולריות הגוברת של מערכות סולאריות ביתיות שמותקנות ברחבי הארץ. מערכות מסוג זה מצליחות להפחית את זיהום האוויר, אך בעוד האוויר צפוי להיות הרבה יותר נקי בשנים הקרובות, נחוצה תשומת לב גם לרעלים וזיהומים שפוגעים בקרקעות. ישראל זו מדינה קטנה ולכן, לזיהומים יש השפעה עצומה וכאן מגיעה הבשורה של המחקר החדש שאנו רוצים לתאר בפניכם.

  בעיית המתכות הכבדות

  מבחינה פיזיקלית, המתכות הכבדות הן אכן סוגים של מתכות שמשקלן הסגולי עולה על זה של חלק ניכר מהמתכות הנפוצות בעולם. בעוד שכמות זעירה של מתכות כאלה לא מזיקה לבני אדם או לבעלי חיים, כאשר החשיפה עולה, המתכות הללו נחשבות לרעילות ויכולות להגיע אפילו לרמות קטלניות. מרבית המתכות הכבדות בקרקע מגיעות לשם באשמת בני האדם, בעיקר בשל פעילות תעשייתית וזיהומים ממקורות נוספים כגון חומרי דישון בחקלאות. ובל נשכח כי דרך הקרקעות מחלחלים מים שאותם שואבים והופכים למי שתיה. וגידולי מאכל בשטח מזוהם עלולים לגרום למחלות. מחקרים מגלים כי קרקע מזוהמת בכל מיני מתכות כבדות היא בעיה קשה מאוד שהולכת ומתגברת. אותרו עד כה אלפים רבים של נקודות שבהם רמת המתכות בקרקע גבוהה עד גבוהה מאוד. חומרים אלה עלולים לגרום לסרטן, למומים בתינוקות, לנזקים לאיברים פנימיים ועוד. מחקר בצמחים מניב פתרון אפשרי יעיל, זמין וזול, לבעיה הזאת.

  צמח שמתפקד כ”מגנט” לזיהום

  להרבה מאוד צמחים ישנה יכולת לקלוט את המתכות ובכך לנקות את האדמה. עם זאת, התגלה כי צמחים מסוימים, חלקם די נפוצים, מסוגלים לקלוט ולשמור בתוכם הרבה יותר רעלים מאשר מרבית הצמחים האחרים. גידולי תירס או חמניות, למשל, יכולים לקלוט מהקרקע פי כמה וכמה יותר, אפילו במאות אחוזים יותר ביעילות ולהוות כמקור אמיתי עבור טיפול ביולוגי בזיהום קרקעות. למרות יעילות השיטה, יש כאן בעיה. ניקוי של שטח מזוהם יכול לארוך בדרך הזאת זמן רב, אפילו שנים. כעת, חוקרים ישראלים מצאו את הדרך לזרז את השיטה ולהפוך אותה למתאימה ליישום.

  כיצד מייעלים את פעילות הצמחים כמנקי קרקעות?

  מעריכים כי בחלק ממדינות העולם כשליש מהקרקעות מזוהמות מאוד. זהו לא זיהום שנעלם מעצמו. המתכות בשונה מחומרים אורגניים לא מתפרקות אלא נשארות, אלא אם כן מסלקים אותן. הצמחים מסוגלים לספוח מתכון רעילות וכבדות, לרבות קדמיום, עופרת ועוד. מחקר ישראלי מעלה שאם יוצרים תנאים שבהם הצמח סבור שהוא נמצאת תחת מתקפה של חרקים זוללי צמחים הוא מזרז את קצב קליטת המתכות הכבדות. מדוע זה קורה? הסיבה לכך היא שהצמח משתמש באותם רעלים כדי להרחיק חרקים שזוללים את העלים. בישראל, כבר נסגרו לא מעט אתרי קידוח מי תהום, בשל זיהום הקרקע. אתרי פסולת ארעיים ופעילות תעשייתית, זיהומים חקלאים וכדומה יוצרים זיהומים נוספים. שימוש מדעי בצמחים יוכל כעת לסייע בניקוי הקרקע בצורה יעילה וזמינה.


  אדמה מזוהמתזיהום מי תהוםזיהום קרקעטיהור קרקעטיהור קרקע מזוהמתטיפול באדמה מזוהמתטיפול ביולוגיייעוץ אקולוגיניקוי קרקע מזוהמתקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  איזיטופ שירותי איכות הסביבה למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   סקרי קרקע וטיפול בקרקעות מזוהמות

   חברת איזיטופ בע”מ מוסמכת ע״י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות כחברה לביצוע דיגום קרקע וערמות מזוהמות לפי תקן ISO-17025 ומתנהלת תחת בקרה של ISO-14001 ו-9001. בנוסף חברת איזיטופ מוסמכת ומסווגת ע”י רשם הקבלנים לביצוע חפירות בסיווג קבלני הייעודי לחפירה “ראשי 200 ג 1”. איזיטופ – החברה המובילה בפתרונות סביבה בקרקעות מזוהמות בסל שירותים מלא ובלעדי הכולל סקרי קרקע, יעוץ, ביצוע ופיקוח ופתרונות טיפול והטמנה לכל רמות הזיהום כולל שינוע.

   פתרונות טכנולוגיים לאיכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה מספקת שירותים סביבתיים ופתרונות אקולוגיים בתחום הגנת הסביבה. בסל שירותי החברה מוצעים שירותי ניהול פרויקטים וביצוע בפועל החל משלב האיפיון ותיחום זיהומי קרקע, סקרי קרקע, שירותי קידוח ודיגום, עבודות חפירה על ידי צוות מקצועים ובאמצעות כלים הנדסיים יעודיים. בכל רחבי הארץ, פינוי טיהור ומיחזור אתרי פסולת. ברשות איזיטופ עומד מערך הובלות בפריסה ארצית. תוך ניצול קווי תנועה והובלה חוזרת המוזיל באופן משמעותי את עלות ההובלה ללקוח, ומצמצם באופן ניכר את זיהום האוויר ונפח תנועה מיותר בכבישים העמוסים. איזיטופ מובלת ומנוהלת על ידי צוותים מקצועיים ומנוסים. כמוכן הצוותים מנוהלים ומבוקרים על ידי בקרת איכות מוקפדת, תקינה, מחמירה ומפוקחת.

   איזיטופ – שירותי איכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה – מספקת סל שירותים סביבתיים נחוצים החל מרמת ליווי ויעוץ סביבתי, שירותי דיגום בהסמכה. איזיטופ הינה חברה המתמחה בטיפול ביולוגי INSTU ,ONSITE ,EXSITU קרקעות ובוצות מזוהמות, ביצוע שיקום וטיהור קרקעות מזוהמות ושרותי הנדסת סביבה. החברה מאושרת ע”י המשרד להגנת הסביבה לטיפול ותפעול אתר ייעודי לטיפול ביולוגי בקרקעות מזוהמות. לרשות איזיטופ עומדים תאי טיפול בקרקעות מזוהמות בשטח טיפולי הגדול ביותר בארץ, כולל שטחי אחסון ובקרה שיכולים להכיל בו זמנים עשרות אלפי טונות של קרקעות או בוצות לטיפול ביולוגי או אחר. איזיטופ מטפלת בקרקעות מזוהמות באמצעות יישום טכנולוגיות מתקדמות וייחודיות שפותחו על ידי אנשי החברה ומישמת בהצלחה טכנולוגיות אלו בקרקעות ובוצות מזוהמות בכל רמות הזיהום, כך שניתן יהיה להשיב אותה או להטמין אותה באתר פסולת יעודי.

   שאלות ותשובות נפוצות - אתם שואלים אנחנו עונים

   מתי צריך לעשות סקר היסטורי?

   .מתי צריך לעשות סקר היסטורי?
   המשרד להגנת הסביבה דורש לעשות סקר היסטורי במקרים בהם יש חשד לזיהום בקרקע, לדוגמא בסמיכות לאזורי תעשייה תחנות דלק וכ'ו.

   מה זה סקר היסטורי?

   סקר היסטורי הוא הליך מקיף הבוחן את הקרקע ואת אתרי הזיהום הפוטנציאליים בסביבת האתר. הסקר כולל שימושים נוכחיים וקודמים בקרקע, גובה מי תהום ועוד.

   מה אתם עושים עם קרקע מזוהמת?

   קרקע מזוהמת דורשת טיפול, הטיפול יכול להיות באתר או מחוצה לו, ישנם מספר סוגי טיפול, לדוגמא טיפול קלאסי של קרקע מזוהמת בדלקים הוא טיפול ביולוגי הכולל יצירת אקלים מיטבי והוספת חומרי תזונה לחיידקים מפרקי דלקים באתר ייעודי אליו מפונת הקרקע המזוהמת

   מה זה מסמך סביבתי להיתר בניה?

   מסמך סביבתי להיתר בניה הינו מסמך הסוקר את ההיבטים הסביבתיים של אזור מסוים על מנת שהרשות תאשר בניה במקום

   שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ