איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  זיהום משמן משומש במוסכים

  שמנים משומשים הינם חומרים פחמימניים אורגניים או סינטטיים המהווים תוצר לוואי של תזקיקי הנפט. טיפול לקוי בשמנים משומשים מוביל לדליפתם לקרקע והזרמתם למי תהום, מה שעלול לגרום לזיהום אוויר ולפגיעה חמורה הן בבריאות האדם והן בסביבת החי והצומח לטווח הקצר והארוך. כך למשל, כל ליטר שמן משומש שהוזרם למקורות המים, מזהם לא פחות ממיליון ליטר מים. שמן משומש שדלף למערכת הביוב, יפגע באופן חמור באיכות טיהור השפכים ויביא לידי זיהום קרקע בשמן.

  הסכנה של דליפת שמנים משומשים קיימת באופן תמידי בבתי עסק מסוג מוסכים, במידה והם לא מטפלים בשמנים אלו באופן תקין. על כך, שלל גופים רשמיים העוסקים בשמירה על איכות הסביבה, מבצעים בדיקות אכיפה בחסות המשרד להגנת הסביבה בשטחם של המוסכים. המוסכים שאינם עומדים בדרישות החוק, מקבלים קנסות בסדרי גודל שונים, בהתאם לתחום וחומרת ההפרה.

  תקנות לטיפול בשמנים משומשים של מוסכים

  כל בית עסק, אשר בשטחו נמצאים סוגי שמנים תעשייתיים, הן לצורך מכירה, אחסון או שינוע, מחויב בשמירה על נהלים למניעת הדליפות על ידי טיפול מבוקר בחומרים אלה. תקנות למניעת מפגעים על ידי שמן משומש, המיועדות לכלל המוסכים בארץ, מכילות בין היתר סעיפים הבאים:

  • הצבת מתקן ייעודי לאיסוף ואחסון שמנים משומשים בשטח המוסך בצמוד לעמדת המכירה. המתקן מיועד לצרכנים המבקשים לסלק שמנים משומשים שנמצאים ברשותם.
  • סימון מתקן האיסוף באמצעות שילוט ייעודי. השלט חייב להיות בולט למרחקים ומובן לכל.
  • העברת שמנים משומשים שנאספו במתקן האיסוף לאתר פסולת ייעודי מורשה העוסק במחזור שמנים משומשים.

  לצורך פיקוח ובקרה, קבלן שעוסק בהובלתו של שמן משומש, נדרש לשמור על כל מסמך רשמי (לרבות חשבוניות וקבלות) אשר יתקבל מאתר המחזור לאחר שהשמן המשומש יועבר אל שטחו. במידה והמוסך מאחסן בשטחו שמנים משומשים בכמות שעולה מעל 5 טון, עליו לקבל היתר רעלים, על פי קריטריונים המוגדרים בחוק חומרים מסוכנים.

  זיהום שמנים משומשים במוסכים

  אי עמידה בתקנות למניעת מפגעים על ידי שמנים משומשים עלולה להתבטא בין היתר בסוגיות הבאות:

  • היעדר מתקן איסוף של שמנים משומשים או הצבה של מתקן איסוף במקום לא נכון או היעדר שילוט או שילוט לקוי למתקן האיסוף
  • מיקום או מצב לא תקני של מיכל שמן
  • גלישת שמן ממשטח מאצרה

  אחסון לקוי של צמיגים הנמצאים בשטח המוסך או כיסוי לקוי של הצמיגים, אשר עלול לגרום לפיזור חומרים רעילים באוויר. כמו כן, היעדר כיסוי לצמיגים גורם להצטברות המים, המהווים קרקע פורייה להיווצרות והתפשטות נגיף קדחת הנילוס.

  על מנת לבדוק האם המוסך אינו מזהם את סביבתו הקרובה, נהוג לבצע סקר קרקע עם תוספת של סקר מי תהום בסביבת המוסך וזאת כדי לדגם את החומרים הכימיים שקיימים בתוכם. אבחון קרקע ומקורות המים לצורך שלילה או מציאת מרכיבי הדלק בתוכם מתבצע על סמך תקנות בריאות העם (התשע”ג-4102) וערכי הסף למזהמים בקרקעות 2004.


  דיגום קרקעזיהום מי תהוםזיהום קרקעחומרים מסוכניםטיהור מי תהוםטיהור קרקעטיהור קרקע מזוהמתטיפול ביולוגיטיפול בקרקעות מזוהמותייעוץ אקולוגיניקוי קרקע מזוהמתסקר קרקעסקרי קרקעפסולת מסוכנתקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ