איזיטופ שירותי איכות הסביבה

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  איך מטפלים בפגרי עופות?

  פגרי עופות הם בעיה קשה. התרנגולות שמתות בלולים – וישנם גם לולים של תרנגולות מטילות המספקים ביצים לתושבי ישראל וגם הלולים שבהם מגודלים הפטמים לטובת תעשיית העוף – אלה עלולות להפוך למפגע תברואתי משמעותי ובנוסף הן מאיימות על איכות הסביבה. בהתאם לזאת המשרד להגנת הסביבה קבע תקנות לגבי אופן הטיפול בפגרים, וחשוב לציית להן.

  כמה פגרי עופות יש בישראל?

  המשרד להגנת הסביבה בוחן את התמותה של התרנגולות המטילות ושל הפטמים בארץ והנתונים המספריים שהוא מספק הם לא לפי מספר בעלי החיים שמתו אלא לפי משקל פגרים.

  בתעשיית הביצים נוצרים כ-1,200 טון פגרי תרנגולות בשנה. בתעשיית העוף הנתון גבוה יותר: כ-22,000 טון פגרי עופות בשנה. בתוספת תרנגולי ההודו שהולכים לעולמם עוד לפני שהגיעו לשחיטה – בגלל תמותה טבעית או מחלה; מדובר על 30,000 טון בשנה. למעשה יש שנים שבהן הכמות גדולה אפילו יותר וזאת בעקבות התפרצות של מגפה כמו שפעת העופות או ניו-קאסל.

  מהן הסכנות בפגרי עופות שמטופלים בניגוד לתקנות?

  טיפול בפגרי עופות באופן לא מקצועי ושלא על פי התקנות של המשרד להגנת הסביבה עלול להוביל למפגעים מסוגים שונים.

  הסכנות בפגרי עופות:

  • ריח רע במיוחד שפוגע באופן חמור באיכות החיים של תושבי הסביבה ועלול גם להוביל לקשיי נשימה.
  • כמויות גדולות מאוד של זבובים.
  • התרבות יתר של תנים וזאבים.
  • הפצת מחלות שקשורות לבעלי חיים משוטטים (ובפרט כלבת).
  • זיהום הקרקע.
  • זיהום מקורות מים.

  כדאי לדעת שבימינו הרשויות מתייחסות בחומרה למי שפוגע בסביבה: כמו שכל מדביר שמשתמש בחומרים אסורים ומזיק לסביבה (ודרכה גם לבני האדם) עלול לשלם קנס יקר, כך גם מי שמשליך פגרי עופות במקום שלא מיועד לכך ייענש. הנושא מפוקח על-ידי המשטרה הירוקה ודוגמה לפעולה נחרצת נגד מי שהפר את החוק היא משחטת עופות מאור יהודה ששילמה ב-2018 קנס של 1.4 מיליון ש”ח על השלכת פגרי עופות בשטח פתוח (לאחר הסדר טיעון עם התביעה).

  האפשרויות של טיפול נאות בפגרים

  כפי שישנן שיטות הדברה מתקדמות שמונעות פגיעה בסביבה, כך ישנן גם שיטות חדשניות לטיפול נאות בפגרים שנוצרים במסגרת תעשיות המזון מהחי.

  דוגמה טובה היא המשרפה שפועלת בקיבוץ עין המפרץ. פתרון זה מיועד לפרות מתעשיית החלב ולבקר שיועד לבשר אבל נפטר עוד קודם לכן. לגבי עופות הפתרון היעיל ביותר הוא הפיכת הפגרים לקומפוסט, כך שתהיה בהם תועלת מסוימת.

  הפתרון הנפוץ ביותר לפגרי עופות הוא הטמנת פסדים. כמובן שאי אפשר לקבור פגרים בכל מקום שרוצים אלא רק במקומות מאושרים; המטמנות המיועדות לקליטת פסדים (זהו המונח המקצועי לבעלי חיים בתעשיות המזון שמתו לפני השחיטה). חשוב להדגיש שגם ההובלה אל המטמנות של הפסדים חייבת להתבצע לפי התקנות של המשרד להגנת הסביבה, ובפרט ברכב שיש לו תא אטום באופן הרמטי. במטמנות הקבורה מתבצעת בתאים מיוחדים שמרוססים בסיד ובסופו של התהליך מונחת עוד שכבה של קרקע בעובי 30 ס”מ מעל הגופות.


  הובלת פסולתהטמנת פסולתפינוי פסולת

  שירות איכות הסביבה © כל הזכויות שמורות לאיזיטופ