איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  זיהום קרקעות בישראל

  מדינת ישראל חווה בשנים האחרונות תמורות ושינויים רבים בתחום הקרקעות עם העלייה הנחרצת בביקוש לדירות ובתי מגורים. אתרים רבים אשר שימשו בעבר כאזורי תעשייה, אתרי פסולת או אזורי מסחר מוסבים לטובת הקמת בניינים ושכונות עבור אזרחי המדינה. אבל, מעת לעת עולות סוגיות רבות הנוגעות לנושא זיהום קרקעות כאשר הקרקע המבוקשת מתגלה כמזוהמת ומסוכנת לאדם ולסביבה הקיימת.

  הקרקע היא תוצאה של התפוררות מסלעים וככזו היא מורכבת ממים, מינראלים, חומרים אורגניים ומאוויר. זהו משאב מתכלה ורמת הדחיסות של החלקיקים שבה היא זו המאפשרת כניסתם של מזהמים רעילים שונים. ככל ששטח הפנים של הקרקע גדול יותר כך גם עולים הסיכויים להימצאותם של גורמי זיהום אשר יובאו לטיפול על ידי טיהור קרקעות.

  מדידת זיהום קרקעות בישראל

  על מנת להעריך עד כמה מזוהמת קרקע בישראל ישנם מספר פרמטרים אשר נמדדים במטרה להקיף את חומרת העניין:

  • בדיקת גודל הקרקע – ככל ששטח הפנים של הקרקע גדול יותר כך עולה וגובר הסיכון לזיהום קרקע ולכן המדד הראשון יהיה למדוד את השטח האופקי של הקרקע כדי לקבל אומדן ראשוני. את כמות הזיהום האמיתית ניתן לקבל רק לאחר עריכת סקר קרקע מדויק המורכב מסקר היסטורי, סקר גזי קרקע ונטילת דגימות מתוך האדמה.
  • בדיקת רעילות החומרים המזהמים – חומרים רבים חודרים אל הקרקעות אבל הם בעלי אחוזי רעילות והרכבי רעילות משתנים. ישנם חומרים ברעילות גבוהה במיוחד המסרטנים וישנם חומרים ברעילות נמוכה אשר מגיעים בריכוזים קטנים מאוד והם מדורגים בתחתית סולם המדרג. ככל שרמת המדרג עולה כך עולה גם רמת הזיהום והצורך בטיפול בה.
  • הטיפול באתר – פרמטר זה מודד את רמת הטיפול באתר המיועד עד לרגע שבו הוא מוסב לטובת בנייה. מאחר והקרקע היוותה כמקום לתעשייה, מסחר, מפעל בטחוני, מרכז רפואי וכו’. יש צורך לראות האם טופלה הקרקע בעבר או שמא לא טופלה בכלל. אם ישנו מצב כי הקרקע עברה בעבר טיפול הכולל חפירת קרקע מזוהמת, יש להניח כי הטיפול כעת יהיה קצר יותר וכי רמת הזיהום בקרקע אינו גבוהה מאוד. אבל, אם הקרקע לא טופלה מעולם כך יעלה גם החשד לזיהום קרקע מאוד גבוה.
  • מיקום גיאוגרפי של האתר – פרמטר זה הוא אחד מן המשתנים אשר נמדדים במטרה להבין עד כמה הקרקע מזוהמת. קרקע אשר נחשדת כמזוהמת ונמצאת בקרבת בני אדם תהיה מסוכנת ביותר ותקבל רמת זיהום גבוהה. בקטגוריה זו מדורגים גם מסלולי החשיפה של האדם מול גורמי הזיהום ל – מזהמים נשימתיים, מזהמים בחשיפה ישירה ומזהמים המשויכים למקורות מים.

  סיכוני הפגיעה מקרקע מזוהמת בישראל

  אזורים המוגדרים כבעלי סיכון גבוה לזיהום קרקע בישראל מכניסים את האוכלוסייה המתגוררת בהם למערבולת שלמה של סיכונים בריאותיים. הפגיעה בגוף האדם כתוצאה של שהייה באזור מזוהם פוגעת בשלוש מערכות עיקריות:

  • מערכת הנשימה – שאיפה של אדים וגזים רעילים הנמצאים בתוך הקרקע, שאיפה של אבק או אפילו אידוי מזוהם של מים חמים מביא לידי כניסת מזהמים מסוכנים אל המערכת הנשימתית של הגוף.
  • מערכת העור – חלקיקי הקרקע אינם נשארים מקובעים באדמה אלא נישאים עם הרוח. אפילו כמות מועטה של חלקיקים יכולה להיכנס הישר אל מערכת העור ולגרום לפריצתן של מחלות רבות המסכנות חיים.
  • מערכת העיכול – זוהי הסכנה הגדולה ביותר הקיימת כתוצאה מזיהום הקרקעות. המגע הישיר של המזון או מי השתייה עם המזהמים אשר חלחלו אל תוך האדמה מביאה לכניסה מידית של זיהומים קשים אל גוף האדם.

  מעבר לפגיעה בגוף האדם והסיכונים הללו, זיהום קרקעות בישראל פוגע גם באיכות הסביבה ובזירה האקולוגית השלימה. כאשר קרקע מזדהמת מסיבות שונות ישנה פגיעה חסרת תקדים גם בעולם החי והצומח כאשר בעלי חיים מורעלים, אפיקי מים מזדהמים, פוריותה של הקרקע נפגעת קשות ועלולה להביא לירידה דרסטית באיכות ובכמות היבולים.

  הטיפול בזיהום קרקעות בישראל

  כאשר עולה קרקע הנחשדת כמזוהמת יש בראש ובראשונה לבצע סקר קרקע מקיף אשר יכלול את האלמנטים הבאים כדי להגיע לטיפול נכון ומדויק:

  סקר היסטורי

  הסקר הזה יכלול איסוף מידע פיזי על כל מה שנעשה בקרקע הספיציפית במהלך השנים שעברו. איסוף המידע של סקר היסטורי יכלול גם אינפורמציה מתוך משרדי ממשלה, מועצות מקומיות, ארגוני שלטון שונים וכל גוף המעורב בטיפול בקרקע הזו לאורך השנים. השלב הבא של הסקר נערך בתוך אזור הקרקע עצמו כדי לבחון את הנתונים הגיאוגרפיים והתאמתם לחומרת רמות הזיהום. לאחר שהובא כל המידע הפיזי והגיאוגרפי אל השטח ייכתב דו”ח מפורט עם המלצה על טיפול בקרקע עצמה על מנת להכשיר אותה לשימוש.

  סקר קרקע

  הסקר ההיסטורי אושש את תיאוריית הקרקע המזוהמת וכעת יש להיכנס בעובי הקורה הישר אל המקורות כדי לזהות מה הם המזהמים העיקריים, מהי רמת הסיכון שלהם וכיצד מטפלים בהם. סקר קרקע מתחיל בהכנת תכנית דיגום מקיפה על פי ההנחיות של המשרד להגנת הסביבה ובמהלכו ייערך דיגום קרקע לקידוח נקודות וגילוי ספציפי של חומרים מסוכנים. הדגימות מועברות אל מעבדה מוסמכת והתוצאות יביאו לידי הכנת מפרט מלא של אופי הטיפול בקרקע ובאזורים שלה.

  מציאת מזהמים ושיקום הקרקע

  זהו השלב האחרון המביא לידי פעולה אקטיבית את תוצאות הסקרים הקודמים. מן הרגע שבו עלו התוצאות במעבדה ישנם אפשרויות שונות לטיפול בקרקעות, אך הכל תלוי בסוגי המזהמים. כאשר עוסקים ברעלנים עם חומרים מסוכנים עולה הצורך לבצע חפירת קרקע עם אלמנט מוסף של טיהור קרקעות עם פינוי פסולת ביריעות אטומות אל אתרי הטמנה מיוחדים. ישנם חומרים מזהמים אשר ניתן לטפל בהם באמצעות טיפול ביולוגי ובכך להביא את הקרקע לידי הכשרה. ככל שעולה רמת הרעילות כך שיקום הקרקע המזוהמת יהיה נחרץ יותר.


  אדמה מזוהמתדיגום קרקעהובלת קרקע מזוהמתזיהום מי תהוםזיהום קרקעחומרים מסוכניםחפירת קרקע מזוהמתטיהור קרקעטיהור קרקע מזוהמתטיפול באדמה מזוהמתטיפול ביולוגיטיפול בקרקעות מזוהמותסקר היסטוריסקר קרקעסקרי קרקעקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  איזיטופ שירותי איכות הסביבה למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   סקרי קרקע וטיפול בקרקעות מזוהמות

   חברת איזיטופ בע”מ מוסמכת ע״י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות כחברה לביצוע דיגום קרקע וערמות מזוהמות לפי תקן ISO-17025 ומתנהלת תחת בקרה של ISO-14001 ו-9001. בנוסף חברת איזיטופ מוסמכת ומסווגת ע”י רשם הקבלנים לביצוע חפירות בסיווג קבלני הייעודי לחפירה “ראשי 200 ג 1”. איזיטופ – החברה המובילה בפתרונות סביבה בקרקעות מזוהמות בסל שירותים מלא ובלעדי הכולל סקרי קרקע, יעוץ, ביצוע ופיקוח ופתרונות טיפול והטמנה לכל רמות הזיהום כולל שינוע.

   פתרונות טכנולוגיים לאיכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה מספקת שירותים סביבתיים ופתרונות אקולוגיים בתחום הגנת הסביבה. בסל שירותי החברה מוצעים שירותי ניהול פרויקטים וביצוע בפועל החל משלב האיפיון ותיחום זיהומי קרקע, סקרי קרקע, שירותי קידוח ודיגום, עבודות חפירה על ידי צוות מקצועים ובאמצעות כלים הנדסיים יעודיים. בכל רחבי הארץ, פינוי טיהור ומיחזור אתרי פסולת. ברשות איזיטופ עומד מערך הובלות בפריסה ארצית. תוך ניצול קווי תנועה והובלה חוזרת המוזיל באופן משמעותי את עלות ההובלה ללקוח, ומצמצם באופן ניכר את זיהום האוויר ונפח תנועה מיותר בכבישים העמוסים. איזיטופ מובלת ומנוהלת על ידי צוותים מקצועיים ומנוסים. כמוכן הצוותים מנוהלים ומבוקרים על ידי בקרת איכות מוקפדת, תקינה, מחמירה ומפוקחת.

   איזיטופ – שירותי איכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה – מספקת סל שירותים סביבתיים נחוצים החל מרמת ליווי ויעוץ סביבתי, שירותי דיגום בהסמכה. איזיטופ הינה חברה המתמחה בטיפול ביולוגי INSTU ,ONSITE ,EXSITU קרקעות ובוצות מזוהמות, ביצוע שיקום וטיהור קרקעות מזוהמות ושרותי הנדסת סביבה. החברה מאושרת ע”י המשרד להגנת הסביבה לטיפול ותפעול אתר ייעודי לטיפול ביולוגי בקרקעות מזוהמות. לרשות איזיטופ עומדים תאי טיפול בקרקעות מזוהמות בשטח טיפולי הגדול ביותר בארץ, כולל שטחי אחסון ובקרה שיכולים להכיל בו זמנים עשרות אלפי טונות של קרקעות או בוצות לטיפול ביולוגי או אחר. איזיטופ מטפלת בקרקעות מזוהמות באמצעות יישום טכנולוגיות מתקדמות וייחודיות שפותחו על ידי אנשי החברה ומישמת בהצלחה טכנולוגיות אלו בקרקעות ובוצות מזוהמות בכל רמות הזיהום, כך שניתן יהיה להשיב אותה או להטמין אותה באתר פסולת יעודי.

   שאלות ותשובות נפוצות - אתם שואלים אנחנו עונים

   מתי צריך לעשות סקר היסטורי?

   .מתי צריך לעשות סקר היסטורי?
   המשרד להגנת הסביבה דורש לעשות סקר היסטורי במקרים בהם יש חשד לזיהום בקרקע, לדוגמא בסמיכות לאזורי תעשייה תחנות דלק וכ'ו.

   מה זה סקר היסטורי?

   סקר היסטורי הוא הליך מקיף הבוחן את הקרקע ואת אתרי הזיהום הפוטנציאליים בסביבת האתר. הסקר כולל שימושים נוכחיים וקודמים בקרקע, גובה מי תהום ועוד.

   מה אתם עושים עם קרקע מזוהמת?

   קרקע מזוהמת דורשת טיפול, הטיפול יכול להיות באתר או מחוצה לו, ישנם מספר סוגי טיפול, לדוגמא טיפול קלאסי של קרקע מזוהמת בדלקים הוא טיפול ביולוגי הכולל יצירת אקלים מיטבי והוספת חומרי תזונה לחיידקים מפרקי דלקים באתר ייעודי אליו מפונת הקרקע המזוהמת

   מה זה מסמך סביבתי להיתר בניה?

   מסמך סביבתי להיתר בניה הינו מסמך הסוקר את ההיבטים הסביבתיים של אזור מסוים על מנת שהרשות תאשר בניה במקום

   שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ