איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  בדיקת קרקע

  בדיקת קרקע היא שלב בעל חשיבות עליונה הנועד להעריך את המצב שבו נמצא שטח מסוים, שבדרך כלל מיועד לבניה או הצבת תשתיות. בדיקת קרקע נעשית בצמוד להנחיות של המשרד להגנת הסביבה וצריכה להתבצע רק על ידי מומחים בתחום, על מנת להבטיח את אמינותה ואת התוצאות המדויקות ביותר. כל האלמנטים הללו חשובים מכיוון שבדיקת הקרקע יכולה להשפיע רבות על עתידו של השטח, ההיתרים לגביו וזמן העבודה אשר תידרש, מה שידוע גם כהוצאות כספיות לא מבוטלות.

  בדיקת הקרקע חשובה בעיקר לבחינת 2 מאפיינים עיקריים. המאפיין הראשון הוא עמידותה של הקרקע וסבילותה, בעיקר בדגש על המשקל שיכולה לשאת. מאפיינים אלו מושפעים ממשתנים שונים כמו: אחוזי הלחות שבקרקע, האוויר הכלוא בה, שכבות הקעקע השונות, סוג האדמה ועוד.

  המאפיין השני עליו שמים את הדגש בבדיקת הקרקע לא פחות חשוב מהראשון, ואפילו חשוב יותר במקרים מסוימים: חקר קרקע מזוהמת לגילוי בעיות פוטנציאליות. קרקע מזוהמת הוא תחום רציני וחשוב, במיוחד כשמדובר על שטחים רחבי ידיים. זיהומי קרקע יכולים לעלות זמן רב וכסף לחברות תכנון ובניה וכמובן מהוות סכנה בלתי מבוטלת ועל כן הבדיקות הנעשות במסגרת בדיקת קרקע מיועדות גם לזהות אותם.

  כיצד מבצעים בדיקת קרקע?

  בדיקת קרקע מתבצעת דרך דיגום קרקע הנלקח מהאדמה בעומקים שונים. מטרתן של הדגימות השונות היא כמובן לזהות ולאבחן את הקרקע. על כן, הן גם נעשות בכמה מקומות באזור ולא רק באזור מסוים אחד, שכן הקרקע היא חומר טבעי שעובר שינויים על פי זמן ותנאים ולכן חשוב לזכור שהיא לא תהיה אחידה וזהה בכל האזור בהכרח.

  בדיקת הקרקע מתחילה על ידי עריכת סקר מקדים, סקר היסטורי. סקר זה בוחן מבחינת מידע מתועד מה עבר על הקרקע בשנים האחרונות, מי היו בעליה, האם נעשה שימוש בחומרים מסוכנים וכו’. השלב הבא של בחינת הקרקע עובר בדיקה יותר שטחית “על גבי השטח” בה נחפרים בורות ומאבחנים את מאפייני הקרקע העילית יותר. לאחר מכן, ניתן לעשות קידוחי ניסיון בקרקע על מנת להוציא דגימות משכבות עמוקות יותר ולקבל תמונת מצב מלאה ויסודית יותר של הקרקע. היתרון הנוסף בקידוח באדמה הוא היכולת לעבור משטחים קשים יותר כמו שכבות סלע שונות והבנה מעמיקה יותר של שכבות וסוגי הקרקע באזור, כמו גם מציאת זיהומים שנמצאים בשכבות עמוקות יותר.

  קרקע מזוהמת

  כאמור, אחד הדברים החשובים שניתן לגלות בבדיקת קרקע הוא האם הקרקע מזוהמת ובאיזו מידה. המידע הזה חשוב במיוחד לא רק על מנת להגן על הסביבה, אלא גם להגן על בני האדם והחיות שיהוו חלק בלתי נפרד מהשטח.

  זיהומי קרקע יכולים לגרום לנזק למי התהום ואף לשימוש בקרקע מזוהמת לגידולים חקלאיים או לצורכי הבניה. מתחת לאדמה נמצאת שכבה הנקראת האקוויפר – בה נמצאים מי התהום המחלחלים לאדמה מגשמים, שיטפונות וכדומה. מי התהום משמשים אותנו לכל מטרה שמי נחלים או גשמים משמשים: הן לתעשייה והן לשימוש פרטי בין אם כמי רחצה או שתיה. קרקע מזוהמת יכולה להשפיע על מי התהום ולהחדיר אליהם חומרים מסוכנים שיכולים לגרום לבני האדם, לבעלי חיים ולגידולים נזק רב ולכן יש לערוך סקר נוסף הנקרא סקר מי תהום.

  בנוסף, הקרקע הנבדקת כנראה תשמש כיסוד של מבנה עתידי ועל כן חלק נכבד ממנה יפונה ויעשה בו שימוש במקומות אחרים כמו חקלאות, בניה ושינוי נוף. האדמה הזו עלולה להיות מסוכנת ולכן חייבת לעבור הליך של טיהור קרקע מזוהמת לפני השימוש על-פי נהלי המשרד לאיכות הסביבה.

  כיצד ניתן לגלות שטח מזוהם בבדיקת קרקע?

  המאפיינים המגדירים שטח מזוהם נמצאים באתר של המשרד להגנת הסביבה וקשורים בכמויות מסוימות של חומר וכימיקלים באדמה עצמה. בבדיקת הקרקע נלקחות דגימות של האדמה במקומות שונים בשטח הנמדד. דגימות אלו  נשלחות לניתוח על ידי אנשי מקצוע ולאחר מכן מושוות מול המדדים המפורסמים באתר הרשמי. אלו מהווים סף שכשאר הוא נחצה, הקרקע, או החלק המסוים, בה נחשבים מזוהמים.


  אדמה מזוהמתדיגום ערמותדיגום קרקעזיהום מי תהוםזיהום קרקעטיהור קרקע מזוהמתטיפול באדמה מזוהמתטיפול בקרקעות מזוהמותסקר גזי קרקעסקר היסטוריסקר קרקעסקרי קרקעקרקעות מזוהמותשיקום קרקע

  איזיטופ שירותי איכות הסביבה למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   סקרי קרקע וטיפול בקרקעות מזוהמות

   חברת איזיטופ בע”מ מוסמכת ע״י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות כחברה לביצוע דיגום קרקע וערמות מזוהמות לפי תקן ISO-17025 ומתנהלת תחת בקרה של ISO-14001 ו-9001. בנוסף חברת איזיטופ מוסמכת ומסווגת ע”י רשם הקבלנים לביצוע חפירות בסיווג קבלני הייעודי לחפירה “ראשי 200 ג 1”. איזיטופ – החברה המובילה בפתרונות סביבה בקרקעות מזוהמות בסל שירותים מלא ובלעדי הכולל סקרי קרקע, יעוץ, ביצוע ופיקוח ופתרונות טיפול והטמנה לכל רמות הזיהום כולל שינוע.

   פתרונות טכנולוגיים לאיכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה מספקת שירותים סביבתיים ופתרונות אקולוגיים בתחום הגנת הסביבה. בסל שירותי החברה מוצעים שירותי ניהול פרויקטים וביצוע בפועל החל משלב האיפיון ותיחום זיהומי קרקע, סקרי קרקע, שירותי קידוח ודיגום, עבודות חפירה על ידי צוות מקצועים ובאמצעות כלים הנדסיים יעודיים. בכל רחבי הארץ, פינוי טיהור ומיחזור אתרי פסולת. ברשות איזיטופ עומד מערך הובלות בפריסה ארצית. תוך ניצול קווי תנועה והובלה חוזרת המוזיל באופן משמעותי את עלות ההובלה ללקוח, ומצמצם באופן ניכר את זיהום האוויר ונפח תנועה מיותר בכבישים העמוסים. איזיטופ מובלת ומנוהלת על ידי צוותים מקצועיים ומנוסים. כמוכן הצוותים מנוהלים ומבוקרים על ידי בקרת איכות מוקפדת, תקינה, מחמירה ומפוקחת.

   איזיטופ – שירותי איכות הסביבה

   איזיטופ אקולוגיה – מספקת סל שירותים סביבתיים נחוצים החל מרמת ליווי ויעוץ סביבתי, שירותי דיגום בהסמכה. איזיטופ הינה חברה המתמחה בטיפול ביולוגי INSTU ,ONSITE ,EXSITU קרקעות ובוצות מזוהמות, ביצוע שיקום וטיהור קרקעות מזוהמות ושרותי הנדסת סביבה. החברה מאושרת ע”י המשרד להגנת הסביבה לטיפול ותפעול אתר ייעודי לטיפול ביולוגי בקרקעות מזוהמות. לרשות איזיטופ עומדים תאי טיפול בקרקעות מזוהמות בשטח טיפולי הגדול ביותר בארץ, כולל שטחי אחסון ובקרה שיכולים להכיל בו זמנים עשרות אלפי טונות של קרקעות או בוצות לטיפול ביולוגי או אחר. איזיטופ מטפלת בקרקעות מזוהמות באמצעות יישום טכנולוגיות מתקדמות וייחודיות שפותחו על ידי אנשי החברה ומישמת בהצלחה טכנולוגיות אלו בקרקעות ובוצות מזוהמות בכל רמות הזיהום, כך שניתן יהיה להשיב אותה או להטמין אותה באתר פסולת יעודי.

   שאלות ותשובות נפוצות - אתם שואלים אנחנו עונים

   מתי צריך לעשות סקר היסטורי?

   .מתי צריך לעשות סקר היסטורי?
   המשרד להגנת הסביבה דורש לעשות סקר היסטורי במקרים בהם יש חשד לזיהום בקרקע, לדוגמא בסמיכות לאזורי תעשייה תחנות דלק וכ'ו.

   מה זה סקר היסטורי?

   סקר היסטורי הוא הליך מקיף הבוחן את הקרקע ואת אתרי הזיהום הפוטנציאליים בסביבת האתר. הסקר כולל שימושים נוכחיים וקודמים בקרקע, גובה מי תהום ועוד.

   מה אתם עושים עם קרקע מזוהמת?

   קרקע מזוהמת דורשת טיפול, הטיפול יכול להיות באתר או מחוצה לו, ישנם מספר סוגי טיפול, לדוגמא טיפול קלאסי של קרקע מזוהמת בדלקים הוא טיפול ביולוגי הכולל יצירת אקלים מיטבי והוספת חומרי תזונה לחיידקים מפרקי דלקים באתר ייעודי אליו מפונת הקרקע המזוהמת

   מה זה מסמך סביבתי להיתר בניה?

   מסמך סביבתי להיתר בניה הינו מסמך הסוקר את ההיבטים הסביבתיים של אזור מסוים על מנת שהרשות תאשר בניה במקום

   שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ