איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  בדיקת קרקע

  בדיקת קרקע היא שלב בעל חשיבות עליונה הנועד להעריך את המצב שבו נמצא שטח מסוים, שבדרך כלל מיועד לבניה או הצבת תשתיות. בדיקת קרקע נעשית בצמוד להנחיות של המשרד להגנת הסביבה וצריכה להתבצע רק על ידי מומחים בתחום, על מנת להבטיח את אמינותה ואת התוצאות המדויקות ביותר. כל האלמנטים הללו חשובים מכיוון שבדיקת הקרקע יכולה להשפיע רבות על עתידו של השטח, ההיתרים לגביו וזמן העבודה אשר תידרש, מה שידוע גם כהוצאות כספיות לא מבוטלות.

  בדיקת הקרקע חשובה בעיקר לבחינת 2 מאפיינים עיקריים. המאפיין הראשון הוא עמידותה של הקרקע וסבילותה, בעיקר בדגש על המשקל שיכולה לשאת. מאפיינים אלו מושפעים ממשתנים שונים כמו: אחוזי הלחות שבקרקע, האוויר הכלוא בה, שכבות הקעקע השונות, סוג האדמה ועוד.

  המאפיין השני עליו שמים את הדגש בבדיקת הקרקע לא פחות חשוב מהראשון, ואפילו חשוב יותר במקרים מסוימים: חקר קרקע מזוהמת לגילוי בעיות פוטנציאליות. קרקע מזוהמת הוא תחום רציני וחשוב, במיוחד כשמדובר על שטחים רחבי ידיים. זיהומי קרקע יכולים לעלות זמן רב וכסף לחברות תכנון ובניה וכמובן מהוות סכנה בלתי מבוטלת ועל כן הבדיקות הנעשות במסגרת בדיקת קרקע מיועדות גם לזהות אותם.

  כיצד מבצעים בדיקת קרקע?

  בדיקת קרקע מתבצעת דרך דיגום קרקע הנלקח מהאדמה בעומקים שונים. מטרתן של הדגימות השונות היא כמובן לזהות ולאבחן את הקרקע. על כן, הן גם נעשות בכמה מקומות באזור ולא רק באזור מסוים אחד, שכן הקרקע היא חומר טבעי שעובר שינויים על פי זמן ותנאים ולכן חשוב לזכור שהיא לא תהיה אחידה וזהה בכל האזור בהכרח.

  בדיקת קרקע

  בדיקת הקרקע מתחילה על ידי עריכת סקר מקדים, סקר היסטורי. סקר זה בוחן מבחינת מידע מתועד מה עבר על הקרקע בשנים האחרונות, מי היו בעליה, האם נעשה שימוש בחומרים מסוכנים וכו’. השלב הבא של בחינת הקרקע עובר בדיקה יותר שטחית “על גבי השטח” בה נחפרים בורות ומאבחנים את מאפייני הקרקע העילית יותר. לאחר מכן, ניתן לעשות קידוחי ניסיון בקרקע על מנת להוציא דגימות משכבות עמוקות יותר ולקבל תמונת מצב מלאה ויסודית יותר של הקרקע. היתרון הנוסף בקידוח באדמה הוא היכולת לעבור משטחים קשים יותר כמו שכבות סלע שונות והבנה מעמיקה יותר של שכבות וסוגי הקרקע באזור, כמו גם מציאת זיהומים שנמצאים בשכבות עמוקות יותר.

  קרקע מזוהמת

  כאמור, אחד הדברים החשובים שניתן לגלות בבדיקת קרקע הוא האם הקרקע מזוהמת ובאיזו מידה. המידע הזה חשוב במיוחד לא רק על מנת להגן על הסביבה, אלא גם להגן על בני האדם והחיות שיהוו חלק בלתי נפרד מהשטח.

  זיהומי קרקע יכולים לגרום לנזק למי התהום ואף לשימוש בקרקע מזוהמת לגידולים חקלאיים או לצורכי הבניה. מתחת לאדמה נמצאת שכבה הנקראת האקוויפר – בה נמצאים מי התהום המחלחלים לאדמה מגשמים, שיטפונות וכדומה. מי התהום משמשים אותנו לכל מטרה שמי נחלים או גשמים משמשים: הן לתעשייה והן לשימוש פרטי בין אם כמי רחצה או שתיה. קרקע מזוהמת יכולה להשפיע על מי התהום ולהחדיר אליהם חומרים מסוכנים שיכולים לגרום לבני האדם, לבעלי חיים ולגידולים נזק רב ולכן יש לערוך סקר נוסף הנקרא סקר מי תהום.

  בנוסף, הקרקע הנבדקת כנראה תשמש כיסוד של מבנה עתידי ועל כן חלק נכבד ממנה יפונה ויעשה בו שימוש במקומות אחרים כמו חקלאות, בניה ושינוי נוף. האדמה הזו עלולה להיות מסוכנת ולכן חייבת לעבור הליך של טיהור קרקע מזוהמת לפני השימוש על-פי נהלי המשרד לאיכות הסביבה.

  כיצד ניתן לגלות שטח מזוהם עם בדיקת קרקע?

  המאפיינים המגדירים שטח מזוהם נמצאים באתר של המשרד להגנת הסביבה וקשורים בכמויות מסוימות של חומר וכימיקלים באדמה עצמה. בבדיקת הקרקע נלקחות דגימות של האדמה במקומות שונים בשטח הנמדד. דגימות אלו  נשלחות לניתוח על ידי אנשי מקצוע ולאחר מכן מושוות מול המדדים המפורסמים באתר הרשמי. אלו מהווים סף שכשאר הוא נחצה, הקרקע, או החלק המסוים, בה נחשבים מזוהמים.


  אדמה מזוהמתדיגום ערמותדיגום קרקעזיהום מי תהוםזיהום קרקעטיהור קרקע מזוהמתטיפול באדמה מזוהמתטיפול בקרקעות מזוהמותסקר גזי קרקעסקר היסטוריסקר קרקעסקרי קרקעקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  מידע נוסף בנושא

  מי מבצע בדיקת קרקעות לפני בניה?

  אז אל מי פונים לצורך ביצוע בדיקות הקרקע? ישנן מגוון חברות המבצעות שירותים מעין אלה, אך אחת החברות המובילות בתחום ורבים ממליצים לעבוד עימה היא חברת איזיטופ. החברת מציעה שירות בדיקות קרקע על ידי אנשי מקצוע מומחים ובעלי ניסיון בתחום, המבצעים את הבדיקות בכפוף לכל ההנחיות של המשרד להגנת הסביבה. קרקע שנבדקת על ידינו היא קרקע שאפשר להיות בטוחים איתה- במידת הצורך אנו מציעים מגוון פתרונות יעילים במיוחד לטיפול בבעיות זיהומיות שונות, על מנת לנקות את הקרקע ולהשמיש אותה מחדש.

  בדיקת קרקע לפני בניה

  האדמה והקרקע שעליה אנחנו בונים וחיים, סובלת מזיהומים שונים בגלל תרבות החיים המודרנית בה אנחנו חיים- בין אם ממפעלי תעשייה מזהמים, או אפילו מצריכת יתר וריבוי אשפה שאיננה מתכלה. בעקבות כך, קיים נוהל חשוב של בדיקת קרקע לפני בניה והסבת הקרקע לשימוש אחר.  לפני שמתחילים לבנות על קרקע כלשהי מבנה חדש, יש לוודא בראש ובראשונה למה היא שימשה בעבר? האם היו במקום מבני תעשייה כלשהם? מוסך מכוניות? האם אירעה שם בעבר תאונה קשה שגרמה לזיהום של הקרקע בגלל דלקים שונים? כל הגורמים הללו ועוד רבים עשויים להותיר גורמים מזהמים בקרקע שמונעים ממנה להיות משומשת למגורים ואף להציל חיים בזכות המניעה.

  בדיקת קרקע לפני בניה

  האדמה והקרקע שעליה אנחנו בונים וחיים, סובלת מזיהומים שונים בגלל תרבות החיים המודרנית בה אנחנו חיים- בין אם ממפעלי תעשייה מזהמים, או אפילו מצריכת יתר וריבוי אשפה שאיננה מתכלה. בעקבות כך, קיים נוהל חשוב של בדיקת קרקע לפני בניה והסבת הקרקע לשימוש אחר.  לפני שמתחילים לבנות על קרקע כלשהי מבנה חדש, יש לוודא בראש ובראשונה למה היא שימשה בעבר? האם היו במקום מבני תעשייה כלשהם? מוסך מכוניות? האם אירעה שם בעבר תאונה קשה שגרמה לזיהום של הקרקע בגלל דלקים שונים? כל הגורמים הללו ועוד רבים עשויים להותיר גורמים מזהמים בקרקע שמונעים ממנה להיות משומשת למגורים ואף להציל חיים בזכות המניעה.

  סקרי גז קרקע על ידי מומחים

  במהלך סקרי ובדיקות הקרקע, הבדיקות כוללות לעיתים גם דגימות מעבדה כדי לבדוק את המצב של הקרקע מבחינת הרכב המזהמים והגזים הנמצאים בה, ומציאת פתרונות במקרים בהם קיים זיהום משמעותי בקרקע. על פי חוק מחויבים עסקים ומפעלים שונים שעובדים עם חומרים מסוכנים לבצע את בדיקות הקרקע, בהתאם לרמת הסיכון כמו גם כחלק מסקר נתונים. אתם זקוקים לגוף מקצועי שמבצע בדיקת קרקעות ומציע פתרונות במידת הצורך? איזיטופ פתרונות אקולוגים היא הכתובת עבורכם- החברה פועלת מזה שנים רבות והעניקה שירותים למאות מפעלים ועסקים ממליצים.

  בדיקות קרקע – למה בודקים?

  אז מה הן בעצם בדיקות קרקע ומדוע הן מבוצעות? יש לבדוק מה היה במקום לפני כן- האם היו שם מפעלי תעשייה? אם כן, איזה סוג של מפעלים? מה הסיכונים שהאדמה הזדהמה בעקבות מה שהיה במקום? את כל הסוגיות הללו יש להבין תוך בדיקה מול הרשויות השונות, כמו גם לאסוף מידע מגורמים פרטיים נוספים. בדיקת קרקע או בשמה הנוסף- סקר קרקע, מכונה גם סקר היסטורי בדיוק מהסיבה הזו, שבמהלכה יש לבדוק באופן מעמיק את ההיסטוריה של המקום והקרקע. כמו כן, קיימות סיבות נוספות לביצוע בדיקות קרקע- כאשר מדובר בקרקע אשר משומשת למפעלים שעובדים עם חומרים מסוכנים, חשוב לערוך בדיקות קרקע מידי פעם על מנת לוודא כי אותם מפעלים אכן עומדים בכל התקנים הנדרשים. על סמך התוצאות של בדיקות הקרקע, מתקבלות גם החלטות שונות בדבר המשך השימוש בקרקע וכמובן גם מתן פתרונות למקרים אשר בהם ישנו זיהום קרקע.

  בדיקות קרקע

  בדיקות קרקע הן שירות חשוב במיוחד אשר אמור להיערך במקומות בהם ישנו חשד שקיים זיהום קרקע בגלל האזור בו הקרקע נמצאת. בדיקות אלו אמורות להיערך גם כאשר קיימת בקשה לביצוע לעשות שינוי בייעוד של הקרקע, ואז צריך לוודא כי מדובר בקרקע תקינה, ללא מזהמים או חומרים בעייתים. לכן, כאשר רוצים להסב קרקע מסוימת לצורך בניית מבני מגורים, חשוב לבדוק קודם כל מה בדיוק היה עם הקרקע קודם לכן ולמה היא שימשה, ולא פעם מתברר כי פעילות מסוימת שהתרחשה באותו מקום הותירה אחריה קרקע מזוהמת שקיים איסור לבנות מעליה אזורי מגורים.

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ