טיהור בריכות חומצה זרחתית – נמל אשדוד

שיקום וטיהור ברכות חומצה זרחתית

פרויקט שיקום וטיהור ברכות חומצה זרחתית, ברכות במתחם בגודל 10,000 מ”ר בסמוך לקו המים בתוך נמל אשדוד.

חברת איזיטופ פרקה את התשתיות הישנות וביצעה ניטרול ופינוי של הקרקעות שזוהמו בחומצה זרחתית, כמו כן טיפלו עדשות החומצה שזלגו נשאבו ונוטרלו במקום. הקרקע המזוהמת שנוטרלה הועברה לאתר האפעה להטמנה, כל התשתיות בברכות החומצה שוקמו ונבנו מחדש בהשקעה של מיליונים.

פרוייקט זה בוצע בשנים 2007-2008 במסגרת משותפת עם מפעלי ים המלח ורותם אמפרט ובפיקוח של המשרד להגנת הסביבה. בשנת 2007 חברת איזיטופ זכתה לטפל בפרויקט של בריכות חומצה זרחתית של רותם אמפרט בנמל אשדוד. בתוך הנמל בקרבה של כ-70 ס”מ מקו המים נמצאו 2 בריכות ענקיות בעלות זיהום כתוצאה מחדירת חומצה זרחתית דרך יריעות פוליאתילן. על כן היה צורך בנטרול המזהמים ובשיקום הקרקע.

עבודות הטיהור והשיקום

צוות המומחים של איזיטופ בשיתוף פעולה עם אנשי הבטיחות של נמל אשדוד ואנשי רותם נטלו חלק בפרויקט זה. צוות איזיטופ השתמש במכליות וצנרת בשביל לשאוב את החומצה מתחתית הבריכה. בנוסף הצוות השתמש בהחדרת סיד כבוי (השם המוכר של התרכובת הכימית האנאורגנית סידן הידרוקסידי Ca(OH)2. הוא מתקבל כאשר מערבבים סיד חי עם מים. סיד כבוי הוא גביש חסר צבע הנראה כאבקה לבנה) על מנת לעלות את רמות ה-PH מ-1 (מאוד חומצי) ל6-7 ז”א PH ניטרלי.

רוב הקרקע פונתה להטמנה בכיסוי באתר פסולת ואילו חלק מהקרקע הועברה לטיפול ביולוגי באזור רותם (סה”כ אלפי טונות של אדמה). במהלך העבודה צוות איזיטופ יישמו את הנחיות הבטיחות ע”י שימוש נכון בסולמות מתאימים לירידה לבריכות העמוקות, העובדים עטו מסכות פחם (כנגד התנדפות המזהמים), מגפיים, משקפי מגן, לבוש מתאים, כפפות מתאימות ועוד. בסוף התהליך כעבור חמישה חודשים מרגע הטיפול התבצע בהצלחה שיקום הבריכה מחדש ע”י צוות המומחים של איזיטופ .

תמונות מהפרויקט

טיהור ברכות חומצה

שיקום בריכות בנמל אשדוד

פינוי קרקעות מזוהמות

חפירות בקרקע מזוהמת

Logo