איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  זיהום קרקע בשמן משומש

  זיהום קרקע על ידי שמנים משומשים נחשב לאחד המפגעים הסביבתיים המסוכנים ביותר, הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך. על כך, משרד להגנת הסביבה נוקט באמצעים רבים על מנת למנוע הרעלת קרקעות, מקורות מים, צמחייה ובעלי חיים על ידי דליפת השמן.

  דליפת שמנים משומשים מתרחשת לרוב כאשר השמן המשומש אינו מטופל כראוי, על ידי מוסכים ומפעלים אשר משתמשים בשמנים לייצור או טיפול במנועים, טורבינות, מערכות הידראוליות, כלי רכב, שייט או טיס, תוך כדי ביצוע עצמאי של החלפת שמנים. כמו כן, בין הגורמים של קרקע מזוהמת נמנים בתי עסק אשר צורכים, מוכרים, מאחסנים, ממחזרים, מובילים או מפנים שמנים תעשייתיים, או משתמשים בשמנים לצרכים ייצור שונים, כאשר החלפת השמנים מתבצעת על ידי עסקים אלה באופן לא תקין.

  על פי חוק החומרים המסוכנים, שמן משומש מוגדר כחומר רעיל ומסוכן והינו שמן שאינו מיועד לשימוש בתור חומר סיכה או בידוד וכדומה, עקב איכות ירודה או תהליכי שימוש ו/או אחסון לקויים, או שאריות שמנים שהצטברו במסנן משומש. זאת בניגוד לשמן מחודש, אשר עבר תהליך ניקוי, סינון או שיבוח ונמצא מתאים לשימוש חוזר.

  הנחיות לטיפול בשמן משומש

  בשנת 2019 פרסם המשרד להגנת הסביבה הנחיות חדשות לעסקים אשר עושים שימוש בשמנים. הנחיות אלו קובעות את חובותיהם של עסקים בעלי היתר שימוש בשמן בנוגע לאחסון ופינוי השמן המשומש, טיפול בזיהום שמנים ודלקים וכן לדיווח וטיפול בדליפות. ההנחיות מיועדות ל-3 סוגים של העוסקים בשמן:

  • מוכרי השמן, כגון מוסכים ותחנות סיכה
  • משתמשים תעשייתיים במעל ל-20 ליטר שמן לחודש, כגון מפעלי ייצור
  • צרכנים פרטיים, אשר רוכשים עד ל-20 ליטר שמן לחודש

  על כך, הנחיות אלה חלו על כל הגופים התעשייתיים והפרטיים אשר אוספים, מאחסנים או ממחזרים שמנים מסוכנים או אלה אשר אוספים, מאחסנים או מטפלים במסנני שמנים משומשים או אלה המבצעים שינוע שמן משומש.

  לפי ההנחיות,  כל גוף תעשייתי או צרכן פרטי, אשר מחזיק בשמנים משומשים חייב לטפל בין אם על ידי סופחי שמנים או שינוע נכון, אך ורק בהתאם לתקנות המאושרות ולא באמצעות סילוק לשטח פתוח, שפיכה בקרקע או שריפה. שימו לב: סילוק שמן משומש שייעשה לא על פי ההנחיות, מוגדר כעביר פלילית. הטיפול התקין בשמנים משומשים כולל:

  • הצבת מתקן איסוף שמן משומש על שטח מונע חלחול. יש לסמן את המתקן על ידי שילוט ברור וגלוי לעין. המתקן ימוקם בשטח החלפת שמנים או, כאשר השמן מיועד למכירה, בשטח הציבורי, בעמדת המכירה. סילוק השמן המשומש לבקשת צרכן השמן יתבצע אך ורק אל תוך המתקן.
  • נפח מתקן האיסוף חייב להתאים לתקן הרלוונטי של העסק, כאשר הקיבול יכלול לפחות 200 ליטרים.
  • על מנת להקטין את הליך אידוי השמן, יש להחזיק את המתקן סגור.
  • מוכרי השמן ומשתמשי השמן מחויבים לארוז ולשנע את השמן המשומש ולהעבירו ממתקן האיסוף לאתר הפסולת הרעילה או למתקן המחזור הרלוונטי.
  • צרכני השמן מחויבים להעביר את השמן המשומש למתקן האיסוף או לאתר המחזור.

  אדמה מזוהמתאירוע חומ״סזיהום קרקעטיהור קרקעטיהור קרקע מזוהמתטיפול באדמה מזוהמתטיפול ביולוגיטיפול בקרקעות מזוהמותייעוץ אקולוגיקרקעות מזוהמותשיקום קרקעתחנת דלק

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ