איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  זיהום קרקע מדלקים

  אחד ממקורות מי השתייה המרכזיים בארץ מגיע ממי תהום. בשנים האחרונות ישנה עדות לירידה ניכרת באיכות המים הנגרמת מתוצאה ישירה של זיהום קרקע מדלקים. זיהום זה נגרם בין היתר מאחזקה רשלנית וליקויים רבים של אחסון מיכלי דלק וצנרת תת קרקעית.

  מקורות זיהום קרקע מדלקים

  זיהום קרקע מדלקים פוגע לא רק בחלקה העליון של האדמה אלא מחלחל הישר אל הקרקעית אשר בה נמצאים מי התהום המשמשים את הציבור הרחב לשתייה. זיהום קרקע מדלקים נגרם בשל מספר גורמים:

  • אחסנה לקויה של מיכלי דלק תת קרקעיים השייכים לתחנות דלק ציבוריות ופנימיות.
  • מיכלי דלק עליים בנפחים גדולים הנמצאים בבתי זיקוק, בחוות ובמסופי דלק שונים הפזורים בכל חלקי הארץ.
  • מערכת של קווי הולכת דלק תת קרקעיים ברמה ארצית.
  • מיכלים חיצוניים המשמשים להעברת דלק למקומות שונים בארץ באמצעות משאיות.
  • מיכלי דלק עליים בנפחים קטנים המשמשים לחימום ביתי ולתדלוק גנרטורים באתרי בנייה.
  • גנרטורים לשעת חירום בעלי מיכלי דלק גדולים הנמצאים ברשויות מקומיות, בתי חולים ומוסדות ציבוריים.

  כיצד מתרחש זיהום קרקע מדלקים?

  כאשר מתרחשת דליפה שמקרה במיכל דלק בעל אחסנה לקויה או צנרת רעועה, הדלק זורם בצורה אנכית מפני הקרקע ועד לאזור של מי התהום. אם כמות הדליפה קטנה, קיימת האפשרות שהדלק לא יגיע אל מי התהום ויישאר ברבדים העליונים. אך, אם כמות הדלק הדולפת גדולה, תיווצר התפשטות שלו בצורת עדשה בכל האזור שתגרום לזיהום קרקע וחלקו אף יחלחל עד למי התהום וישתלב בזרימה הטבעית שלהם.

  זיהום קרקע ומי תהום מדלקים חמור עוד יותר כאשר הוא מתרחש בעונת החורף. בזמן זה, כאשר יורדים גשמים, מפלס מי התהום עולה, חלק מן הדלקים נדחפים למעלה וחלקם נותר רווי וספוג בתוך הקרקע לזמן רב.

  טיפול בזיהום קרקע מדלקים

  כאשר מתקיים אירוע של זיהום קרקע כתוצאה של דליפת דלקים הטיפול יעשה בשלושה שלבים עיקריים:

  • פינוי מקור הדלק מן השטח המדובר.
  • חפירת קרקע מזוהמת והובלתה אל אתרי הטמנה.
  • שיקום הקרקע מזוהמת.

  פינוי מקור הדלק

  בשלב הראשוני של הטיפול בזיהום קרקע יש לפנות באופן מידי את גורם הדליפה על ידי אמצעים מבודדים ובטוחים לאתרי הטמנה המיועדים לטיפול בחומרים מסוכנים בלבד.

  חפירה והובלת קרקע מזוהמת

  בשלב השני של טיפול בקרקע אשר זוהמה מדלקים יש לבצע סקר קרקע מדויק הכולל סקר היסטורי לפני שלב החפירה. בסקר זה החברה המטפלת תיצור תיחום אזור הזיהום ותבצע דיגום קרקע על מנת להעריך את גדול הזיהום.

  חפירת הקרקע המזוהמת מבוצעת בליווי של מפקח מוסמך על ערימות מגודרות ומסומנות בשילוט מזהה על מקור הזיהום וסוגי המזהמים שלו. מתוך כל ערימה נלקח דיגום על מנת לנתח את הממצאים ובסיום החפירה נלקחת דגימה נוספת מן הקרקע עצמה כדי לוודא שמקור הזיהום הוסר.

  שיקום קרקע מזוהמת

  לאחר פינוי והובלת הקרקע המזוהמת אל אתר הטמנה ייעודיים, מתחיל תהליך שיקום הקרקע עצמה. הטיפול יכלול מספר אלמנטים כמו טיפול ביולוגי, טיפול טרמי ושטיפה של הקרקע הנותרת מגורמי הזיהום.

  טיפול ביולוגי בזיהום קרקע מדלקים

  • כדי להכשיר את הקרקע אשר זוהמה מדלקים ניתן לבצע טיפול ביולוגי בעזרת מיקרואורגניזמים המפרקים את החומרים המסוכנים. קצב טיהור הקרקע ושיקומה תלוי בפעילות חילוף החומרים שלהם. תהליך זה יעיל ביותר כאשר מדובר בזיהום מדליפת דלקים אך לא ממתכות כבדות.
  • ניתן לשקם קרקע מזוהמת מדלקים גם על ידי צמחים הסופגים את הרעלנים הנמצאים בקרקע. הצמחים הללו פועלים כמו פילטרים, מתאימים שלנזקים בשטחים גדולים ועלותם אינה גבוהה אך דורשת זמן ארוך יותר לטיפול.
  • דרך נוספת לשיקום קרקע מזוהמת על ידי טיפול ביולוגי היא באמצעות פטריות אשר מפרישות אנזימים לפירוק מזהמים.

  אדמה מזוהמתדיגום ערמותדליפת דלקזיהום מי תהוםזיהום קרקעזיהום קרקע מדלקיםחפירת קרקע מזוהמתטיהור מי תהוםטיהור קרקעטיפול באדמה מזוהמתטיפול ביולוגיניקוי קרקע מזוהמתסקר היסטוריסקר קרקעקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  איזיטופ שירותי איכות הסביבה למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   סקרי קרקע וטיפול בקרקעות מזוהמות

   חברת איזיטופ בע”מ מוסמכת ע״י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות כחברה לביצוע דיגום קרקע וערמות מזוהמות לפי תקן ISO-17025 ומתנהלת תחת בקרה של ISO-14001 ו-9001. בנוסף חברת איזיטופ מוסמכת ומסווגת ע”י רשם הקבלנים לביצוע חפירות בסיווג קבלני הייעודי לחפירה “ראשי 200 ג 1”. איזיטופ – החברה המובילה בפתרונות סביבה בקרקעות מזוהמות בסל שירותים מלא ובלעדי הכולל סקרי קרקע, יעוץ, ביצוע ופיקוח ופתרונות טיפול והטמנה לכל רמות הזיהום כולל שינוע.

   פתרונות טכנולוגיים לאיכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה מספקת שירותים סביבתיים ופתרונות אקולוגיים בתחום הגנת הסביבה. בסל שירותי החברה מוצעים שירותי ניהול פרויקטים וביצוע בפועל החל משלב האיפיון ותיחום זיהומי קרקע, סקרי קרקע, שירותי קידוח ודיגום, עבודות חפירה על ידי צוות מקצועים ובאמצעות כלים הנדסיים יעודיים. בכל רחבי הארץ, פינוי טיהור ומיחזור אתרי פסולת. ברשות איזיטופ עומד מערך הובלות בפריסה ארצית. תוך ניצול קווי תנועה והובלה חוזרת המוזיל באופן משמעותי את עלות ההובלה ללקוח, ומצמצם באופן ניכר את זיהום האוויר ונפח תנועה מיותר בכבישים העמוסים. איזיטופ מובלת ומנוהלת על ידי צוותים מקצועיים ומנוסים. כמוכן הצוותים מנוהלים ומבוקרים על ידי בקרת איכות מוקפדת, תקינה, מחמירה ומפוקחת.

   איזיטופ – שירותי איכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה – מספקת סל שירותים סביבתיים נחוצים החל מרמת ליווי ויעוץ סביבתי, שירותי דיגום בהסמכה. איזיטופ הינה חברה המתמחה בטיפול ביולוגי INSTU ,ONSITE ,EXSITU קרקעות ובוצות מזוהמות, ביצוע שיקום וטיהור קרקעות מזוהמות ושרותי הנדסת סביבה. החברה מאושרת ע”י המשרד להגנת הסביבה לטיפול ותפעול אתר ייעודי לטיפול ביולוגי בקרקעות מזוהמות. לרשות איזיטופ עומדים תאי טיפול בקרקעות מזוהמות בשטח טיפולי הגדול ביותר בארץ, כולל שטחי אחסון ובקרה שיכולים להכיל בו זמנים עשרות אלפי טונות של קרקעות או בוצות לטיפול ביולוגי או אחר. איזיטופ מטפלת בקרקעות מזוהמות באמצעות יישום טכנולוגיות מתקדמות וייחודיות שפותחו על ידי אנשי החברה ומישמת בהצלחה טכנולוגיות אלו בקרקעות ובוצות מזוהמות בכל רמות הזיהום, כך שניתן יהיה להשיב אותה או להטמין אותה באתר פסולת יעודי.

   שאלות ותשובות נפוצות - אתם שואלים אנחנו עונים

   מתי צריך לעשות סקר היסטורי?

   .מתי צריך לעשות סקר היסטורי?
   המשרד להגנת הסביבה דורש לעשות סקר היסטורי במקרים בהם יש חשד לזיהום בקרקע, לדוגמא בסמיכות לאזורי תעשייה תחנות דלק וכ'ו.

   מה זה סקר היסטורי?

   סקר היסטורי הוא הליך מקיף הבוחן את הקרקע ואת אתרי הזיהום הפוטנציאליים בסביבת האתר. הסקר כולל שימושים נוכחיים וקודמים בקרקע, גובה מי תהום ועוד.

   מה אתם עושים עם קרקע מזוהמת?

   קרקע מזוהמת דורשת טיפול, הטיפול יכול להיות באתר או מחוצה לו, ישנם מספר סוגי טיפול, לדוגמא טיפול קלאסי של קרקע מזוהמת בדלקים הוא טיפול ביולוגי הכולל יצירת אקלים מיטבי והוספת חומרי תזונה לחיידקים מפרקי דלקים באתר ייעודי אליו מפונת הקרקע המזוהמת

   מה זה מסמך סביבתי להיתר בניה?

   מסמך סביבתי להיתר בניה הינו מסמך הסוקר את ההיבטים הסביבתיים של אזור מסוים על מנת שהרשות תאשר בניה במקום

   שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ