איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  חדירת גזי קרקע למבנים

  אחד מחלומות הבלהות של קבלנים, דיירים ובעלי משרדים הוא חלום על חדירה של גזים מהקרקע אל תוך חלל המבנה אותו הם בונים או בו הם גרים/עובדים. מה בדיוק פשר התופעה הזו? כיצד היא מתרחשת? והאם ניתן למנוע אותה?

  חדירת גזי קרקע למבנים

  חדירת גזי קרקע קיימת בחלק ניכר מהפרויקטים חדשים אשר נבנים ובמבנים קיימים. מדובר בקבוצה של גזים רעילים, אשר מקורם הינו בקרקע ובמי התהום, וביכולתם לחדור למבנה דרך סדקים, בעיקר בקירות וברצפות.

  לגזי קרקע משקל מולקולרי נמוך במיוחד, מה שמקל עליהם בתהליך החדירה למבנה. בקבוצת גזי הקרקע נמצאים חומרים אורגנים נדיפים (VOC), חומרים חצי נדיפים (S-VOC), חומרים אנאורגניים ועוד. בין החומרים הנפוצים ביותר המוגדרים כגזי קרקע נמצאים עופרת, כספית, ויניל כלוריד, מרכיבי דלקים שונים וחומרים רבים נוספים.

  כיצד מתרחשת חדירת הגזים?

  גזי קרקע חודרים למבנים, דרך סדקים, אך הם זקוקים לגורמים נוספים כדי להצליח ולחלחל עמוק יותר לאורך המבנה. הטריגר המרכזי לתהליך מצוי בהפרשי טמפרטורות ולחצים בין המבנה לקרקע, הפרש המצוי ביסודותיו של המבנה. גם רמת אחזקת מבנים משפיעה ישירות על מידת הסיכון, כמו גם האופן שבו הוקם המבנה. חדירת הגזים נעשית בעיקר לחללים תת-קרקעיים כגון מרתפים וחניונים, אם כי אפשרית גם במבנים קרקעיים הקשורים לקומות הגבוהות, בראשם פיר המעלית.

  הסכנה גדולה במיוחד כאשר מודבר במבנים מאוכלסים וחדירתם של גזי קרקע אל המבנה יכולה לגרום לגירוי נשימתי, פגיעה במערכת העיצבית, פגיעה באיברים חיוניים לגוף ועוד. חדירתם של גזי קרקע אל מבנים אינה מהווה רק סכנה לאנשים השוהים בהם אלא מפרה את כלל האיזון העדין עם הסביבה ופוגעת גם בצמחייה ובבעלי החיים.

  כיצד נבדקת חדירת הגזים למבנה?

  בדיקת הימצאות גזים במבנה נעשית באמצעות עריכת סקר קרקע מקדים כאשר עולה החשש או החשד לחדירה של גזים. סקר הקרקע יכלול בתוכו גם עריכת סקר היסטורי אשר יעלה את הרקע של האדמה שעליה קיים המבנה ובכך להבין לעומקו של עניין מה קדם למה.

  השלב הבא, לאחר הכנת הסקרים, הוא בדיקה לניטור גזים ורמותיהם. ניתן למצוא גזים ממעט בכל מבנה אך מה שהופך אותם למסוכנים הוא הסיווג שלהם והכמות הדולפת כלפי חוץ ואת זאת ניתן להעריך על ידי סקר סיכונים ייחודי עם דיגום קרקע מבני המסווג לשני סוגים:

  • סקר גז קרקע פסיבי.
  • סקר גז קרקע אקטיבי.

  מיגון בפני חדירת גזי קרקע תוך מבניים

  לאחר שבוצעו כל הבדיקות והסקרים על פי התקנים המחמירים של המשרד להגנת הסביבה, מגיעים לשלב שבו מכינים תכנית מיגון אשר תרסן את החומרים הרעילים, תאטום אותם ותביא לתוצאה של התנדפותם מן האזור עד להגעה לרמות שאינן מסוכנות לכלל השוהים במבנה וברדיוס קבוע מראש.

  מיגון מבנה מפני גזים הינו פעולה של איטום מיוחד ותהליכי החלפת אוויר בין אם על ידי מערכת ממוחשבת המחוברת למערכת אוורור או הזרמת אוויר צח ונקי. לאחר החלפת האוויר נערכת פעולת ניטור גזים נוספת על מנת לקבוע מהם הערכים כעת. אם הרמה הגיעה לרמת סיכון נמוכה ביותר, יינתן האישור לאכלס את המבנה, בין אם הוא קיים או חדש בשלבי הקמה.

  ניטור תקופתי הינו בעל חשיבות עליונה ביותר ושי להיות ערניים להיווצרות סדקים, ריחות או מראות חשודים. וכאמור, גולת הכותרת היא אחזקה נאותה של המבנה באישורים חוקיים בלבד.

  זכרו – מניעת חדירת גזי קרקע תלויה בעיקר בקבלן, באיכות החברה לאחזקת מבנים ובערנות הדיירים.


  אירוע חומ״סאתרי בנייהדיגום אקטיבידיגום קרקעזיהום קרקעסקר גזי קרקעסקר היסטוריסקר קרקעסקרי קרקעקרקעות מזוהמות

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ