טיהור קרקע בחוף האקולוגי באילת

פרויקט שיקום וטיהור חוף אקולוגי אילת

מומחי חברת “איזיטופ” ביצעו עבודות שיקום חוף וטיפול ייחודי בשמורת הטבע והריף הטבעי המדהימים באילת.

בעקבות זיהום קרקע קשה ברצועת החוף האקולוגי הוחלט בקצא”א (קו צינור אירופה אסיה) בשיתוף עם עיריית אילת לשקם ולנקות את החוף על מנת להנגישו לכלל ציבור הנופשים בישראל.

חברת “איזיטופ” נבחרה לבצע את כל שלבי השיקום, פינוי, שינוע וטיפול קצה ביולוגי לפירוק מזהמי הדלק אשר נמצאים בקרקע באמצעות טיפול ייחודי בתווך הרווי ובקרקע עצמה ובעזרת שיטות וטכנולוגיות שנצברו על ידי מומחי החברה במהלך השנים בשיקומי רצועות חופים בארץ ובחו”ל תוך הקפדה על שמירת ערכי הטבע המקומיים שנמצאים במקום (ריף הדולפינים ושמורת האלמוגים הייחודית). פרויקט השיקום הנרחב נערך תוך שיתוף פעולה עם אגף החופים, רשות הטבע והגנים, אגף הקרקעות, עיריית אילת ואנשי קצא”א שעשו מעל לנדרש להצלחת הפרויקט.

לאחר 3 חודשי עבודה וכנגד כל איתני הטבע שפקדו בתקופה זו (הסופה באילת בחודש מרץ 2020) הצליחה חברת “איזיטופ” לעמוד במשימה, לשקם ולטהר את החוף תוך שמירה קפדנית על ערכי הטבע. לאחר שבוצעו סקרי סביבה, סקרי קרקע לתיחום הזיהום ולאופן שיקומו בפועל ניתן להציג את הפרויקט כהצלחה.

תמונות מפרויקט השיקום באילת

טיפול בגורמי זיהום ימי

חברת איזיטופ הינה חברה ותיקה ומקצועית אשר נותנת שירותי טיהור קרקעות, טיהור ים וחופים. כאשר מדברים על זיהום ימי, ברוב המוחלט של המקרים מדובר על פגיעה שנוצרה על ידי האדם לסביבה הימית. לעתים, רמת הזיהום מביאה לתוצאות הרות אסון. חלק מן התוצאות ניתן לראות באופן מיידי ואילו תוצאות זיהום אחרות עשויות להראות רק לאחר שנים רבות.

הפגיעה הימית פוגעת הן בסביבה והן באדם. שוניות אלמוגים, הצומח והחי בים עשויים להיפגע, כמו כן, האדם עשוי להיחשף לדרגות זיהום שונות אשר מסוכנים עבורו. אי לכך, פעמים רבות סוגרים נקודות חוף לרחצה ולדיג על מנת לשמור מפני הסכנות הנובעות מאותו זיהום ימי.

גורמי הזיהום הימי יכולים להיות מגוונים אך בעיקר נובעים מהזרמת שפכים שונים או דליפת שמנים ונפט. השפכים המסוכנים אשר מוזרמים לים במכוון על ידי חברות תעשייה והן בשפכים ביתיים, מהווים מקור זיהום נכבד וקשה בים התיכון, אשר פוגעים כאמור, בחי ובצומח. כמו כן, הובלה ימית של נפט ושמנים, עשוייה להוביל לזיהום ישיר. זאת בשל תקלה טכנית, טעויות אנוש (המובילות לתאונות ימיות), דליפה במכלית המובילה ואף קידוחי נפט וגז.

החזרת הקרקעות למצב בטוח

על מנת להשיב את המצב לקדמותו, יש לבצע סקר קרקע נרחב, ייעוץ סביבתי, התנהלות בירוקרטית ופיזית אל מול הרגולציה ועד למימוש הפתרון באופן ממשי. על החברה המבצעת את עבודת שיקום וטיהור הקרקע להיות מקצועית בתחומה. יש לנהוג על פי ההנחיות של המשרד להגנת הסביבה, לבצע ניתוח מקיף של מצב הקרקע והמזהמים ולפיכך לבחור את שיטת העבודה והטיהור ובחירת המכשור הנדרש. ישנה חשיבות לבצע עבודות אלו בצורה נכונה ומהירה על מנת שלא יווצר נזק שעשוי לפגוע לאורך שנים רבות. חשוב להבין כי לכל מוקד זיהום ומהות הזיהום, יש לבחון מחדש ולטפל באופן הנדרש.

לאחר שזוהו הגורמים המזהמים, יבוצעו פעולות שמטרתן שיקום וטיהור הקרקע הנגועה. פעולות כגון טיפול טרמי, שטיפה יסודית של הקרקע ולעתים אף נדרש פינוי הקרקע עד לתום ביצוע פעולות המנע. בשל החשיבות הרבה בביצוע פעולה מדוייקת, יש לבחור בחברה אמינה, מקצועית ויסודית אשר תבצע את טיהור הקרקע.

Sorry, the comment form is closed at this time.