איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  דיגום ברכות מכוני טיהור שפכים ומאגרי מים

  ברחבי הארץ פזורות ברכות עם מי שפכים ומאגרי מים אשר לא נועדו לשימוש כמי שתייה. המאגרים הללו מגיעים ממקורות שונים וקיים בהם הצורך לבדיקת מזהמים על מנת להעריך את ההשפעה שלהן על הסביבה ואף על הסכנות החבויות בהן מבחינה תברואתית.

  הבדיקה הראשית שאותה מבצעים על מנת להעריך את גורמי ורמת הסיכון לזיהום במקורות מים אלו היא דיגום ברכות המקושרת ישירות אל סקר מי תהום. סקר זה מתבצע כאשר עולה חשד לזיהום קרקע כתוצאה מהשתחררות חומרים מזיקים בין אם מדובר בחומרים אורגניים או פיזיו-כימיים. שינוי בתהליכים של החומרים הללו מביאים לשינוי ישיר באיכות המים.

  חברת “איזיטופ” מבצעת דיגום ברכות מכוני טיהור שפכים ומאגרי מים תוך שימוש בכלים מקצועיים ומעבדות ניידות מוסמכות על ידי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה על מנת להגיע לתוצאות המדויקות ביותר כדי למנוע זיהום מי תהום וקרקעות. בחזקתה של חברת “איזיטופ” פתרונות מתקדמים ביותר למתן שירות עבור טיפול ושיקום קרקעות מזוהמות.

  סוגי מכוני שפכים ומי קולחין

  מכוני טיהור שפכים מתחלקים ל – 3 סוגים עיקריים:

  • מט”ש עירוני – אלו הם שפכים המגיעים מן הפסולת העירונית הנמצאת תחת רשות מקומית. השפכים מגיעים ממבני מגורים, בנייני משרדים ומסחר ולא מאזורי תעשייה. רמות הזיהום משפכים אלו תלויים רבות במצבים סוציו-אקונומיים של הסביבה הקיימת באזור ויכולים להכיל חומרים אורגניים, מיקרוביולוגיים וחומרים כימיים. לעיתים אף ניתן למצוא פסולת תעשייתית שאינה מבוקרת כראוי.
  • מט”ש תעשייתי – אלו הם שפכים המוזרמים ישירות ממקורות תעשייה והן יכולים להכיל חומרי ייצור גולמיים, תוצרי לוואי של תהליך ייצור ואף חומרים מוגמרים. מט”ש מסוג זה נחשב לאזור בעל יכולת חשיפה גבוהה יותר לזיהום קרקע.
  • מט”ש סניטרי – אלו הם השפכים המוכרים לכולם כ”מים אפורים” היוצאים מבתי מגורים ומבני מסחר. ההרכב הפנימי של שפכים אלו, בדרך כלל, אחיד אך הוא מושפע רבות מן האוכלוסייה והיכולת הסוציו-אקונומית שלה.
  • מי קולחין – אלו הם מי שפכים אשר עברו תהליך מוקפד של סינון כאשר המטרה היא לבצע בהם שימוש חוזר לצורכי תעשייה וחקלאות. המים הללו יכולים אף להכיל, מעבר להרכב השפכים הרגיל, גם תוצרים של מי שטפונות.

  מהם מאגרי מים?

  מאגר מים הינו מקום המוקם באופן טבעי או מלאכותי כדי לאגור בתוכו באופן מכוון מי שיטפונות קולחין או מים שפירים. במאגרים מסוג זה ישנו שינוי של איכות המים כתוצאה מתהליך השיקוע של החומרים בתוך המאגר ויש להם השפעה גבוהה ביותר בהיבט התברואתי.

  בתוך מאגרי המים ישנו ריכוז גבוה של חומרים מיקרוביולוגיים העלולים אף להעביר מחלות ולשנות את האיזון הסביבתי הכל-כך רגיש ולכן יש לערוך בדיקות תקופתיות לכל מאגר המכיל נוזלים ושפכים על ידי מעבדה מוסמכת מטעם משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מאחר וזהו דיגום בעל קידוח קרקע אשר צריך להיות אטום ותקני.

  דיגום ברכות שפכים ומאגרי מים

  כדי לערוך דיגום מט”שים ומאגרי מים יש להתקין ברז דיגום תקני הניתן לחיטוי בעזרת מבער ולכן אין לבצע כל שימוש עם ברז מחומרים פלסטיים.

  שלבי דיגום מט”שים ומאגרי מים:

  • הכנת ציוד לדיגום הכולל תאי קירור, מבערים לחיטוי, בקבוקי דיגום, שקיות ביוהאזרד ותקינות ציוד שדה.
  • הכרת פני השטח לדגימה.
  • הכנת ברז דיגום לעבודה וחיטוי התחלתי לפני יציאה.
  • לקיחת דגימה על ידי בקבוקון בדיקה מסומן לפי אזור ושטח.
  • עריכת דגימות פיזיקוכימיות ותיעוד מדויק על שעת הדיגום ומיקום. יש לחפש את הערכים בעלי החריגויות ולתעד אותן במלואן.
  • שינוע של החומרים והדגימות שנאספו על ידי תאי קירור אטומים תוך 6 שעות אל מעבדה מוסמכת להמשך בדיקה מעמיקה וקבלת תוצאות סופיות.

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ