זיהום קרקע

שיקום קרקעות מזוהמות

פתרונות מקיפים בטכנולוגיות מתקדמות לזיהומי קרקע – ביצוע סקרי קרקע כולל דיגום לאיתור מזהמים, פינוי, טיהור והטמנת קרקעות מזוהמות, טיפול ביולוגי בבוצה ועוד.

לחברת איזיטופ ניסיון עשיר בבדיקה וטיפול בקרקעות מזוהמות עבור מפעלי תעשייה, חברות וארגונים. צוות מקצועי ומיומן, ציוד חדיש וטכנולוגיות מתקדמות – זה מה שהופך את איזיטופ לחברה המובילה בתחום שירותי איכות הסביבה.

הצעת מחיר

העולם כולו חווה שינויים רבים במהלך השנים ובמיוחד עם ההתפתחות המהירה של הטכנולוגיה. שינויים בענפי התעשייה, החקלאות והבנייה מראים את אותותיהם גם באדמה. עשן המיתמר מארובות מפעלים או ספינות הפולטות דלקים ומזהמים שונים אל תוך הים מהווים חלק גדול מן הזיהום הנראה לעין.

אך מתחת לפני השטח מתרחשת לה סכנה גדולה עוד יותר כתוצאה מדליפה של חומרים מסוכנים המחלחלים לקרקע, אתרי פסולת שאינם מטמינים בצורה נכונה את הזבל והקרקע שהופכת אט-אט לאבק. זיהום קרקע הוא מקור בעיה משמעותי והצורך לטיפול בו דורש ידע ומקצועיות רבה.

מהו זיהום קרקע

זיהום קרקע הוא הרס של אדמה הנגרם כתוצאה מחלחול של חומרים שונים המגיעים הישר ממוסדות תעשייתיים, חקלאיים ועירוניים. חלחול של חומרים מסוכנים או פסולת שהוטמנה בצורה לא נכונה גורם לכניסה של מזהמים אל תוך חללים בקרקע המכילים אוויר או נוזלים כמו באקוויפר. מאחר ושטח הפנים של חללים אלו גדול מאוד, נספחים אליהם כמויות גדולות אף יותר של מזהמים שונים ההופכים את המקום לקרקע מזוהמת.

הגורמים לזיהום קרקע

הפגיעה בקרקע מתרחשת כתוצאה מפעילות האדם בדרכים רבות: חדירת שפכים לשכבות תת-קרקעיות, עיור ומינוף בנייה, תקלות בתעשייה, תאונות, זיהום אוויר הנכנס אף הוא אל תוך הקרקע ומביא לזיהומה ועוד.

פסולת

לפני המאה העשרים נהגו בני האדם לייצר זבל, אבל הפסולת הזו הייתה אורגנית יותר מאחר ובאותה התקופה השתמשו במרכיבים טבעיים ופחות מלאכותיים. עם כניסתה של המהפכה התעשייתית והצורך בשימוש בחומרי מתכת ופלסטיק גדלה גם בעיית הזיהום הנגרם כתוצאה משימוש באריזות ומתהליכי הייצור.

בני האדם מפיקים כמויות עצומות של זבל מידי יום בבתי ספר, משרדים, מפעלים, בתי חולים ועוד. במחשבה פשוטה, נהוג לזרוק את הזבל לאשפה ולחכות לפינוייה על ידי הגורמים הנכונים. אך, גם לאחר פינוי פסולת לאתרים מורשים קיימת סכנה של זיהום קרקע.

פסולת מסוכנת היא אחד הגורמים הגדולים ביותר לזיהום קרקע ומקורה מגיע ממפעלי תעשייה רבים המשתמשים בחומרים רדיואקטיביים וגזים רעילים אשר מחלחלים לאדמה.

כרייה

כריית מחצבים היא גורם נוסף לזיהום קרקע מאחר ובתהליך זה מתרחשת הריסה של שכבות אדמה רבות התורמות ישירות לצמחיה. כריית מחצבים הופכת את הקרקע לעירומה גם אם היא נעשית בצורה מבוקרת לחלוטין. מחצבים רבים המשמשים כיום בענפי התעשייה מגיעים ממכרות עמוקים מאוד, למשל מתכות. לאחר שהקרקע נוצלה עד תום בתהליך הכרייה, נסגר המכרה ובמקרים רבים מקום זה הופך לאתר הטמנה או אתר פסולת המכיל חומרים הגורמים לזיהום גדול יותר של הקרקע.

עיור

במשך 10,000 השנים האחרונות בני האדם הפכו את הקרקע למקום יישוב קבוע, ללא צורך בנדידה. שינויים בקרקע באים לידי ביטוי גם בהקמת מקומות עבודה ויצירת אזורי תעשייה נדרשים למחייה הכללית של אנשים. אמנם בני האדם יישבו רק 3% מן האדמה על פני כדור הארץ אך ההשפעות של האחוזים המועטים הללו גורמים לנזקים חמורים והרסניים בקרקע. בישובים עם ריכוז אוכלוסיה גבוה קיים ריכוז פסולת ואשפה גבוהים מן הרגיל, זיהום קרקע על ידי שפכים של מי ביוב ועוד.

חומרים כימיים בחלקאות

גדילה של אוכלוסין ברמה ארצית ועולמית מביאה גם את הצורך בהגדלה של תוצרת חקלאית. כניסתם של מכונות תעשייתיות, כמו קומביין וטרקטורים, המכפילים את קצב העבודה מייעלים אותה לא רק באיסוף התוצרת אלא גם בפיזור של חומרי הדברה כימיים. חומרי הדברה רבים הוצאו מן החוק לשימוש בשדות חקלאיים כגון DDT וכיום נהוג להשתמש בחומרי הדברה ירוקה כדי לצמצם את הפגיעה בקרקע וחדירת חומרים כימיים אל התוצרת החקלאית.

זיהום אוויר

זיהום אוויר אינו נשאר רק באוויר אלא מגיע ומחלחל אל תוך הקרקע וגורם לזיהומה. גזים רעילים שאינם מתפרקים באוויר ויורדים ישירות אל האדמה, שאריות של חומרי שמן ודלק מכלי רכב הנספגים אל תוך הקרקע ועוד. החומרים אשר מגיעים מן האוויר ועוברים אל הקרקע אינם נשארים מבודדים וריכוז משולב שלהם גורם להיווצרות קרקע מזוהמת הדורשת טיפול מסיבי.

אפקטים של זיהום קרקע

  • אחד האפקטים ההרסניים של זיהום קרקע הוא כאשר ישנו שימוש נרחב באדמה כתוצאה של גידול באוכלוסייה העולמית כך היא נהפכת ליותר מזוהמת, כדוגמת אזורי תעשייה ישנים שנהפכים לאזורי מגורים ושכונות. הקרקע במקומות אלו ספגה חומרים מזהמים במהלך השנים, חומרים אשר לא פונו בצורה נאותה, וכעת הופכים לחלק בלתי נפרד מחיי האדם.
  • מקור נוסף לאפקט זיהום קרקע מגיע הישר ממקורות המים לשתייה. החיבור לאספקת המים מגיע ממקורות שונים אשר יכולים בקלות להיות מזוהמים על ידי שפכים של מפעלי תעשייה ומכרות וגורמים לעלייה בתחלואה, בעיות התפתחות ואף תמותה בקרב הציבור הרחב.

פתרונות לזיהום קרקע

  • מחזור חומרים הוא אחד הפתרונות היעילים הקיימים כיום. באתרי מחזור ישנו שימוש בחומרי פסולת במטרה להפוך אותם לחומרים הניתנים לשימוש על ידי מפעלי תעשייה.
  • שיקום קרקעות מזוהמות על ידי חברות מקצועיות המתמחות במתן שירותי איכות הסביבה, עורכות סקרי קרקע מדויקים כדי להפוך את האדמה המזוהמת לנקייה.
  • שימוש בחומרי הדברה ירוקים המתבססים על חומרים צמחיים עם רעילות נמוכה אך אפקטיבית נגד מזיקים המסוגלים להשמיד תוצרת חקלאית.
  • שימוש בטכנולוגיות ביולוגיות חדישות של טיהור קרקעות העושות שימוש בחיידקים המעכלים את החומרים המזהמים ומותירים קרקע נקייה.
  • שימוש במקורות אנרגיה טבעיים דוגמת אנרגיה סולרית ואנרגיית רוח במטרה לייצר חשמל למפעלי תעשייה וצריכה פרטית.
Logo