איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  הריסת מבנים

  איזיטופ מבצעת עבודות פירוק והריסת מבנים, מתן פתרונות הנדסיים, פינוי פסולת בניין, הריסה וטיפול במבני אסבסט.

  הריסת מבנים הינה פעולה הנדסית הדורשת מיומנות, מומחיות ומקצועיות מהדרגה הראשונה. כאשר מתרחשת הריסת מבנה ישנו אלמנט חוקי בדבר שכן מדובר בפעולת בנייה מבחינה הנדסית ולכן יש לבצעה על ידי קבלנים מורשים עם ציוד מתקדם, ידע וניסיון.

  מהי הריסת מבנים?

  הריסת מבנים היא פעולת ההשמדה הטוטאלית של מבנה קיים אשר מחייבת אישורים והיתרים מן הרשות המקומית לפני ביצועה. ההריסה מתבצעת במטרה להביא התחדשות של בנייה לשכונות המגורים ואזורי התעשייה. מאחר ומדובר בפעולה הנדסית לכל דבר, הריסת המבנים נערכת בתיאום מלא עם מהנדס בנייה אשר יפקח על כל תהליך הריסת המבנה והפעולות המקדימות הנדרשות:

  • ניתוק מלא של המבנה מתשתיות כמו מים, חשמל, ביוב, גז ועוד.
  • גידור שטח ההריסה.
  • שמירה הדוקה על כללי הבטיחות לפני ובמהלך הריסת המבנה.

  הריסת מבנים מהווה תהליך מורכב של פירוק והשמדת מבנה, בין אם מדובר במבנה ישן מאוד, בית פרטי, בניין רב קומות, מבנה תעשייתי או כל מבנה אחר. המטרה העיקרית בהריסת מבנים היא הצורך בחידושים אדריכליים וצמיחה התיישבותית. לעתים קרובות כאשר מבנה עומד בפני הריסה יבוא במקומו מבנה חדש וגדול שיעודד ויניע את כל תהליך ההתחדשות האזורית.

  פירוק והריסת מבנה

  הריסת מבנה קיים שונה במהותו מתהליך הבנייה ולכן במקרים אלו יש לחבור אל אנשי המקצוע הנכונים מאחר ולא כל קבלן בנייה רשאי על פי חוק לבצע הריסת מבנים. לצורך ביצוע פעולה זו יש להשתמש בציוד וכלים מיוחדים כמו פטישי אוויר, דחפורים, מחפרים וציוד הנדסי כבד. בעבר נהוג היה להשתמש בכדור הריסה, אך שיטה זו אינה נהוגה יותר בישראל מטעמים בטיחותיים.

  שיטה נוספת להריסת מבנים הנהוגה כיום מתבצעת על ידי פיצוץ מבוקר של הבניין המיועד להריסה. השיטה הזו נחשבת אומנם למהירה יותר אבל משתמשים בה לעיתים רחוקות כאשר אין אפשרות אחרת. שיטת הפיצוץ המבוקר נעשית בעיקר על מנת לפלס דרכים חדשות ולפתח אזורים אשר בהם ישנו מינימום של אנשים. לכן, הריסת מבנים ביישובים עירוניים לא נעשית על ידי פיצוץ מבוקר.

  הריסת מבנים מחייבת את קבלן ההריסה לבצע גם פעולות של פינוי פסולת בניין. בעת ההריסה ישנה פסולת אדירה שמסכנת את קהל האנשים הנמצאים באזור. הקבלן אחראי על פינויה אל אתרים מיועדים לכך והפרדתה מאחר ומדובר בפסולת העשויה ממתכות שונות, פלדה, בטון, שיש, עץ ועוד. בחלק גדול מן החומרים אשר מפונים בעת הריסת המבנה נעשה שימוש חוזר על ידי תהליך מחזור פסולת והפיכתם מחדש לחומרי בניין עתידיים.

  לא משנה מהי שיטת ההריסה בה הוחלט לנקוט – פירוק באמצעות פטיש אוויר או פטיש כבד, הריסה בתפיסה, פירוק בשכבות, נגיפה, החדרה עם שופל, קריעה בסחיבה באמצעות כבל מתיחה, פירוק הקונסטרוקציה, ביצוע פיצוץ מבוקר או שיטות נוספות – הכי חשוב לבצע את התהליך עם אנשי מקצוע מורשים ומנוסים ועל פי חוקים ותקנות הנוגעים לעניין.

  בטיחות מעל הכל

  סוגיה חשובה מאוד אשר מלווה הריסת מבנים היא הסכנה הטמונה בהם. הדבר בא לידי ביטוי קודם כול בכל הקשור לבטיחות של השוהים באתר ההריסה או בקרבת המקום בזמן ביצוע עבודות ההריסה או פירוק המבנה ופינוי הפסות הבניין. נפילת מגובה, התמוטטות בלתי מבוקרת של חלקי המבנה אשר עלולה לסכן את חיי הפועלים, סכנת התחשמלות, חשיפה לרעש יתר מהציוד המכני, חשיפה לחומרים רעילים המשתחררים בזמן עבודות ההריסה – אילה הם רק חלק מהסכנות המרובות שתהליך ההריסה כרוך בהן.

  בנוסף, במדינת ישראל ישנם עדיין מבני אסבסט ישנים אשר דורשים הריסה מידית. טיפול באסבסט דורש מיומנות ומקצועיות רבה שכן מדובר בחומר רעיל ביותר אשר לחשיפה אליו ישנם השלכות עתידיות הרות אסון. מבני אסבסט המיועדים להריסה נעשים בצורה מדוקדקת ביותר על ידי סוקר אסבסט שמכין את הקרקע לפני ההריסה ומפקח על כל התהליך עד לרגע הטמנת האסבסט באתר מיועד.

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ