איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  זיהום קרקע מדלקים

  אחד ממקורות מי השתייה המרכזיים בארץ מגיע ממי תהום. בשנים האחרונות ישנה עדות לירידה ניכרת באיכות המים הנגרמת מתוצאה ישירה של זיהום קרקע מדלקים. זיהום זה נגרם בין היתר מאחזקה רשלנית וליקויים רבים של אחסון מיכלי דלק וצנרת תת קרקעית.

  מקורות זיהום קרקע מדלקים

  זיהום קרקע מדלקים פוגע לא רק בחלקה העליון של האדמה אלא מחלחל הישר אל הקרקעית אשר בה נמצאים מי התהום המשמשים את הציבור הרחב לשתייה. זיהום קרקע מדלקים נגרם בשל מספר גורמים:

  • אחסנה לקויה של מיכלי דלק תת קרקעיים השייכים לתחנות דלק ציבוריות ופנימיות.
  • מיכלי דלק עליים בנפחים גדולים הנמצאים בבתי זיקוק, בחוות ובמסופי דלק שונים הפזורים בכל חלקי הארץ.
  • מערכת של קווי הולכת דלק תת קרקעיים ברמה ארצית.
  • מיכלים חיצוניים המשמשים להעברת דלק למקומות שונים בארץ באמצעות משאיות.
  • מיכלי דלק עליים בנפחים קטנים המשמשים לחימום ביתי ולתדלוק גנרטורים באתרי בנייה.
  • גנרטורים לשעת חירום בעלי מיכלי דלק גדולים הנמצאים ברשויות מקומיות, בתי חולים ומוסדות ציבוריים.

  כיצד מתרחש זיהום קרקע מדלקים?

  כאשר מתרחשת דליפה שמקרה במיכל דלק בעל אחסנה לקויה או צנרת רעועה, הדלק זורם בצורה אנכית מפני הקרקע ועד לאזור של מי התהום. אם כמות הדליפה קטנה, קיימת האפשרות שהדלק לא יגיע אל מי התהום ויישאר ברבדים העליונים. אך, אם כמות הדלק הדולפת גדולה, תיווצר התפשטות שלו בצורת עדשה בכל האזור שתגרום לזיהום קרקע וחלקו אף יחלחל עד למי התהום וישתלב בזרימה הטבעית שלהם.

  זיהום קרקע ומי תהום מדלקים חמור עוד יותר כאשר הוא מתרחש בעונת החורף. בזמן זה, כאשר יורדים גשמים, מפלס מי התהום עולה, חלק מן הדלקים נדחפים למעלה וחלקם נותר רווי וספוג בתוך הקרקע לזמן רב.

  טיפול בזיהום קרקע מדלקים

  כאשר מתקיים אירוע של זיהום קרקע כתוצאה של דליפת דלקים הטיפול יעשה בשלושה שלבים עיקריים:

  • פינוי מקור הדלק מן השטח המדובר.
  • חפירת קרקע מזוהמת והובלתה אל אתרי הטמנה.
  • שיקום הקרקע מזוהמת.

  פינוי מקור הדלק

  בשלב הראשוני של הטיפול בזיהום קרקע יש לפנות באופן מידי את גורם הדליפה על ידי אמצעים מבודדים ובטוחים לאתרי הטמנה המיועדים לטיפול בחומרים מסוכנים בלבד.

  חפירה והובלת קרקע מזוהמת

  בשלב השני של טיפול בקרקע אשר זוהמה מדלקים יש לבצע סקר קרקע מדויק הכולל סקר היסטורי לפני שלב החפירה. בסקר זה החברה המטפלת תיצור תיחום אזור הזיהום ותבצע דיגום קרקע על מנת להעריך את גדול הזיהום.

  חפירת הקרקע המזוהמת מבוצעת בליווי של מפקח מוסמך על ערימות מגודרות ומסומנות בשילוט מזהה על מקור הזיהום וסוגי המזהמים שלו. מתוך כל ערימה נלקח דיגום על מנת לנתח את הממצאים ובסיום החפירה נלקחת דגימה נוספת מן הקרקע עצמה כדי לוודא שמקור הזיהום הוסר.

  שיקום קרקע מזוהמת

  לאחר פינוי והובלת הקרקע המזוהמת אל אתר הטמנה ייעודיים, מתחיל תהליך שיקום הקרקע עצמה. הטיפול יכלול מספר אלמנטים כמו טיפול ביולוגי, טיפול טרמי ושטיפה של הקרקע הנותרת מגורמי הזיהום.

  טיפול ביולוגי בזיהום קרקע מדלקים

  • כדי להכשיר את הקרקע אשר זוהמה מדלקים ניתן לבצע טיפול ביולוגי בעזרת מיקרואורגניזמים המפרקים את החומרים המסוכנים. קצב טיהור הקרקע ושיקומה תלוי בפעילות חילוף החומרים שלהם. תהליך זה יעיל ביותר כאשר מדובר בזיהום מדליפת דלקים אך לא ממתכות כבדות.
  • ניתן לשקם קרקע מזוהמת מדלקים גם על ידי צמחים הסופגים את הרעלנים הנמצאים בקרקע. הצמחים הללו פועלים כמו פילטרים, מתאימים שלנזקים בשטחים גדולים ועלותם אינה גבוהה אך דורשת זמן ארוך יותר לטיפול.
  • דרך נוספת לשיקום קרקע מזוהמת על ידי טיפול ביולוגי היא באמצעות פטריות אשר מפרישות אנזימים לפירוק מזהמים.

  אדמה מזוהמתדיגום ערמותדליפת דלקזיהום מי תהוםזיהום קרקעזיהום קרקע מדלקיםחפירת קרקע מזוהמתטיהור מי תהוםטיהור קרקעטיפול באדמה מזוהמתטיפול ביולוגיניקוי קרקע מזוהמתסקר היסטוריסקר קרקעקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ