איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  חפירת קרקע מזוהמת

  חברת “איזיטופ” מבצעת חפירות על-ידי כלים הנדסיים ובפיקוח מומחים בתחום טיפול, ניטור וחפירה של קרקע מזוהמת בפריסה ארצית.

  שלא כמו בחפירות “רגילות” של קרקע שאינה מזוהמת, חפירת קרקע מזוהמת מתבצעת באופן שונה ומבוקר. החפירה מלווה על-ידי מכשיר ניטור PID והדיגום מוצא בכל שלבי החפירה על-ידי מעבדה דוגמת מוסמכת.

  כמו כן, ישנה חשיבות גדולה לניסיונו ומקצועיותו של מפקח החפירה כדי לפנות ולטהר את השטח המזוהם על-ידי זיהוי ויזואלי, ריח, והבחנה בכיסיי זיהום שלא נדגמו בסקר הקרקע המקדים שבוצע בטרם החלו החפירות. ניסיונו של מפקח החפירה והצוות החופר ומקצועיותם מהווים נדבך חשוב ביותר בהצלחת החפירה, טיהור ופינוי הקרקע המזוהמת.

  מהי קרקע מזוהמת?

  קרקע מזוהמת היא קרקע שנעשתה עליה פעילות בחומרים מזהמים, בחומרים מסוכנים, שמנים, חומרי נפץ ושפכים. אתרים תעשייתיים, אתרי בנייה ואתרים להחלפת תשתיות הם המקומות היותר מועדים להימצאות של קרקע מזוהמת.

  טיפול  קרקע באתרים הללו דורש הקפדה ועבודה על פי כללי בטיחות אשר מונעים פגיעה בסביבה בעת ביצוע החפירה או פינוי קרקע מזוהמת. לפני שניגשים לעבודות חפירה בקרקע שחשודה כמזוהמת יש לערוך סקר קרקע לאיתור זיהומים ואפיון מקדים.

  הטיפול בקרקע מזוהמת מבוצע דרכים שונות הכוללות פינוי והטמנה באתרים יעודיים ומורשים או טיהור קרקעות מזוהמות.

  הכנת תכנית חפירה

  בעת הכנת תכנית חפירה יש לקחת בחשבון אלמנטים רבים:

  לפני ביצוע החפירה יש להעביר לרכז קרקעות מזוהמות רישום מדויק המכיל סקר היסטורי על הקרקע, סקר קרקע הכולל תיחום אזור הזיהום, שם החברה המבצעת את החפירה, מפקחי החפירה, תכנית חפירה על-גבי מפה, מספר ערימות משוער שעליהן תיערם הקרקע המזוהמת, תיאור ומיקום של משטחי הערימות ותכנית דיגום מדויקת.

  יש להודיע לרכז הקרקעות על מועד ביצוע החפירה כ–7 ימי עבודה לפני וזאת לאחר קבלת אישור מהמשרד להגנת הסביבה.

  ביצוע החפירה

  החפירה מבוצעת בליווי מפקח מוסמך והוא זה אשר ידריך את מבצעי החפירה בשטח עצמו.

  כל מוקד של זיהום נחפר ונערם בנפרד. אסור לערבב בין קרקע מזוהמת לבין קרקע שאינה מזוהמת. אין לערבב בין מזהמים שונים ואין לערום אותם יחדיו שערימה אחת.

  קיימת אפשרות לאיחוד של ערימות אך היא מתבצעת במקרים מיוחדים ורק באישור של המשרד להגנת הסביבה כאשר ישנה עדות מדויקת שלא ייגרם נזק משני לקרקע הסובבת.

  הערימות המזוהמות מונחות על גבי יריעות פוליאתילן אטומות והן מכוסות באותה היריעה תוך עיגון הקצוות על-מנת למנוע חדירה של מי-גשמים או חשיפה נוספת לאוויר.

  לאחר ביצוע שלב זה יש לדגום את הקרקע לפני העברת הערימות לאתר קולט ולצלם כל ערימה.

  שילוט

  כל ערימה שנחפרה בקרקע המזוהמת צריכה להיות מסומנת בשילוט בולט ונראה לעין באשר למקור הזיהום, סוגי המזהמים ואתר הפינוי המבוקש.

  גידור

  חפירה הנעשית בשטח פתוח צריכה להיות מגודרת היטב כדי למנוע גישה של הציבור הרחב אל המקום המזוהם.

  דיגום ערימות

  זהו שלב קריטי ביותר בכל התהליך והוא נקרא דיגום קרקע. לביצוע שלב זה יש להכין תכנית מסודרת המדגמת את הערימות השונות שהוצאו מהקרקע המזוהמת. התכנית כוללת את הפרמטרים הבאים:

  • סוגי מזהמים – בדיקה של כל המזהמים הנמצאים בערימות הקרקע המזוהמת.
  • דיגום חטף הנלקח ישירות מן הערימה ודיגום מורכב המכיל 20 דיגומי חטף ליצירת דוגמא הומוגנית.
  • יש לדגום את הערימות סמוך מאוד למועד חפירתן ולא יאוחר מ–48 שעות.
  • ניתוח ממצאים על-ידי דוגמים שקיבלו הסמכה מהרשות להסמכת מעבדות.

  דיגום מוודא של הקרקע המזוהמת

  לאחר תום החפירות בקרקע יש לבצע דיגום נוסף המתבסס על קריאות של מכשיר PID. אם דיגום זה אינו מראה על זיהום ניתן להתחיל בתהליך סיום החפירה. אך, אם ישנם עוד מזהמים הנמצאים בדיגום המוודא, יש להרחיב את החפירה עד לקרקע נקייה.

  איזיטופ שירותי איכות הסביבה למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   סקרי קרקע וטיפול בקרקעות מזוהמות

   חברת איזיטופ בע”מ מוסמכת ע״י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות כחברה לביצוע דיגום קרקע וערמות מזוהמות לפי תקן ISO-17025 ומתנהלת תחת בקרה של ISO-14001 ו-9001. בנוסף חברת איזיטופ מוסמכת ומסווגת ע”י רשם הקבלנים לביצוע חפירות בסיווג קבלני הייעודי לחפירה “ראשי 200 ג 1”. איזיטופ – החברה המובילה בפתרונות סביבה בקרקעות מזוהמות בסל שירותים מלא ובלעדי הכולל סקרי קרקע, יעוץ, ביצוע ופיקוח ופתרונות טיפול והטמנה לכל רמות הזיהום כולל שינוע.

   פתרונות טכנולוגיים לאיכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה מספקת שירותים סביבתיים ופתרונות אקולוגיים בתחום הגנת הסביבה. בסל שירותי החברה מוצעים שירותי ניהול פרויקטים וביצוע בפועל החל משלב האיפיון ותיחום זיהומי קרקע, סקרי קרקע, שירותי קידוח ודיגום, עבודות חפירה על ידי צוות מקצועים ובאמצעות כלים הנדסיים יעודיים. בכל רחבי הארץ, פינוי טיהור ומיחזור אתרי פסולת. ברשות איזיטופ עומד מערך הובלות בפריסה ארצית. תוך ניצול קווי תנועה והובלה חוזרת המוזיל באופן משמעותי את עלות ההובלה ללקוח, ומצמצם באופן ניכר את זיהום האוויר ונפח תנועה מיותר בכבישים העמוסים. איזיטופ מובלת ומנוהלת על ידי צוותים מקצועיים ומנוסים. כמוכן הצוותים מנוהלים ומבוקרים על ידי בקרת איכות מוקפדת, תקינה, מחמירה ומפוקחת.

   איזיטופ – שירותי איכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה – מספקת סל שירותים סביבתיים נחוצים החל מרמת ליווי ויעוץ סביבתי, שירותי דיגום בהסמכה. איזיטופ הינה חברה המתמחה בטיפול ביולוגי INSTU ,ONSITE ,EXSITU קרקעות ובוצות מזוהמות, ביצוע שיקום וטיהור קרקעות מזוהמות ושרותי הנדסת סביבה. החברה מאושרת ע”י המשרד להגנת הסביבה לטיפול ותפעול אתר ייעודי לטיפול ביולוגי בקרקעות מזוהמות. לרשות איזיטופ עומדים תאי טיפול בקרקעות מזוהמות בשטח טיפולי הגדול ביותר בארץ, כולל שטחי אחסון ובקרה שיכולים להכיל בו זמנים עשרות אלפי טונות של קרקעות או בוצות לטיפול ביולוגי או אחר. איזיטופ מטפלת בקרקעות מזוהמות באמצעות יישום טכנולוגיות מתקדמות וייחודיות שפותחו על ידי אנשי החברה ומישמת בהצלחה טכנולוגיות אלו בקרקעות ובוצות מזוהמות בכל רמות הזיהום, כך שניתן יהיה להשיב אותה או להטמין אותה באתר פסולת יעודי.

   שאלות ותשובות נפוצות - אתם שואלים אנחנו עונים

   מתי צריך לעשות סקר היסטורי?

   .מתי צריך לעשות סקר היסטורי?
   המשרד להגנת הסביבה דורש לעשות סקר היסטורי במקרים בהם יש חשד לזיהום בקרקע, לדוגמא בסמיכות לאזורי תעשייה תחנות דלק וכ'ו.

   מה זה סקר היסטורי?

   סקר היסטורי הוא הליך מקיף הבוחן את הקרקע ואת אתרי הזיהום הפוטנציאליים בסביבת האתר. הסקר כולל שימושים נוכחיים וקודמים בקרקע, גובה מי תהום ועוד.

   מה אתם עושים עם קרקע מזוהמת?

   קרקע מזוהמת דורשת טיפול, הטיפול יכול להיות באתר או מחוצה לו, ישנם מספר סוגי טיפול, לדוגמא טיפול קלאסי של קרקע מזוהמת בדלקים הוא טיפול ביולוגי הכולל יצירת אקלים מיטבי והוספת חומרי תזונה לחיידקים מפרקי דלקים באתר ייעודי אליו מפונת הקרקע המזוהמת

   מה זה מסמך סביבתי להיתר בניה?

   מסמך סביבתי להיתר בניה הינו מסמך הסוקר את ההיבטים הסביבתיים של אזור מסוים על מנת שהרשות תאשר בניה במקום

   שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ