איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  אסבסט – תכונות, שימוש, השפעות בריאותיות

  אסבסט הוא שם לקבוצה של חומרים סיביים שמקורם בסלעים הבנויים ממינרלים סיליקטיים של מגנזיום, סידן, ברזל . האסבסט מנוצל על ידי כרייתו ממכרות של סלעי אסבסט. האסבסט נוצר בטבע בצורות רבות ונחלק לשתי קבוצות מינרליות: קבוצת הסרפנטין הכוללת את האסבסט הלבן (קריזוטיל), וקבוצת האמפיבול הכוללת את השאר חמישה סוגי האסבסט שמתוכם אסבסט הכחול (קרוסידוליט) והאסבסט החום (אמוסיט). סיבי אסבסט מקבוצת הסרפנטין מופיעים בצורה קמורה ומעוגלת, והם בעלי גמישות. לעומתם סיבים מקבוצת האמפיבול הם בעלי יכולת שבירה גבוהה, ומופיעים לרוב בצורה של מחטים.

  בעקבות תכונות סיבי אסבסט כמו עמידות בפני חום, מים וכימיכליים שונים, חוזק, אורך ויחד עם זה גמישות של הסיבים אסבסט נעשה חומר מאוד שכיח לשימוש במגוון רחב של מוצרים, בעיקר בחומרי בניין (רעפי גגות, אריחי התקרה והרצפה, מוצרי נייר, מוצרי אסבסט צמנט), במוצרי חיכוך כמו קלאץ’ ובלמים של רכבים, בבדים עמידים לחום, כחומר לאריזה, אטמים, וציפויים.

  איסור השימוש באסבסט

  השימוש נרחב באסבסט בבנייה ותחומים תעשייה שונים שהחל עוד בסוף מאה ה-19 נאסר בכמה מדינות באמצע שנות ה-1980 בעקבות פרסום מסקנות מחקרים בנושא השימוש בחומר. האסבסט הוכח כמסרטן לבני אדם. חדירת סיבי אסבסט למערכת הנשימה עלולה לגרום למחלות קשות שאינן ניתנות לריפוי, אשר מופיעות לאחר תקופת חביון ארוכה הנעה בין כמה שנים ועד 30 או 40 שנה ואף יותר לאחר החשיפה הראשונית. ישנן שלוש מחלות עיקריות שנגרמות מההשפעה הספציפיות של אסבסט:

  • אסבסטוזיס (Asbestosis) היא מחלת ריאות רצינית, המתפתחת בטווח ארוך, אבל אינה מחלת סרטן. אסבסטוזיס נגרם על ידי שאיפת סיבי אסבסט שמגרים רקמות הריאות וגורמים להיווצרות צלקות על רקמות של הריאות. הצלקות האלה מקשים הגעת החמצן אל הדם. תסמינים של אסבסטוזיס כוללים קוצר נשימה, שיעול יבש ורישרוש בריאות תוך שאיפה. עד היום אין טיפול יעיל באסבסטוזיס.
  •  סרטן ריאות – סרטן ריאות גורם למספר הגדול ביותר של מקרי מוות הקשורים לחשיפה לאסבסט. אנשים שעובדים במכרות וייצור של אסבסט ומי שמשתמש באסבסט ומוצריו נוטים יותר להתפתחות סרטן ריאות מאשר האוכלוסיה הכללית. המאפיינים השכיחים ביותר של סרטן ריאות הם שיעול יבש ושינוים בנשימה. תסימנים אחרים כוללים קוצר נשימה, כאבים בחזה, צרידות ואנמיה.
  •  מזותליומה – (Mesothelioma) היא סוג נדיר של סרטן שפוגע ברירית דק (ממברנה, קרום) של הריאות, החזה, הבטן, ושל הלב וכמעט כל המקרים של המחלה הזו קשורים לחשיפה לאסבסט. מזותליומה עלולה לא להראות שנים רבות (20-40 שנה) לאחר החשיפה לאסבסט. זו הסיבה שלאחר תקופת ההתפתחות כל כך ממושכת של מזותליומה, ברגע גילוי של המחלה הפגיעה היא בדרך כלל בכר כזאת קשה, שברוב המקרים מסתיימת במוות.

  אסבסט מוגדר כאבק מזיק וכחומר מסוכן. האסבסט מסוכן לבריאות רק כאשר הוא במצב התפוררות, אז משתחררים סיבים לאוויר וגודלם הוא עד 20 מיקרומטר ועוביים אינו עולה על 0.01 מיקרומטר. התפוררות החומר עלולה להיגרם כתוצאה מביצוע פעולות אגרסיביות יזומות של קידוח, ניסור, חיתוך, ליטוש, השחזה ועוד. בפעולות אלה ניתקים סיבי אסבסט מצמנט המלט, ומרחפים באוויר. במקרים כאלו ישנם גופים אשר מטפלים בחומר המסוכן כמו חברת “איזיטופ” אשר מספקת פטרונות טכנולוגים לאיכות הסביבה.

  תקנות השימוש באסבסט בבניה

  ארגונים בינלאומיים כגון  OSHA (משרד הבטיחות והבריאות בתעסוקה) ו-EPA  (המשרד להגנת סביבה האמריקאי) קבעו את התקנים של כמות האסבסט באוויר ובמים בתלות לגודל סיבי אסבסט ותנאי החשיפה לאסבסט (אוויר רחוב, אוויר במקום עבודה). גם בישראל פעילות תקנות והנחיות עבור שימוש באסבסט בבנייה ועבור כל העבודות הקשורות לייצור, סילוק ואפילו ניקוי של מוצרי אסבסט. כמו כן, כל העובדים העלולים להיחשף לאוויר שמכיל ריכוזים גבוהים של סיבי אסבסט חייבים לעבור בדיקות רפואיות לאבחון השפעתו של אסבסט על בריאותם.

  בנובמבר 2009 המשרד להגנת הסביבה יזם הצעת חוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק. בתאריך 22/11/2009, אישרה הכנסת את הצעת החוק בקריאה ראשונה. וועדת פנים ואיכות סביבה של הכנסת מתכננת לסיים את עבודתה על נוסח של הצעת החוק כהכנה לקריאה שנייה ושלישית במושב החורף 2010. מידע נרחב יותר בנושא של חקיקה עבור אסבסט בישראל ניתן למצוא באתר של המשרד להגנת הסביבה.


  חומרים מסוכניםפינוי פסולתפסולת בניין

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ